Vegla muzikore kineze

muzikë tradicionale kineze

Në historinë e gjatë të Kinë të gjitha artet janë kultivuar. Edhe muzika. Ai shërbeu si një shoqërues në të gjitha llojet e ceremonive, festivaleve dhe festave përgjatë shekujve. Shumë prej të lashtëve vegla muzikore kineze ata kanë mbijetuar deri më sot, pak a shumë të modifikuar. Ata janë dëshmitarë të një kulture antike dhe demonstrimi se tradita muzikore e vendit është akoma e gjallë.

Filozofët dhe mendimtarët e lashtë kinezë, si p.sh. Konfuci, tashmë ka krijuar një teori komplekse që lidhte muzikën me aspekte të ndryshme rituale të jetës dhe civilizimit. Ata gjithashtu ideuan instrumentet ideale për çdo moment dhe secilën pjesë të muzikës.

Ndryshe nga bota perëndimore, në Kinën e vjetër u krijuan sa vijon kategoritë e instrumenteve, duke marrë parasysh materialin kryesor me të cilin janë prodhuar: metali, guri, mëndafshi, bambu, kungulli, argjila, lëkura dhe druri.

Sidoqoftë, ne do t'i përmbahemi klasifikimit të zakonshëm të erës, telit dhe goditjeve. Këto janë instrumentet muzikore më përfaqësuese kineze:

Instrumente frymore

Libri i Odave, libri antik kinez kushtuar artit poetik, përmenden tashmë disa instrumente frymore që bëhen dhe luhen edhe sot në gjigantin aziatik, pothuajse të gjithë flautë dhe organe si këto:

  • Sekuenca. Flautë gjashtë vrima bambu. Ekziston një variant me vetëm tre vrima të quajtura jia Ajo u luajt për të interpretuar sfondet muzikore gjatë banketeve ceremoniale dhe në parada ushtarake.
  • huluzi. Një nga instrumentet më kuriozë muzikorë kinezë. Shtë i përbërë nga tre shtylla bambu dhe një pagur i zbrazët që vepron si një bord tingullues. Rrjedha qendrore e bambusë ka vrima për të prodhuar shënime të ndryshme.
  • jiao. Tub bronzi i gjatë, tingulli i të cilit është i ngjashëm me atë të kornesë.
  • sheng. Instrumenti kompleks me erë i formuar nga një grup tubash bambu me gjatësi të ndryshme të vendosura në një rreth në një rreth. Dikur luhej (dhe zakoni mbetet edhe sot) në dasma dhe funerale.
  • Suona. «Oboja kinez», shumë i përhapur në pjesën më të madhe të vendit. Ajo ka formën e një borie shumë të gjatë.
  • xiao. Flauti vertikal me gjashtë vrima tradicionale. Ai ndryshon nga Dizi me grykën e tij në formë "V" për shkak të tingullit karakteristik të ëmbël. Dallimet janë shpjeguar mirë në videon e mësipërme.
  • Xun. Okarina argjile e shkrepur në formë të rrumbullakët.

Instrumente me tel

Instrumentet muzikore me tela kineze zakonisht ndahen në dy grupe të mëdha: me ose pa hark. Ndër të parët, ne nxjerrim në pah sa vijon:

 • Banhu, një lloj violine me dy tela dhe një kuti prej druri për tingullin. Isshtë tipike për veriun e vendit dhe luhet në çifte.
 • Erhu. Ngjashëm me Banhu, por pa tabelë zanore. Ekziston një variant i quajtur gaohu që lëshon tinguj më të lartë dhe një tjetër me emrin e zhonghu që në vend të kësaj lëshon tinguj më seriozë.
 • Gehu. Violonçel me katër tela.
 • Matouqin, violina e famshme kineze me një qafë të gjatë dhe një rast në formë koke kali.
instrument me tela kineze

Gruaja kineze duke luajtur armë

Sa i përket instrumenteve me tela pa hark, ato i gjejmë në dy lloje: vertikale dhe horizontale. Ndër më të përdorurat tradicionalisht në Kinë janë:

 • Dongbula, Lahutë me XNUMX tela.
 • duxianqin. Një çelës kurioz me një tela.
 • armë qin, citara klasike kineze me shtatë tela. Ashtu si pjesa tjetër e instrumenteve në familjen e saj, ajo shpesh luhet me një plektrum, ekuivalenti i kallamit në kitarat perëndimore.
 • konghou, një lloj lirie kineze që luhet duke i ledhatuar telat shumë butë.
 • Tub, lahutë me kupolë me katër tela.
 • Rouen, lahutë në formën e një hënë të hënë.
 • sanxiang, lahutë ovale me tre tela.
 • yangqing. Një harpë më e madhe dhe shumë më shumë tela sesa kong hou.

Instrumente goditjeje

Ato përdoren gjerësisht në pjesët muzikore të opera tradicionale kineze, si dhe një bazë ritmike ose shoqëruese për kompozime të ndryshme tradicionale. Ata zakonisht grupohen në dy kategori: lartësia fikse dhe lartësia e ndryshueshme. Instrumentet më të njohura të goditjes kineze janë si më poshtë:

Muzikë kineze

Daulle tipike kineze

 • ndalim. Një lloj rrahës bambu, edhe pse ka disa modele të ngjashme prej druri.
 • Bo, cembale të vogla bronzi që përplasen për të ofruar një melodi të hollë.
 • dingyingdangu. Daulle me lartësi fikse që rrihet me një shkop të vetëm.
 • Gu. Daulle me dy koka që fillimisht u përdor si një instrument lufte. Ata që i bien këtij instrumenti zakonisht e mbajnë rreth qafës nga një fjongo dhe përdorin dy daulle për të arritur tingullin.
 • këlysh ose zile e vogel.
 • Luó, i njohur më mirë në Perëndim si «gong». Shtë një pllakë e madhe metalike e varur vertikalisht që varet nga një strukturë në formë harku me anë të litarëve. Arsyeja për ta pasur atë në pezullim është të arrijmë një rezonancë më të madhe dhe më të qëndrueshme.
 • Paigu. Grup daullesh të vegjël, midis tre dhe shtatë njësive, të gjitha me madhësi dhe tinguj të ndryshëm.
 • Yung-huo. Grup gongash të vegjël të lidhur në të njëjtën kornizë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*