Kultura kolumbiane

E Arta

Kultura kolumbiane dhe territori i saj janë magjepsëseJo vetëm për peizazhet dhe pasurinë e saj arkitektonike, por është gjithashtu për njerëzit e saj, të cilët thuhet se janë më miqësorët në të gjithë Amerikën e Jugut. Ky vend ka privilegjin të jetë i vendosur në hyrjen në Amerikën e Jugut, që nënkupton se ka qenë marrës i shumë grupeve etnike dhe popujve, si me origjinë nga Amerika, ashtu edhe kolonistë dhe Afrikanë.

Ky fakt kontribuon në diversitetin e tij kulturor dhe vlerën e lartë të trashëgimisë së zakoneve të tij, prandaj, ne do të bëjmë një përmbledhje një përmbledhje e të gjithë kulturës kolumbiane.

Diversiteti demografik

Plantacion kolumbian i kafesë

Kolumbia ka një popullsi prej 48 milion banorë, sipas regjistrimit të përgjithshëm të popullsisë në 2005. Nga këta banorë, 85,94% e popullsisë kolumbiane e klasifikuan veten pa përkatësi etnike, kjo përfshin hebrenjtë dhe arabët. Prejardhja e të bardhëve kolumbianë është kryesisht spanjisht dhe arabisht, me disa kontribute italiane, franceze, gjermane dhe sllave. Popullsia e bardhë ka luajtur një rol me ndikim në historinë e Kolumbisë, ata ishin ata që tradicionalisht përbënin institucionet qeveritare, shkruanin kushtetutën, ishin në komandën e lartë të ushtrisë, ndërtimin e infrastrukturës, universitetet dhe shkencat.

Ndër opsionet për vetidentifikohet grupi afro-kolumbian arriti në 10,62% të popullsisë, grupi indigjen 3,43% 1, dhe si një cigan 0,01%, i cili sipas regjistrimit është rreth 5.000 njerëz dhe rrjedh direkt nga ciganët evropianëAto gjenden të shpërndara në sektorë të njohur të qyteteve dhe në bërthama të ndryshueshme të quajtura kumpanias.

Popullsia autoktone

Wayuu në Kolumbi

Indigjenët aktualisht nuk përbëjnë në Kolumbi ose 4% të popullsisë, dhe është shpërndarë kryesisht në zonat rurale. Kushtetuta e vitit 1991 njeh të drejtat themelore të popujve autoktonë të Kolumbisë, pasi kishin qenë viktima të abuzimit, gjysëm skllavërisë, kushteve të vështira të jetesës dhe punës së detyruar për shekuj. Ekzistojnë afërsisht 87 grupe të ndryshme etnike autoktone në të gjithë territorin kombëtar të Kolumbisë, më e shumta është ajo Wayuu, NASA, Senu, Kullotat dhe Embera.

Grupet e tjera etnike janë Achagua, Andakí, Andoque, Arhuaco, Awá, Bara, Barasana, Barí, Camsá, Carijona, Cocama, Cofán, Coreguaje, Cubeo, Cuiba, Chimila, Desano, Chimila, Guambiano, Guanano, Guayabero, Huitoto, Inga , Jupda, Karapana, Kogui, Kurripako, Macuna, Macaguane, Mocaná, Muisca, Nukak, Piapoco, Pijao, Piratapuyo, Puinave, Saliba, Sikuani, Siona, Tatuyo, Tinigua, Tucano, Umbrá, U'wa ,, Wiwa, Woun Yagua, Yanacona, Yucuna Yukpa dhe Zenú. Gjuhët indigjene janë gjithashtu zyrtare në territoret e tyre, përveç spanjishtes, flasin 64 gjuhë amerindiane, përveç qindra dialekteve, të cilat janë grupuar në 13 familje gjuhësore dhe që janë gjithashtu pjesë e kulturës së pasur kolumbiane.

Afro-pasardhësit në kulturën kolumbiane

Afro-pasardhës

Popullsia afro-pasardhëse ndodhet në korridorin kolumbian të Paqësorit, në Arkipelagun e San Andrés, Providencia dhe Santa Catalina, në komunitetin e San Basilio de Palenque dhe në disa kryeqytete të vendit.

Që nga ardhja e skllevërve të parë në 1504, zezakët përbëjnë një pjesë të popullsisë, Kolumbia ka popullsinë e tretë më të zezë në kontinentin Amerikan, pas Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit. Ky grup etnik ka dhënë kontribute të mëdha në muzikën dhe sportet e vendit.

Diversiteti në natyrë, larmia në kulturën kolumbiane

mozaik me kulturën kolumbiane

Një element për t'u marrë parasysh që përcakton larminë kulturore në Kolumbi janë kushtet natyrore në të cilat zhvillohen banorët e saj. Unë e shpjegoj këtë, ata që jetojnë në zonat bregdetare, si në Paqësor dhe Atlantik, kanë një mënyrë krejtësisht të ndryshme jetese sesa ata që jetojnë në qendër të vendit, në Altiplano, në zonën e fushave , ose në xhungël. e Amazon. Siç them unë klima dhe faktorët gjeografikë gjithashtu kushtëzojnë, ose ato shënojnë shumëllojshmërinë kulturore, nga gastronomia, mënyra e veshjes ose botëkuptimi i jetës.

Dhe në mënyrë që të keni shembuj të vërtetë të asaj që shpjegova më lart, unë do t'ju thosha se patacón, (e cila është një banane e skuqur) dhe panela, përveç kafesë, është ajo që bashkon të gjithë Kolumbinë, por nga atje secili rajon ka zakonin e vet. Një kuriozitet për kafenë, kafeja tipike kolumbiane është e kuqe, filxhan kafe të fortë dhe të ëmbël.

Si përmbledhje ju them se:

 • Përfaqësues në Valle del Cauca janë manxhari i bardhë, dulce de leche i shërbyer në enë mate, pandebonos, rrotulla niseshteje me djathë dhe guarapo, lëng kallam sheqeri i nxjerrë në të ftohtë.
 • Në departamentin e Antioquia dhe rrethinat, tabaka paisa hahet, si një ushqim më tradicional, me fasule dhe arena misri.
 • Komunitetet autoktone të Amazonës dhe pellgut Orinoco i japin një rëndësi të madhe përpunimit të manovrës dhe konsumimit të derivateve të saj si fariña dhe casabe.
 • Në Cundinamarca dhe Boyacá memeci nga Santa Fe, mazamorra e vogël dhe tamales janë tipike. Në Bogotá spikasin pjatat tipike si ajiako, çokollata me djathë, changua, fiq me argjilë dhe almojábanas.
 • Në departamentin e Atlantikut, tipike janë supa me bizele pëllumbi me mish të kripur, simite yucca, oriz lisa, suxhuk, arepa veze. Në zona të tjera, spikasin prodhimet e detit, orizi me kokosit dhe karibanolas.Friche është një pjatë tipike nga La Guajira.
 • Në Rajonin e Paqësorit, shërbehen tapao, peshk deti me gjethe delli të gjelbërt, borojó dhe chontaduro.
 • Në Rrafshinat Lindore, mishi a la llanera është tipik, i shoqëruar nga yucca, banane, patate dhe djegës ose guacamole.
 • Në Cauca, salpicón, supë karanta, tamales pipián, ndër të tjera, janë shumë të shijshme.

fëmijët në kanoe përmes Kolumbisë

Nëse ju kam thënë për njerëzit dhe gastronominë kolumbiane brenda larmisë së saj, kjo është për shkak se siç e shpjegova në fillim, Përtej grupeve etnike dhe shprehjeve të ndryshme të kulturës kolumbiane, klima dhe hyrja në produktet e tokës janë dy nga elementët që duhen marrë parasysh kur flasim për diversitetin kolumbian., veçanërisht nëse doni të shkoni në këtë vend të bukur me pushime

A do të shtonit diçka tjetër në këtë postim në lidhje me kulturën kolumbiane? Cila është përvoja juaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Tatiana dijo

  hahahahahahahaha me siguri nuk e di

 2.   Joseth dijo

  Fineshtë mirë për mua, vetëm ju nuk e dini se çfarë është e vështirë
  që ata të dërgojnë të gjitha ato dhe gjithashtu ata shkruajnë kaq keq për atë shkallë në të cilën ndodhen

 3.   Joseth dijo

  për ty është budalla, kurvë

 4.   sara valentina ramirez dijo

  SHAM SHUME CHEBRE SE QE ISHTE VETEM E GJATA

 5.   Yesith kalorës dijo

  Ps Unë mendoj se kjo faqe është shumë e mirë
  Ajo që nuk më pëlqen është se ata nuk japin informacion të mjaftueshëm për ato që unë po kërkoj

 6.   SHPIRT MARCELA SILVA DEALEGRIA dijo

  ÇFAR R RIKO VICIOOOO DUA VICIOOOO KU ISSHT VICIOOOO IM:> V

 7.   s dijo

  dhe ben

 8.   maria dijo

  Nuk e kuptoj pse nuk e kapërcejnë racizmin.

 9.   ASSET TUAJ dijo

  ISSHT A NJ CA CAAAAAAAAAAAACAAAAAAAAA E PERDORUR

 10.   Anita Aldana dijo

  ps Më pëlqente shumë kjo faqe falë saj që fitova dhe mora 10 gjithashtu mësova gjëra që as nuk i dija ... faleminderit

 11.   samuel dijo

  Faleminderit, më ndihmoi shumë për punën sociale
  Tani nëse më pyetni, unë tashmë do ta di,

 12.   samuel dijo

  Faleminderit, më ndihmoi shumë për punën sociale
  tani mund të marr një 50 për këtë çështje me pak fjalë

 13.   Një grua dijo

  Uau, më pëlqente faqja më shumë sesa për kë po flet. Njerëzit flasin për Kolumbinë kaq bukur, e cila vërtet është, por lloji i komenteve që unë gjej flasin për ata që e shkruajnë atë, lë shumë për të dëshiruar, për të ardhur keq. Në atë mënyrë asnjë turist nuk do të vinte

 14.   Garmendia pazgasa gjermane dijo

  custa lol lol lol XD