Festivali i Hënës së Gjelbër në Arkipelagun e San Andrés dhe Providencia

festa e hënës së gjelbër

"Një përqafim vëllazëror në formën e racës dhe kulturës". Me këtë moto pozitive filloi udhëtimin e saj në 1987 Festa e Hënës së Gjelbër, Festa e Hënës së Gjelbër që që atëherë festohet çdo vit në Ishulli i San Andres, në mënyrë të plotë Karaibe kolumbiane.

Ky festival ka për qëllim të ruajë dhe të nderojë Trashëgimi kulturore afro-Karaibe përmes shprehjeve të ndryshme artistike. Dhe megjithëse muzika është protagonistja e shkëlqyeshme dhe e padiskutueshme, manifestime të tjera si gastronomia, feja, kinemaja apo sportet nuk përjashtohen.

Populli Raizal

Brenda e madhe larmia kulturore e Kolumbisë, ekziston një popull anglofon me rrënjë afro-Karaibe që zënë një hapësirë ​​specifike gjeografike: Arkipelagu i San Andrés, Providencia dhe Santa Catalina, ndodhet më shumë se 750 kilometra në veri të bregdetit të Atlantikut Kolumbian. Shtë fshati raizal.

Në një territor ishull prej vetëm 52 kilometrash katrorë, ka rreth 78.000 banorë, nga të cilët rreth 30.000 i përkasin grupit etnik Raizal.

plazhet e San Andres Columbia

Ishulli i San Andrés është një destinacion i shquar turistik në Karaibet Kolumbiane

Raizales nuk kanë spanjishten si gjuhë amtare, por më tepër një gjuhë kreole me rrënjë angleze të njohur si Sanandresano kreole. Kjo lidhje, Creole, është ai që lidh raizales me pjesën tjetër të popujve afro-amerikanë të Karaibeve anglishtfolëse. Që nga viti 1987, të gjithë ata janë bashkuar çdo vit në Festivalin e Hënës së Gjelbër për të festuar këtë identitet të përbashkët.

Historia e Festivalit të Hënës së Gjelbër

Embrioni i Festa e Hënës së Gjelbër siç e dimë sot është një ngjarje e mëparshme e quajtur Panairi i gjuhës (panairi i gjuhës), i cili filloi të organizohej në San Andrés në vitet 80 për të promovuar kulturën dhe gjuhën kreole mes të rinjve të ishullit.

Ideja e një festivali më të madh me një thirrje ndërkombëtare më në fund u kristalizua më 21 maj 1987, falë përpjekjeve të një grupi menaxherësh kulturorë të cilët patën mbështetjen e kryetarit të atëhershëm të bashkisë. Simon Gonzalez Restrepo. Edicioni i parë i Festivalit të Hënës së Gjelbër kishte një shfaqje modeste, megjithëse ndikimi i tij ishte i madh.

Kështu, edicionet pasuese kishin shumë më tepër pjesëmarrës. Arkipelagu i vogël u mbush me vizitorë dhe ngjarja tërhoqi vëmendjen e shumë mediave, të cilat kontribuan në përhapjen e fjalës për projektin në Kolumbi dhe vendet e Karaibeve. Fondacioni i Hënës së Gjelbër për të menaxhuar të gjithë organizimin e këtij festivali.

Midis 1996 dhe 2011 Festivali i Hënës së Gjelbër ndaloi të organizohej për shkak të mungesës së mjeteve, jo pasuesve. Kjo parantezë e përkohshme përputhet vitet në të cilat Nikaragua dhe Kolumbia patën një konflikt serioz diplomatik për sovranitetin e këtij territori. Mosmarrëveshja u zgjidh nga Tribunali Ndërkombëtar në Hagë në 2012 në favor të palës kolumbiane.

Për fat të mirë, projekti ishte në gjendje të rikuperohej në 2012. Që atëherë, festivali është mbajtur pa ndërprerje, duke korrur gjithnjë e më shumë sukses.

Muzika dhe kultura

Ngjarja vjetore e Festivalit të Hënës së Gjelbër përfshin aktivitete të shumta akademike dhe krijuese i organizuar me idenë e motivimit të fëmijëve dhe adoleshentëve për të mësuar në lidhje me rrënjët e kulturës afro-amerikane dhe traditën e vendasve të arkipelagut të San Andrés, Providencia dhe Santa Catalina. Ka edhe vend për konkurse sportive o kampionate domino, një lojë shumë e njohur në të gjithë Karaibet. Këto aktivitete zënë orët e ditës, ndërsa nata është e rezervuar për muzikë.

Grupet muzikore nga vende të ndryshme (grupe nga Mbretëria e Bashkuar shpesh marrin pjesë, si dhe artistë nga vendet afrikane) mbushin sheshet dhe plazhet e ishullit me ritëm dhe ngjyra. Nata e Karaibeve është e përmbytur me reggae, dancehall, konpa Haitian, zouk, soca, calypso, salsa dhe beze, si dhe ritmet kubane dhe afrikane.

Në këtë video Ajo pasqyron shumë mirë sesi jetohet dhe zhvillohet Festa e Hënës së Gjelbër. Në këtë periudhë të vitit, ishulli i San Andrés bëhet kryeqyteti i Karaibeve dhe i muzikës Afro-Amerikane:

Ndër artistët më të njohur që kanë kaluar nëpër këtë festival përfshijnë Xhamajkanët Rrethi i brendshem dhe panamez Ruben Blades, ndër shumë të tjerë.

Përtej koncerteve dhe ahengjeve, që nga viti 2018 një ngjarje paralele quhet Skena e prapme për të ardhmen e Karaibeve. Në të vërtetë është një program që bashkon muzikantë dhe çirakë të rinj nga Xhamajka, Kuba, San Andrés dhe vende të tjera në Karaibe. Të gjithë atyre u është dhënë mundësia të marrin trajnime të vazhdueshme për prodhimin e ngjarjeve artistike dhe kulturore.

Për ta përfunduar, është e drejtë të thuhet se, aq sa është një ngjarje kushtuar kulturës Creole, Festa e Hënës së Gjelbër është e hapur për të gjithë. Në fakt, ajo pret vizitorë të të gjitha racave dhe nga vende shumë të ndryshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Sareth Mariana Rodriguez Ochoa dijo

    pse u be