Karakteristikat e lumit Sinú

djali

Lumi Sinú është lumi i tretë më i rëndësishëm në vend në shpatin e Karaibeve, pas lumenjve Magdalena dhe Cauca.
Ky lumë ka lindur në Nudo del Paramillo, në departamentin e Antioquia, dhe derdhet në Boca de Tinajones, ngjitur me gjirin e Cispatá, në Detin Karaibe.

Në pellgun e tij 13.700 km, Sinú ujitë 16 komuna në departamentin e Cordoba, të cilat nxjerrin ekonominë e tyre nga përfitimet e këtij lumi. Nuk është për t'u habitur, Lugina e Sinú është ndër më pjelloret në botë, pranë atyre të Nilit, Tigrit dhe Eufratit. Në pjesën e saj të mesme përdoret për gjenerimin e energjisë hidroelektrike me rezervuarin Urrá dhe dy hidrocentrale.

Lumi Sinú është i lundrueshëm për 200 km, deri në Montería, porti i tij kryesor. Shtë një nga tre lumenjtë më të rëndësishëm në departamentin e Kordoba, së bashku me lumenjtë San Jorge dhe Canalete. Kalon departamentin nga jugu në veri, midis Serranía de Abibe dhe Serranía de San Jerónimo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*