Klima e Kolumbisë

Imazhi | Pixabay

Një nga aspektet që surprizon udhëtarët që vizitojnë Kolumbinë për herë të parë është uniformiteti i klimës së saj gjatë gjithë vitit. Arsyeja është se vendi është i vendosur në zonën ekuatoriale, kështu që stinët nuk përjetohen si në shumicën e kombeve të botës dhe orët në të cilat dielli lind ose bie nuk ndryshojnë.

Kolumbia është një vend me larmi të madhe për sa i përket klimës, nga temperaturat e ngrirjes në klimat tropikale. Ka dy sezone kryesore: një të thatë (nga dhjetori në janar dhe nga korriku në gusht) dhe një të lagësht (nga prilli në maj dhe nga tetori në nëntor). Por sa më sipër nuk do të thotë që klima në Kolumbi është e njëjtë. Në fakt, shumëllojshmëria e madhe topografike i jep vendit një shumicë të madhe peizazhesh, dyshemeve termike dhe biodiversitetit.

Pikërisht, në sajë të kësaj larmie, udhëtarët kanë mundësinë të zgjedhin kohën më të mirë për të vizituar Kolumbinë në varësi të faktit nëse preferojnë të nxehtë apo të ftohtë. Për të qenë të qartë se kur të shkoni në vend, është më mirë të mësoni për temperaturat që mund të hasni për t'u përgatitur për çdo situatë.

Cilat janë klimat e Kolumbisë?

Imazhi | Pixabay

  • Klima të ngrohta: Në zonat me këtë klimë, nxehtësia tejkalon 24 ° C, siç ndodh në Paqësor (ku mund të shikoni balena kurrizore) në bregdetin e Karaibeve (ku ndodhet Parku Natyror Kombëtar i Tayrona dhe ku karnavali popullor i Barranquilla) dhe San Andrés (një destinacion me plazhe të mrekullueshëm për zhytje dhe praktikimin e sporteve të tjera ujore).

 

  • Klima të butë: Temperatura varion midis 17 ° C dhe 24 ° C në zona të tilla si Cali (shtëpia e panairit të famshëm Cali) dhe në Medellín (ku zhvillohet Panairi i Luleve).

 

  • Klima të ftohta: Në zonat me këtë lloj klime, temperatura varion midis 12 ° C dhe 17 ° C. Ky është rasti i Bogotá, kryeqyteti i Kolumbisë. Një qytet që bashkon traditën dhe modernitetin e njohur si Athina e Amerikës së Jugut. Një vizitë thelbësore për të bërë në Bogotá është Muzeu i Arit. Itshtë thelbësore të mësosh rreth civilizimeve antike para-Hispanike ose legjendës së famshme të El Dorado.

 

  • Ne ndaluam: Në këto zona, temperaturat sillen ndërmjet 6 ° C dhe 12 ° C. Ky është rasti i Parkut Natyror Kombëtar Chingaza, një thesar natyror i vendosur në Cordillera Lindore në rajonin e Andeve në Kolumbi. Lloje të tilla si kondorët, arinjtë Andean dhe dreri me bisht të bardhë banojnë këtu.

 

  • Zonat akullnajore: Temperaturat nën 6 ° C përjetohen këtu. Ky është rasti në Sierra Nevada de Santa Marta, e vendosur në veri të Kolumbisë në bregdetin e Karaibeve, ku mund të bëni shëtitje.

Imazhi | Pixabay

  • Pyjet tropikale: Me temperatura që tejkalojnë 27 ° C, pyjet tropikale janë të lagështa dhe të nxehta. I tillë është rasti i bregdetit të Paqësorit, pellgjeve të Magdalenës dhe Catatumbo dhe Amazon, xhungla më e pasur dhe më biodiversite në planet ku mund të shijoni natyrën e egër. Shiu është i bollshëm gjatë gjithë vitit, duke qenë muaji mars kur ato arrijnë vlerën e tyre maksimale. Sidoqoftë, reshjet minimale të shiut bien midis qershorit dhe shtatorit. Prandaj, për shkak të sasisë më të vogël të shiut, muajt korrik dhe gusht janë koha më e mirë për të udhëtuar në Amazon.

 

  • Stepë tropikale: Karakterizohet nga reshjet e pakta të shiut, temperaturat e larta dhe bimësia e kufizuar. Dy shembuj janë shkretëtira Candelaria në Boyacá ose La Guajira, e cila karakterizohet nga dunat e saj të mëdha të rërës dhe peisazhet e shkretëtirës. Këtu mund të vizitoni një fermë për të zbuluar kulturën e njerëzve autoktonë Wayuu.

 

  • Klima e savanës: E pranishme në Orinoquia, Bolívar, në Veri të Huila dhe në qendër të Luginës së Cauca. Karakterizohet nga një sezon i thatë dhe me shi, me bimësi kullotash.

 

  • Mot me lagështirë me shi: E pranishme në Caquetá, Vaupés, pjesë e Antioquia dhe Córdoba. Reshje më të ulëta të shiut, variacion të temperaturës së lartë dhe bimësi më pak të dendur pyjore.

Cila është koha më e mirë për të udhëtuar në Kolumbi?

Imazhi | Pixabay

Koha më e mirë për të udhëtuar në Kolumbi varet nga rajoni që dëshironi të vizitoni gjatë pushimeve tuaja. Vendi ka një larmi të madhe topografike që përkthehet në një larmi të jashtëzakonshme peisazhesh, biodiversiteti dhe klimash.

P.sh. Në rajonet e Andeve, koha më e mirë për të njohur këtë vend janë muajt korrik dhe gusht, sepse gjatë kësaj periudhe ka temperatura të ngrohta dhe pak shi., e cila është ideale për të udhëtuar. Në këtë kohë do të duhet të përfshini rroba të ngrohta në valixhen tuaj (sepse bëhet ftohtë në perëndim të diellit dhe netët mund të jenë të ftohta). Këshillohet gjithashtu të sillni krem ​​kundër diellit, pasi lartësia e zonës mund t’ju ​​bëjë të digjeni lehtë edhe nëse temperatura nuk është shumë e lartë.

Për të shkuar në qytete të vendosura në rrethinat e Amazonës si Leticia, kohët më të mira janë muajt korrik dhe gusht sepse megjithëse ka shira, është gjithashtu e nxehtë gjatë gjithë vitit në bregdetin verior të Paqësorit. Për të shkuar në bregdetin e Paqësorit Jugor këto muaj janë gjithashtu më të përshtatshmet. Gjithashtu, Qershori dhe Shtatori janë të përshtatshme për të vizituar këtë zonë. Midis dhjetorit dhe prillit është koha më e mirë për të vizituar bregdetin e Karaibeve.

Nëse dëshironi të udhëtoni në Kolumbi për të shijuar spektaklin e lulëzuar, atëherë duhet të udhëtoni në fillim të sezonit të shiut sepse në fund të fundit mund të ketë përmbytje në disa zona të vendit. Përjashtimet janë rajoni përreth Bogotá dhe brigjet e Karaibeve.

Po kështu, ndërsa planifikoni udhëtimin tuaj në Kolumbi duhet të mbani mend se sa më e lartë të jetë zona e vendit ku shkoni, aq më të ftohta do të jenë ato toka. Për shembull, majat e maleve janë të mbuluara nga bora në një lartësi prej 4.500 metrash. Me gjithë këtë informacion në lidhje me klimën e Kolumbisë, ju do të jeni gati të filloni aventurën tuaj në këtë vend të bukur të Amerikës së Jugut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*