Një legjendë magjike në Ujëvarën e Churumbelo

ujëvarë churumbelo

Ne udhëtuam në jug të Kolumbi, posaçërisht për të Departamenti Putumayo, për të takuar një nga vendet më magjike në Amerikën e Jugut. Atje, afër qytetit të MoCoâ një vend i bukur natyror fshihet dhe i mbështjellë me aureolën misterioze të legjendave: Churumbelo.

Në fakt, Churumbelo është emri i një vargu malor që zë më shumë se 12.000 hektarë xhungël. Një labirint i gjelbër dhe i trashë, plot jetë përmes të cilit kalojnë rrjedha të shumta lumenjsh. Ky skenar është jashtëzakonisht frymëzues për këdo që ka idenë e lumtur ta zbulojë atë. Këndet e tij të largëta dhe të fshehura janë vendosja ideale për mitet dhe legjendat.

Legjenda për të cilën ne do të flasim sot ka origjinë shumë të lashtë, madje edhe para mbërritjes së Spanjollëve në kontinentin Amerikan. E vërteta është se i gjithë ky rajon ishte i banuar shekuj më parë nga një civilizim i lashtë në lidhje me fisin aktual të Ingasi (për të mos u ngatërruar me Incas), siç dëshmohet nga mbetjet e shumta arkeologjike që shtrihen në të gjithë zonën.

Trulyshtë vërtet e mahnitshme që kjo legjendë ka arritur të udhëtojë prapa në kohë dhe të na arrijë falë traditës gojore të popujve autoktonë të xhunglës kolumbiane. Kjo është ajo që ai na thotë:

Thesari i Churumbelos

I gjithë rajoni i Churumbelo është plot me ujëvara dhe ujëvara. Turistët, të tërhequr nga bukuria e peizazhit dhe pasuria e tij natyrore, vijnë në shumë prej tyre për të shijuar një not të freskët në ujërat e tij të kristalta. Sidoqoftë, shumë nuk janë në dijeni se njëri prej tyre fsheh një përrallë thesar.

Në vjeshtën e saj, Ujëvara e Churumbelos, i formuar përgjatë shtratit të lumit Lumi Ponchayaco, formon një lagunë të vogël të rrethuar nga pylli i dendur. Një peizazh qiellor. Thuhet se thellë brenda saj fshihet një statujë prej ari të fortë në formën e një fëmije. Një objekt me vlerë që mbase u hodh atje për ta fshehur nga duart lakmitare të pushtuesve.

Muzeu i artë

Muzeu i Artë Bogotá ekspozon figura të shumta ari të tilla si ajo që mund të fshihet në El Churumbelo

Sipas legjendës, perënditë e xhunglës që nga ajo kohë janë kujdesur që këtë thesar ta mbajnë larg kureshtarëve dhe plaçkitësve. Dhe ata zgjodhën dasma Për këtë detyrë.

Sipas traditave të vjetra të popujve autoktonë të zonës, Watis janë shpirtra që banojnë në xhungël. Ata janë ata që sjellin reshje të mëdha shiu dhe galesh të dhunshme që goditën zonën, duke e bërë pyllin një kështjellë të pakalueshme të gjelbër. Ata janë gjithashtu ata ngatërroni eksploruesit dhe aventurierët me mirazhet dhe shtigjet përreth. Me sa duket, Watíes janë disi më dashamirës me turistët, të cilët i lënë t'i afrohen Churumbelo për të shijuar peizazhin.

Miti apo realiteti? Difficultshtë e vështirë të thuhet, por gjysmë seriozisht gjysmë shaka ka shumë turistë që shfletojnë lagunën në kërkim të thesarit gjatë vizitës së tyre në ujëvarë, duke kërkuar midis shkëmbinjve dhe zgavrave në terren. Disa pretendojnë se e kanë parë shkëlqen e arta nën ujë kur rrezet e diellit e godasin atë drejtpërdrejt.

Natyrisht, askush nuk ka qenë në gjendje të gjejë asgjë deri më sot. Më shumë gjasa, thesari Churumbelo nuk ekziston, por kjo është diçka që askush nuk mund ta sigurojë me siguri.

Parku Natyror Serranía de la Macarena

El Churumbelo dhe thesari i tij misterioz i legjendës gjenden brenda kufijve të Parku Natyror Sierra de Macarena, një nga shumë parqet dhe rezervat natyrore të Amazonës kolumbiane.

 Ky park e ka zanafillën në Rezerva biologjike e La Macarena, themeluar në 1948. Kjo hapësirë ​​përfshinte rajonin e gjerë gjeologjik të Mburoja e Guiana-s, me një shtrirje të përafërt prej 130 kilometrash nga lindja në perëndim dhe rreth 30 kilometra nga veriu në jug.

Sierra de la Macarena

Parku Natyror Sierra de la Macarena është plot peisazhe me bukuri të madhe

Sierra de La Macarena mban brenda një larmi e gjerë peisazhesh dhe ekosistemesh, nga pyjet e lagësht dhe xhunglat e përmbytura në zonat pastruese dhe zonat e savanës Amazonian. Këto peisazhe janë habitati i llojeve të panumërta bimore dhe shtazore, shumë prej tyre endemike.

Përveç një natyre të egër dhe të egër, në Parkun Natyror Sierra de Macarena ka gjithashtu faqet arkeologjike shumë e rëndësishme në pellgjet e Lumenjtë Duda dhe GuayaberoPetroglyphs dhe piktograme misterioze janë zbuluar atje që janë dëshmia e kulturave indigjene që banonin në zonë shekuj më parë.

Fatkeqësisht, kujtesa dhe njohuritë e shumë prej këtyre popujve kanë humbur përgjithmonë. Ashtë për të ardhur keq, sepse ndoshta ata mund të sqarojnë detajet e legjendës së Churumbelos dhe figurës së saj enigmatike dhe të pakapshme të arit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Luz Mercedes Moreno-Moreno dijo

  Isshtë një shfaqje, ujëvara, do të doja të kontaktoja sepse në komunën Estrella të Medellín, ekziston një pjesë e tokës që i përket babait tim që gjithashtu ka një ujëvarë spektakolare dhe unë do të doja të bëja një projekt ekoturizmi, gjysmë ore nga Medellín.

 2.   sarita dijo

  Unë ju rekomandoj që të vini në putumayo, është super bakano, ka njerëz shumë të mirë.
  MIRC SE VINI N TO PUTUMAYO

 3.   sarita dijo

  AUI DANCING THE PERREO, PERREO PERREO QEN PERREO PERREO

 4.   kamila dijo

  UYYYYYYYY GROSERA LA SARITA