Cumbia, ritmi përfaqësues i Kolumbisë

cumbia, muzikë tradicionale nga Kolumbia

La Kumbia kolumbiane Isshtë një nga simbolet e identitetit kombëtar të Kolumbi. Ky zhanër muzikor dhe vallëzim popullor është vendas në bregdetin e Karaibeve, megjithëse është i njohur dhe shijuar në të gjithë vendin.

Ritmi i lumtur i cumbia është i pranishëm në të gjitha festimet kolumbiane, duke u bërë një sinonim për parti.

Origjina e kumbisë kolumbiane

Si shumë manifestime të tjera kulturore amerikane, kumbia lindi nga përzierje e traditave të ndryshme. Në këtë rast, sinkretizmi ishte i farkëtuar gjatë gjithë vitit Bregdeti Atlantik i Kolumbisë, duke integruar elemente muzikorë të aborigjenët, të spanjisht dhe të Zezakët afrikanë të cilët erdhën në Amerikë si skllevër.

Megjithëse ka debate të nxehta në lidhje me të, studiuesit bien dakord të datojnë origjinën e tij në shekulli XVIII. Ndoshta meloditë autoktone kishin më shumë peshë në muzikë ndërsa vallëzimet afrikane ndikuan në vallëzim dhe, mbi të gjitha, në ritmin që shënojnë daullet. Nga ana tjetër, gjuha e teksteve të kumbisë është gjithmonë spanjisht. Rezultati i gjithë kësaj përzierje të mrekullueshme është rezultat i të gjitha më lart.

Në përgjithësi pranohet që fjala cumbia është një përshtatje e termit kumbe o cumbe, e cila në disa gjuhë afrikane mund të nënkuptojë festë, zhurmë apo edhe daulle (origjina e saj etimologjike nuk është plotësisht e qartë). Fjalori i Akademisë Mbretërore Spanjolle përcakton fjalën cumbia si "vallëzim i zi".

Gjatë shekujve, kolumbia kolumbiane është zgjeruar në pjesën tjetër të Amerikës Latine. Sot, përshtatjet lokale të kumbisë mund të gjenden në vende të ndryshme si Argjentina, Kili, Ekuadori, El Salvador, Meksika, Peru, Uruguai dhe Venezuela.

Në vitin 2006, revista Javë, nga Bogotá organizoi një votim popullor për të cilin u emërua cumbia "Simbol kulturor i Kolumbisë".

Instrumente kolumbiane kolumbiane

Instrumentet tipike të kolumbisë kolumbiane

Muzika dhe instrumentet

L instrumente goditjeje Ata janë protagonistët e mëdhenj të kolumbisë kolumbiane, edhe pse jo të vetmit. Në fakt, natyra e trefishtë e kësaj muzike reflektohet gjithashtu në instrumentin e përdorur nga cumbiamberos: daulle, Kontributi kulturor afrikan, përcakton ritmin kryesor. Ata mbështeten nga gajde, me origjinë Spanjolle, dhe kallam mel, instrument tradicional vendas.

Daulle

Ata janë elementi kryesor i cumbia. Këto janë më të spikaturat:

  • Thirrja e daulles, e cila shënon kadencën sfond të pjesës muzikore.
  • Daulle e gëzueshme, i cili vendos ritmin e melodisë.
  • Tambora. Shtë një instrument indigjen (jo-afrikan). Ajo luhet duke trokitur në kokë me dorë dhe në rrathët prej druri të kutisë me shkopinj.

Gajde

Ekzistojnë gjithashtu tre lloje kryesore:

  • Gajde mashkullore, për kadencën.
  • Gajde femrash, për melodinë.
  • Gajde e shkurtër, përdoret si instrument solo.

Millo kallami

Ky është një instrument frymor me origjinë autoktone, i ngjashëm me flautin tërthor. Siç tregon emri i saj, ajo është bërë me kallam mel, edhe pse ka edhe kocka ose bambu. Përkthyesi njihet si kanamil.

Instrumente të tjerë që marrin pjesë në kolumbinë kolumbiane dhe i japin asaj ngjyra janë maraka, fizarmonikë, gouache dhe klarinetë, Ndër të tjera.

Fustan kolumbian kolumbian

Kostumet tipike të kolumbisë kolumbiane

Kostumet tipike të kolumbisë kolumbiane

Spektakolarizmi dhe ekspresiviteti i kolumbisë kolumbiane shumëfishohet kur valltarët veshin veshje kostume tradicionale.

La Mujer vesh një fustan me një skaj të gjerë, i quajtur ndryshe "polera", i zbukuruar mirë me shirita dhe bolero me ngjyrat e flamurit kolumbian në pjesën e poshtme. Në pjesën e sipërme, bluzat kanë mëngë të fryra dhe i lënë supet të zhveshura.

Padia e njeri është më e thjeshtë: pantallona, ​​një këmishë e bardhë dhe një shall i kuq (i quajtur "bishti i karin") rreth qafës. Mbi kokën e tij, tradicionale kapelë vueltiao tipike për rajonin bregdetar.

Si skaji i gruas ashtu edhe kapelja e burrit janë elementë të përdorur gjerësisht në vallëzimet dhe koreografitë e ndryshme të kolumbisë kolumbiane.

Vallet dhe koreografitë e kumbisë kolumbiane

Cumbia është një vallëzimi tradicional i miqësisë. Burra dhe gra hyjnë në skenë nga kënde të kundërta, pastaj bashkohen dhe vallëzojnë rreth orkestrës me goditjen e daulleve. Melodia është thjesht instrumentale. Në video Një shembull i mirë është treguar më lart.

Sidoqoftë, ka shumë më shumë lloje të vallëzimeve dhe koreografive të kolumbisë kolumbiane, duke përfshirë disa variacione të spikatura rajonale. Këto janë modalitetet më të njohura, edhe pse ka shumë më tepër:

savana cumbia

Tipike e departamentet e Sucre, Córdoba dhe Bolívar. Kjo cumbia dallohet nga përdorimi i një instrumenti të quajtur gjethe limoni, i cili prodhon një tingull të butë.

Cumbiamba

Muzikisht, ky variant përfshin më shumë hapa dhe ritme të tilla si pasodoble ose tango. Gjatë të famshmit Karnavali i Barranquilla Kërcehet në dy radhë të gjata, njëra nga burrat dhe tjetra nga gratë. Të gjithë lëvizin duke bërë një çiftëzi të quajtur cumbion.

cumbia vallenata

Veçori e tij më e shquar është përfshirja e fizarmonikë, instrument i përdorur në vallenatos. Brenda këtij lloji të cumbia ka ende lloje të ndryshme të tilla si ngadalshëm dhe cadenciosa cumbia majane ose perillero, luajti me një ritëm shumë më të shpejtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   QUILLERO 100% dijo

    Pa`lante Kolumbia !!! ♥