Cumbia, ritmi tradicional i Kolumbisë

Cumbia

Pa dyshim ritmi muzikor më i lidhur me të Kolumbi, për kulturën e saj dhe njerëzit e saj, është cumbia. Nuk ka asnjë festë apo festë në këtë vend në të cilin akordet nuk tingëllojnë dhe vallëzojnë nën tingujt e Kumbia kolumbiane. Një ikonë e identitetit të saj kombëtar.

Ky zhanër i gjallë muzikor dhe vallëzim popullor lindi në brigjet e Karaibeve, por nuk vonoi shumë dhe u bë i njohur në të gjithë vendin. Në këtë postim ne do të flasim me ju për origjinën e saj, traditat e saj dhe shumë gjëra të tjera që lidhen me cumbia e Kolumbisë.

Origjina e kumbisë kolumbiane

Si shumë shprehje të tjera artistike dhe kulturore në botë, cumbia është rezultat i përzierjes. Për të gjetur origjinën e saj, ju duhet të udhëtoni në shekullin e XNUMX-të, në bregdetin Atlantik të asaj që tani është Kolumbia. Aty ishin elementët kulturorë të tre tradita shumë e ndryshme: Amerikan vendas, Evropian (dorë për dore me Spanjishten) dhe Africana, të sjellë nga skllevërit që u sollën në botën e re.

Çdo qytet apo traditë kulturore kontribuoi në një element të ndryshëm. Meloditë mund të bazohen në ritme aborigjene, ndërsa temat dhe teksti i këngëve kanë qartë rrënjë spanjolle. Më në fund, protagonizmi i goditje dhe valle afrikane Ata përfunduan recetën që në fund të fundit do të krijonte kumbinë kolumbiane.

Dhe kështu lindi ky rezultat fantastik i një përzierjeje të pasur dhe të larmishme.

cumbia, muzikë tradicionale nga Kolumbia

Cumbia është ritmi muzikor më tradicional në Kolumbi

Megjithatë, Origjina etimologjike e fjalës cumbia nuk duket aq e qartë. Shumica e studiuesve mbrojnë se kjo vjen nga termi kumbe, që do të thotë "parti" ose "tingull" në disa gjuhë afrikane.

Ajo që është përtej çdo dyshimi është suksesi mbresëlënës i shpikjes, e cila nga djepi i saj në Kolumbi u përhap me kalimin e viteve shumë vende të tjera në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Aktualisht Cumbia këndohet dhe kërcehet në vende shumë larg njëra-tjetrës si Meksika, Peruja, El Salvador, Venezuela, Argjentina ose Peruja.

Kumbia kolumbiane: instrumente

Përsëri shpirti i trefishtë (amerikan, evropian dhe afrikan) i kumbisë pasqyrohet në mënyrë të përsosur në instrumente muzikore që përdoren për ta interpretuar atë.

Roli kryesor është padyshim për instrumentet e goditjes. Ritmi i daulleKontributi kulturor afrikan është shtylla kurrizore e të gjitha kompozimeve. Ata vendosin ritmin kryesor dhe ndihmohen nga instrumente autoktonë siç është kallam mel o las gajde, me origjinë të padyshimtë Spanjolle.

kanamil

Caña de millo, instrumenti bazë i kumbisë kolumbiane

Në cumbia ekzistojnë tre lloje të daulle kryesore:

 • El Gezuar daulle, i cili ndjek ritmin e melodisë.
 • El Thirrja e daulles, e cila përdoret për të vendosur kadencën mbështetëse të këngës.
 • La Tambora. Ky është i vetmi nga daullet kumbiane që nuk ka origjinë afrikane. Goditet me dorë, pa përdorur shkopinj, si në lëkurë ashtu edhe në kutinë prej druri.

Ekzistojnë gjithashtu tre lloje të gajde:

 • Gajde mashkullore, e cila tingëllon si sfond.
 • Gajde femrash, e cila shoqëron melodinë.
 • Gajde e shkurtër, përdoret si një instrument solo dhe ka rëndësi të madhe në pjesët e vetme instrumentale.

Cañamillero është një interpretues thelbësor në çdo grup kolumbian kolumbian. Whoshtë ai që prek Millo kallam, instrument frymor pamja e të cilit të kujton flautin tërthor. Siç tregon emri i saj, ajo është bërë me kallam mel, por gjithashtu mund të jetë prej kockave ose edhe bambu. Maracas, fizarmonikë dhe instrumente të tjerë sekondarë plotësojnë tablonë.

Kumbia kolumbiane: veshje tradicionale

Cumbia nuk është një shfaqje muzikore, por edhe vizuale. Dhe në këtë aspekt është vendi ku valltarët ndërhyjnë me veshjet e tyre shumëngjyrëshe tradicionale. Rrobat e përdorura për cumbia përdoren gjithashtu në kërcime të tjera tipike kolumbiane.

Fustan kolumbian kolumbian

Kostumet tipike të kolumbisë kolumbiane

 • Gruaja: Konsumatori urdhëron që valltarët të veshin fustanin klasik të bardhë me një skaj apo skaj të gjerë. Kjo është zbukuruar me shirita dhe, pothuajse gjithmonë, me një bolero për të treguar ngjyrat e flamurit kolumbian (të verdhë, të kuqe dhe blu). Ata gjithashtu veshin bluza me mëngë të gjera por që i lënë supet të zhveshura.
 • Burri: veshja e tyre është shumë më e thjeshtë. Përbëhet nga pantallona dhe këmisha të bardha dhe, për t’i dhënë asaj një ngjyrim, një shall të kuq të njohur si “bishti i gjelit”. Pjesa themelore e padisë mashkullore është tradicionale kapelë vueltiao.

Të gjitha detajet dhe zbukurimet e kësaj veshjeje luajnë një rol të rëndësishëm në ekzekutimin e vallëzimit cumbia.

Kumbia kolumbiane: vallja

Ekzistojnë disa lloje të vallëzimeve dhe koreografive të lidhura me kolumbinë kolumbiane. Këto përfaqësojnë sidomos një vallëzimi i dashurisë. Burrat dhe gratë hyjnë në skenë nga kënde të kundërta. Ata pastaj vijnë së bashku në qendër dhe kërcejnë rreth njëri-tjetrit nën ritmin e daulleve. Në këtë video kemi një shembull të bukur të kësaj vallëzimi:

Ndërmjet modalitetet ose variantet rajonale Më të spikaturit nga kolumbia kolumbiane përfshijnë sa vijon:

 • Cumbia klasike, nuk këndohet. Pastër instrumentale.
 • savana cumbia, në të cilin përdoret një instrument shumë i veçantë i quajtur fletë limoni. Kërcehet në departamentet e Sucre, Córdoba dhe Bolívar.
 • cumbia vallenata, në të cilën merr pjesë fizarmonika (instrumenti më karakteristik i vallenatos). Brenda këtij nëngjini të kolumbisë kolumbiane ka variante të shumta.
 • cumbiamba. Kërcehet në formën e një vallëzimi koral shumë të spikatur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   dianit dijo

  Cumbia, duke qenë një vallëzim tipik kolumbian, mund të kërcehet nga një grup prej katër grave ose homblema është domosdoshmërisht thelbësore.

  falënderim

 2.   Nati Melcon dijo

  che que vuena pag në Argjentinë ata na vunë për të zbuluar rreth cumbia sa një pag e mirë