Tradita kulturore dhe arkitektonike e Popayán

Amerika Latine ka destinacione të mrekullueshme dhe Kolumbi përqendron disa nga më të mirat. Për shembull, Popajani, një nga qytetet më të vjetra dhe më të ruajtura në Amerikën koloniale. Ka një trashëgimi shumë të rëndësishme arkitekturore dhe kulturore.

Rasti historik i Popayán do t'ju mahnisë, por është gjithashtu një qytet me kuzhinë të shkëlqyeshme, të larmishme dhe të shijshme, kështu që mund të themi se sapo ta vizitoni, do t'ju lërë me kujtimet më të mira. Sot, në Absolut Viajes, the traditë e pasur kulturore dhe arkitektonike e Popayán ...

Popajani

Ky qytet kolumbian është në departamentin e Kaukës, midis Kordillerës Perëndimore dhe Qendrore, në perëndim të vendit. Eshte nje zonë shumë sizmike dhe qyteti ka pësuar shumë tërmete kështu që ka një punë të përhershme për ruajtjen e trashëgimisë së tij të madhe ndërtimore.

Lumi Cauca e kalon atë dhe gëzon një klimë mjaft e butë megjithëse, sot, si shumë pjesë të tjera të botës të prekura nga ndryshimi i klimës, ajo ka një ditë të rastësishme vere.

Historia e Popajanit nuk fillon me koloninë, natyrisht. Ka nje historia prehispanike çfarë ka lënë amanet ndërtime piramidale, rrugë dhe varre. Spanjollët themeluan Popayán në janar 1537, në kërkim të El Dorado. Adelantado Belalcázar e bëri atë, i njëjti që themeloi Quito dhe Santiago de Cali në kërkimin e tij për pasuri.

Që nga ajo kohë qyteti, duke ruajtur emrin e tij vendas, do të shndërrohej në një qytet tipik kolonial që ndiqte parametrat administrativë Spanjollë. Më pas kishte përmbarues, këshilla, kryetarë bashkish, një kishë ...

Megjithëse Spanjollët do të sillnin farëra dhe bagëti në këto toka, e vërteta është se së shpejti gjithçka vërtitej rreth vendit ar dhe shfrytëzimi i tij. Kështu, Popayán u bë një nga qytetet më të rëndësishme dhe më të pasura të Mbretërisë së Granadës së Re. Ari dhe tregtia e skllevërve ishin çelësat e pasurisë së qytetit.

Në një moment, Popajani garoi me qytete të tjera të rëndësishme koloniale si Cartagena ose Bogotá. Pasuria e familjeve vendase çoi në ndërtimin e pallateve të vërteta dhe investimin gjithashtu në artin fetar të të gjitha llojeve. E gjithë kjo përbën thesarin kulturor dhe arkitektonik të sotëm.

Popayán, qyteti i bardhë

Kështu dihet, Popayán, qyteti i bardhë. E vërteta është se ajo ka arritur të ruajë, përkundër kohës, përmbysjeve politike dhe tërmeteve, shumë nga ndërtesat e saj të vjetra. Të tijat përkrenare historike Isshtë e bukur: ka shtëpi rezidenciale, rrugë me kalldrëm, patio me lule, tempuj të matur dhe gjithçka pikturuar një të bardhë me dëborë që pothuajse e bën atë të patëmetë. Një shembull i shkëlqyeshëm i stilit kolonial amerikan.

Popajani është vetëm tre orë nga Cali shkuarja me makinë dhe është kështu një nga destinacionet më të njohura turistike. Gjërat e para së pari: qendra e saj historike, ideale për të eksploruar në këmbë kështu që ju të vlerësoni të bukurën arkitektura e shekujve XNUMX, XNUMX dhe XNUMX. Ketu eshte Parku i Caldas, zemra e qytetit nga u rrit. Inshtë në rrethinat e saj që janë ndërtesat e bukura koloniale ...

Nga shekulli i XNUMX-të është e bukura kulla e Sahatit, i njohur gjithashtu si «hunda e Popajanit». Ora është bërë prej bronzi dhe është një pjesë e sjellë ekskluzivisht nga Londra. Ekziston edhe Ura Humilladero, nga ku pamja e qytetit është e mrekullueshme, e cila në të njëjtën kohë lidh qendrën me periferitë veriore. Isshtë e gjatë 240 metra dhe shënon hyrjen origjinale të qytetit.

Wasshtë ndërtuar në mes të shekullit të XNUMX-të dhe sot është një ikonë, vetëm disa hapa larg sheshit kryesor. Nextshtë afër Ura e Kujdestarisë, një urë e bukur prej guri që u ndërtua në 1713 për të lejuar priftërinjtë të kalonin lumin Molino.

Duke ecur do të shihni shumë kafene, dyqane dhe restorante dhe natyrisht, tempuj fetarë. Kisha e San Francisko Templeshtë tempulli më i madh kolonial dhe është vërtet i bukur. Ju mund ta bëni turneun me një udhëzues, për të mësuar më shumë rreth ndërtesës. Pas një tërmeti që ndodhi në 1983, thesari u thye dhe zbuloi gjashtë trupa të mumifikuar. Sot kanë mbetur vetëm dy dhe ato nuk mund të shihen gjithmonë, por me turneun mund të jesh me fat. Rreth qoshe ka një kishë tjetër dhe kështu do të shihni shumë më tepër.

P.sh., kisha më e vjetër në qytet daton nga viti 1546 dhe njihet si La Ermita. Shtë midis El Morro dhe qendrës së qytetit dhe nuk është më e bukura nga të gjitha, por ka pamje të mirë të çative koloniale portokalli dhe afreske të bukura të vjetra.

Sigurisht, një qytet shekullor ka muze. Muzeu Guillermo Valencia Ajo operon në një rezidencë elegante të shekullit të XNUMX-të dhe ka piktura, mobilje dhe fotografi të vjetra që i përkisnin pronarit të saj, një poeti vendas.

Një tjetër muze është Muzeu i Shtëpisë së Mosquera, gjithashtu në një rezidencë të shekullit të XNUMX-të që dikur ishte shtëpia e gjeneralit Tomas Cipriano de Mosquera, president i Kolumbisë katër herë gjatë shekullit të XNUMX-të. Dhe ata thonë se në një mur ka një urnë me zemrën e tij ...

El Muzeu Arkidioqezan i Artit Fetar Ai përfshin piktura, statuja, sende argjendi, altarë dhe art të ndryshëm fetar, të gjitha datojnë nga shekulli i XNUMX-të deri në XNUMX-të. Ekziston edhe Muzeu i Historisë Natyrore, në fushat e universitetit, muzeu më i mirë i këtij lloji në Kolumbi.

E vërteta është se Popayán është një qytet për të eksploruar në këmbë, pa nxitim dhe me një mijë pauza. Hapat e tu do të të çojnë nga këtu atje, mes pallateve, pallateve me një mijë lule, fasadave të bardha dhe restoranteve nga të cilat shfaqen aroma të pabesueshme. Kështu, duke ecur përreth, do të arrini në pikën panoramike të qytetit ku statuja e themeluesit të saj, Sebastián de Belalcázar, është vendosur me mundësi në majë të asaj që ishte një piramidë e lashtë, ajo e Morro de Tulcán.

Nëse keni një ditë me diell dhe të pastër, do të jeni në gjendje të shihni edhe përtej Qytetit të Vjetër të Popayán dhe të vlerësoni malet e bukura që e përqafojnë atë. Duhet një frymë e gjysmë për tu ngjitur këtu, por nuk mund të largohesh pa parë gjithçka nga kjo pikë e përparme lart.

Siç thamë në fillim, qyteti gjithashtu ofron një nga gastronomitë më të mira në Kolumbi kështu që nuk mund të largohesh pa provuar pjatat e tyre. Pjata më e njohur lokale është Tabaka paisa, me oriz, vezë të skuqura, mish derri të artë, banane dhe avokado. Një kënaqësi! Dhe sigurisht, klasikët arepa nuk mungojnë as ato.

Një vend i mirë për të ngrënë është La Fresca, një dyqan i vogël që është pak metra larg sheshit kryesor dhe që është një nga më të vjetrit dhe më të njohurit. Nuk thotë shumë në shikim të parë, por empanaditas e tyre pipian është një ëmbëlsirë (e mbushur me patate me salcë pikante kikiriku).

Arratisjet nga Popayán

Nëse qëllimi juaj është të qëndroni më shumë se një ditë në Popayán, atëherë ka disa vizita që mund të bëni. Për shembull, ju mund të afroheni San Agustín dhe njihni faqen e tij para-kolumbiane e cila mbrohet nga UNESCO

 

Ekziston edhe Parku Kombëtar Purace, më i madhi në rajon. Ka një vullkan me një majë me borë të përjetshme, i jep parkut emrin e tij, dhe nëse ju pëlqen të ngjiteni ose shëtisni, ky është destinacioni më i mirë. Përndryshe, ju gjithashtu mund të shkoni me autobus në një rrugë të pashtruar, por duke shijuar pamje të mrekullueshme, me burime të nxehta, mjegull dhe ujëvara. Dhe me fat, ju do të shihni një kondor nga Andet.

Një orë nga Popayán është Silvia, një qytet i vogël malor shumë e famshme sepse çdo javë ka një tregu autokton. Takimi është e martë. Atë ditë njerëzit Guambiano arrijnë nga fshatrat dhe rezervojnë përreth për të shitur dhe blerë produkte. Ju gjithashtu mund të regjistroheni për një udhëtim të vogël me xhip në të njëjtat fshatra, për t'i njohur ose për të drekuar në një fermë.

A ju pëlqen burimet e nxehta? Atëherë ju mund të shkoni në Banja termike Coconuco, një hap larg nga Popayán. Ka dy pishina të ndryshme, ujë të vluar dhe ujë të ngrohtë, dhe nëse jeni ngjitur në Purace atëherë ky mund të jetë fundi më i mirë për trupin dhe mendjen tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   fabian lara oña dijo

    Arkitekturë e bukur që duhet të ketë një autorësi si pothuajse e gjithë Ekuadori, do të ishte mirë të gjesh autorët e saj për të lidhur ndoshta arkitektët dhe ndërtuesit e atyre kohërave, për të vendosur qartë stilin (barok?) Apo më mirë eklektik për format e ndryshme të mbulesës faqe. Në çdo rast përshëndetjet dhe urimet e mia.

  2.   Doris panane dijo

    Mirëmëngjes, sa i bukur është qyteti i Popayan, unë jam duke kërkuar për Z. Yimi Gonzalez, ose Znj. Luz Dary ose Z. Alfonso ata janë prindërit birësues të Z. Yimi dhe nga qyteti i Buenaventura në emër të nënës së tij Dolores Medina Ju lutemi komunikoni në telefonat e mëposhtëm 316-3299895 ose 314-8498161 ose 310-3279514 faleminderit shumë.