Punimet e mjeshtrit Alejandro Obregón

piktor alejandro obregón

Alejandro Obregon konsiderohet si një nga piktorët e mëdhenj hispanikë amerikanë të shekullit të XNUMX-të. Krijimet e tij janë vlerësuar prej kohësh si për risitë piktoreske që kanë sjellë, ashtu edhe për temën e punimeve të tij, të cilat gjithmonë kanë trajtuar çështje të diskutueshme.

Obregón ka lindur në Barcelona, ​​Spanjë) në 1921. Sidoqoftë, me vetëm 6 vjeç ai shkoi të jetonte në vendin e babait të tij, Kolumbi, së bashku me pjesën tjetër të familjes së tij. Rinia e tij shënohet nga qëndrimi i gjatë në të dy vendet, si dhe nga udhëtimet e shumta në Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar.

Trajnimi i tij artistik u zhvillua në Shkollën e Arteve të Bukura në Boston dhe në Llotja në Barcelonë. I zhytur në ndikime të shumta kulturore dhe artistike evropiane, ai më në fund u vendos në qytetin e Kartagjena e Indisë. Atje, Obregón u miqësua me artistë të mëdhenj kolumbianë si p.sh. Ricardo Gomez Campuzano, Enrique Grau, Santiago Martinez ose kolumbiano-gjermanisht William Wiedemann. Me disa prej tyre ai punoi ngushtë dhe filloi të zhvillonte stilin e tij.

Ai ishte gjithashtu anëtar i të ashtuquajturve Grupi Barranquilla, e cila bashkoi artistët dhe intelektualët kryesorë kolumbianë të mesit të shekullit.

kondor

Kondori është një nga motivet përsëritëse në shumë nga pikturat e Alejandro Obregón

Në moshën 24 vjeç, Alejandro Obregón filloi të njihej në shkallë vendi me pjesëmarrjen e tij në Salloni V Kombëtar i Artistëve të Kolumbisë, 1944, duke marrë vlerësimet më të mira. Vite më vonë, pas një udhëtimi në Evropën Qendrore, ai konsolidoi stilin e tij dhe u bë përfaqësuesi më i lartë i rrymës së ekspresionizmi figurativ në tokat amerikane.

Në jetën e tij personale ai u dallua për martesën e tij me piktorin anglez Freda sargent, me të cilin u martua në Panama. Më vonë ai u divorcua për të rimartuar, këtë herë me balerinin sonia osorio, themelues i Baletit të Kolumbisë. Me të ai kishte një djalë, Rodrigo Osorio, një aktor i njohur i cne dhe televizionit. Pasioni për shpejtësinë dhe makinat garuese ishte gjithashtu një konstante në jetën e tij.

Alejandro Obregon

Një fotografi e piktorit e bërë në vitet 50, në portat e shenjtërimit të Alejandro Obregón si një artist i madh kolumbian i shekullit të XNUMX-të.

Në mesin e viteve 70 ai u bë drejtor i Muzeu i Artit Modern të Bogotá.

Alejandro Obregón vdiq në qytetin e Kartagjenës në 1992, duke lënë pas një trashëgimi artistike mbresëlënëse që mund të përmblidhet me një nga reflektimet e tij më të famshme:

«Unë nuk besoj në shkollat ​​e pikturës; Unë besoj në pikturë të mirë dhe asgjë tjetër. Piktura është një shprehje individuale dhe ka prirje si personalitete. Unë kam admiruar piktorë të mirë, veçanërisht spanjisht, por konsideroj se askush nuk ka pasur një ndikim vendimtar në trajnimin tim.

Punimet më të shquara

Këtu është një shembull i shkurtër, por përfaqësues i veprave të mëdha të Alejandro Obregón. Një përzgjedhje që mjaft i bën jehonë stilit të tij unik dhe gjuhës artistike:

Kana Blu (1939) është një nga veprat më të hershme të artistit, krijuar kur ai ishte vetëm 19 vjeç. Ajo pasqyron sulmin e parë të Alejandro Obregón në botën e avangardës piktoreske. Vite më vonë ai do të pnitaría Portret i një piktori (1943), një vepër me të cilën ai u bë i njohur brenda qarqeve të mëdha artistike të Spanjës.

Në fillim të viteve 50, stili i Obregón arriti përkufizimin dhe pjekurinë e tij të plotë. Ndikuar nga el Kubizmi, mjeshtri bëri kompozime të ekuilibruara për mrekulli, midis të cilave mund të nxjerrim në pah Dyert dhe hapësira (1951), Akoma jetë në të verdhë (1955) y Greguerías dhe kameleon (1957).

violencia

Violencia (1962), vepra që vendosi Alejandro Obregón si piktorin më me ndikim në Kolumbi në shekullin e XNUMX-të

Pas pjekurisë erdhi shenjtërimi, në dekadën e viteve 60. Alejandro Obregón u bë piktori më i rëndësishëm në vend, duke u vlerësuar deri në dy herë me çmimin e parë për Pikturën në Sallën Kombëtare. Veprat që i dhanë atij një njohje të tillë ishin dhunë (1962) dhe Icarus dhe grerëzat (1966) Punime të tjera të shquara nga kjo periudhë janë Prishja e anijes (1960), Magjistari i Karaibeve (1961), Nderim për Gaitán Durán (1962) y Nëndetëse vullkan (1965).

Disa nga pikturat e Obregonit kanë një përmbajtje dhe ankesë të shkëlqyeshme shoqërore. Studenti i vdekur y Vajtim për një student, të dy nga viti 1957, shërbyen për të denoncuar grushtin e shtetit të Gustavo Rojas Pinilla. Në pikturën e tij, gjeli është përfaqësimi alegorik i diktatorit.

Në fazën e tij të fundit, Alejadro Obregón gradualisht braktisi teknikën e vajit për atë të pikturës akrilike. Kjo e bëri atë pak nga pak të praktikonte pikturimin në sipërfaqe të mëdha si fasadat e ndërtesave dhe të harronte kanavacat tradicionale. Ky magjepsje me pikturë murale E çoi atë të kryente vepra me njohje të madhe në vende të tilla emblematike si ndërtesa e Senatit të Republikës ose Biblioteka Luis Ángel Arango.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   sarita dijo

  veprat e tij janë mrekulli

 2.   Maria Esperanza dijo


  piktura të bukura të bëra

 3.   JORGE SAENZ dijo

  Unë po shes këtë poster origjinal secili për 50.000 $ (KONDOR) LETR P SRMASA E Blerur
  COOPERARTS TEL 2767321 BOGOTA

 4.   maria cecilia tërhoqi bazilion dijo

  natyrisht ai e jetoi jetën e tij duke qenë i veçantë dhe i famshëm me punimet e tij urime për familjen e tij

 5.   narrarva rozë dijo

  Q PIKTUR E Mrekullueshme