Çfarë të shohim në Londër

cfare te shoh ne Londer

Londra është një nga qytetet me më shumë turizëm. Ndoshta është për shkak të atyre qosheve thelbësore, muzeumeve apo monumenteve. Përveç kësaj, ajo na ofron një larmi të madhe vendesh që do të jenë një ofertë e mirë për të gjithë familjen. Nëse po mendoni cfare te shoh ne Londer, atëherë sot ju japim përgjigjet më të mira.

Shtë e vërtetë që ne do të qëndronim në Londër javë pas jave. Më shumë se gjithçka, sepse është gjithmonë më mirë të shkosh herët. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të shijoni plotësisht gjithçka që ju ofron. Sigurisht, nëse nuk keni aq shumë kohë, mos u shqetësoni. Këtu ju lëmë një udhëzues për të gjitha vende për të parë në Londër.

Çfarë të shohësh në Londër, monumentet për t'u vizituar

Pallati Westminster

Një nga ndalesat e para të detyrueshme që duhet të bëni është kjo. Bëhet fjalë për Pallatin e Westminsterit. Për shkak të një zjarri, mbetën pak nga ajo që ishte pallati i vjetër. Sidoqoftë, tani mund të shijojmë më shumë se 1200 dhoma, si dhe më shumë se tre kilometra korridore, midis njërës dhe tjetrës. Një vend emblematik që mund ta vizitoni dhe jo vetëm të qëndroni me fasadën e tij mbresëlënëse. Vizitat fillojnë të Shtunave në orën 9:15 deri në 16:30.. Në muajin gusht, ju mund të shijoni si në mëngjes ashtu edhe në pasdite. Çmimi varion nga 18 deri në 28 £. Pasi që kjo do të varet nga fakti nëse keni një udhëzues apo jo. Linjat e metrosë që mund të merrni për të arritur në këtë vend janë Rrethi, Jubileu dhe Distrikti.

Pallati Westminster

Sahat i madh

Me stil gotik dhe rreth 106 metra i lartë, ne gjejmë Big Ben-in. Është kulla e sahatit e gjetur në Parlament Nga Londra. U lançua në 1859 dhe gjithmonë është thënë se është një nga orët që kanë atë përpikmëri të saktë që na nevojitet. Për të arritur tek ajo, do të duhet të marrësh të njëjtën linjë metro si më sipër. Ju nuk mund të largoheni nga qyteti pa një fotografi në këtë vend!

Sahat i madh

Abacia e Westminsterit

Mund të thuhet se është monumenti më i vjetër në Londër. Edhe pse u ndërtua në një stil romantik, ajo u rindërtua në Gotik. Në shekullin e 1066-të, dy kulla të tjera u shtuan. Që nga kurorëzimi i Guillermo Pushtuesit që ndodhi në XNUMX, pjesa tjetër e monarkëve që e pasuan atë, u kurorëzuan në këtë vend. Përveç kësaj, momente të tjera gjithashtu ndodhën të tilla si funerali i zonjës di. Brenda, ju mund të shijoni Chapel Lady ose Këndi i poetit. Siç tregon emri i saj janë varret e të mëdhenjve të letërsisë. Sigurisht, hyrja në këtë vend është pak më e shtrenjtë se në vendet e tjera, por pa dyshim, do t'ia vlejë. Ju do të paguani 23,50 euro. Edhe pse për studentët dhe pensionistët do të jetë 20 euro dhe fëmijët deri në 16 vjeç vetëm 10,50 euro. Mund ta vizitoni çdo ditë, përveç festave ose të dielave.

Abacia e Westminsterit

Kulla e Londrës

Kulla e Londrës njihej gjithashtu me një emër tjetër më pak miqësor. Për shumë ishte kulla e terrorit, pasi në të ishin mbyllur ata që kishin mendime në kundërshtim me monarkun. Kjo është arsyeja pse në këtë vend të dy Tomás Moro dhe Ana Bolena u ekzekutuan. Pra, është një vend misterioz me shumë legjenda. Në të mund të shijoni bizhuteritë e kurorës. Të dy kurorat, shpatat dhe madje edhe skeptrat që mund të gjeni. Pallati Mesjetar dhe Kapelës Mbretërore të San Pedro Ata janë një tjetër nga qoshet që duhet të vizitoni. Aty do të shihni shumë mbetje që janë ruajtur dhe do t'ju transportojnë në një epokë tjetër. Të rriturit do të paguajnë 29 euro. Megjithëse mund të blini kupon familjar që përfshin dy të rritur dhe tre fëmijë për 73,50 euro. Për të shkuar me metro mund të merrni linjat: Rrethi, Distrikti dhe DLR. Ndërsa me autobus: 8,11,15,15B, 22B.

Kulla e Londrës

Tower Bridge

Ura e tërheqjes, Ura e Kullës, është një tjetër nga monumentet për t’u parë në Londër. Pas një ndërtimi gjithsej tetë vjetësh, ura u bë. Një mënyrë perfekte për të bashkohuni në dy brigjet e Thames por pa e dëmtuar këtë port. Shtë ngjitur me Kullën e Londrës dhe natyrisht, është një tjetër nga pikat kryesore për turistët. Sigurisht, mund të hyni dhe të shihni ekspozitën brenda me një çmim prej 9 paund. Për të arritur tek ajo, mund të përdorni të njëjtat linja metroje që kemi komentuar më parë.

Katedralja e San Pablo-s

Katedralja e Shën Palit është e dyta për nga madhësia në botë. Pra, tashmë duke e ditur këtë informacion, apriori është një tjetër nga faqet që duhet të vizitojmë. Ajo u rindërtua me kalimin e viteve për të qenë vendosja e momenteve të tjera të shkëlqyera. Dasma e Carlos dhe Diana u festua në këtë vend. Gjëja më e mirë në këtë rast është një turne me guidë. Në këtë mënyrë ata do t'ju japin të gjitha detajet e kupolës, si dhe Galeria Whisper që është 30 metra. Sigurisht, për të hyrë në të do të duhet të ngjitësh 257 shkallë. Nëse shkoni me metro, do të merrni vijën qendrore. Për të shkuar me autobus, linjat e mëposhtme do t'ju shërbejnë: 4, 11, 15, 23, 25, 26. Çmimi i tij? 18 bs

Katedralja e Shën Palit në Londër

Pallati Kensington

Gjithashtu Pallati Kensington ka qenë shtëpia e familjeve mbretërore. Mbretëresha Victoria jetonte këtu, ashtu si edhe Lady Di. Tulla e saj e kuqe dhe porta e madhe me përfundime prej ari e dhurojnë atë. Një vend unik dhe magjik. Ju mund të përdorni atë për 17,50 XNUMX. Në këtë mënyrë do të shihni dhomat private, si dhe qoshet e caktuara të argjendarisë dhe ekspozitat e ndryshme. Nga ora 10:00 e mëngjesit deri në orën 18:00 keni kohë për të përfituar nga ky vend.

Pallati Buckingham

Rezidenca e familjes mbretërore angleze është Pallati Buckingham. Wasshtë ndërtuar në 1703. Ju do të keni mundësi të hyni në ambientet e brendshme vetëm në kohë të caktuara, nga korriku deri në shtator. Çmimi i saj është 21,50 paund. Sigurisht, është thelbësore të shohësh ndryshimin e rojes që ndodh pikërisht përpara pallatit.

Pallati Buckingham

Muzetë kryesorë në Londër

Galeria Kombëtare

Ju do të gjeni muzeun e Galerisë Kombëtare në Sheshin Trafalgar. Oneshtë një nga më të famshmet dhe si e tillë, një tjetër nga pikat e rëndësishme për të parë në Londër. Ka vepra nga viti 1250. Aty mund të shijoni, ndër të tjera, veprat e mëdha të Van Gogh ose Velázquez. Shtë e hapur çdo ditë nga ora 10:00 e mëngjesit deri në ora 18:00 pasdite. Hyrja e saj është falas.

Galeria Kombëtare

Muze britanik

Oneshtë një nga më të vjetrat në botë. Ka relike të mëdha si disa pjesë me origjinë romake, si dhe greke. Një koleksion i madh antikash që gjithashtu mund t’i vlerësoni falë saj Hyrja plotësisht falas.

Muzeu i Historisë Natyrore

Një tjetër nga muzetë që ka hyrje falas është ky. Isshtë Muzeu i mirënjohur i Historisë Natyrore. Në të, ju do të shihni një pjesë të madhe skelet diplodocus si dhe një mastodon kjo do t'ju mirëpresë. Do t'ju duhet të jetoni përsëri në kohën e dinosaurëve dhe madje edhe një përvojë interaktive rreth vullkaneve dhe tërmeteve. Do të jetë një vend i përsosur për të shkuar me fëmijë. Do të hapet nga ora 10:00 deri rreth orës 18:00.

Parqet, kopshtet dhe atraksionet e Londrës

Hyde Park

Parku më i madh në Londër është Hyde Park. Ajo i përkiste Abbey Westminster, edhe pse u hap për publikun në shekullin e XNUMX-të. Ju do të hyni në një zonë relaksimi, me shumë bukuri dhe ku mund të bëni banja dielli ose të ngasni biçikletë.

Kensington Gardens

Një zonë tjetër që u hap gjithashtu për publikun janë të ashtuquajturat Kopshte Kensington. Përsëri, një zonë për të vizituar, duke bërë një shëtitje të thjeshtë dhe duke shijuar një ambient të qetë që na çon të relaksojmë mendjen dhe trupin.

Kopshtet Kensington

Parku Shën Xhejms

Gjithashtu për bukurinë e saj dhe sepse ata janë shumë afër Pallatit Buckingham, një ndalesë në këtë vend është thelbësore. Parku Shën James ka një liqen të bukur plot zogj. Përveç kësaj, nuk do të ketë mungesë të luleve, shkurreve dhe natyrisht, pemëve selvi.

Cirku Piccadilly

Dritat dhe posterët e shumtë takohen në Piccadilly Circus. Rreth tij, ju do të gjeni kinematë më të mira si dhe teatrot dhe dyqanet shumë të larmishme. Isshtë një nga zonat më të mira për festat dhe kohën e lirë që do të gjeni në zemër të Londrës.

London Eye

Ne nuk mund ta harronim London Eye, edhe nëse do ta donim. Shtë një nga pikat më të dukshme të Londrës. Isshtë një rrotë Ferris për të cilën u deshën rreth shtatë vjet. Në vitin 2000 ishte përurimi i saj. Ka rreth 32 kabina që janë bërë prej qelqi. Në secilin prej tyre mund të futen 25 persona. Pamjet që mund të shihen prej tij janë më shumë se mbresëlënëse. Ndodhet pranë Urës Westminster. Hyrja për të kushton 24,95 paund.

Sheshi Trafalgar

Një tjetër nga sheshet më të rëndësishme. Në qendër të saj është Kolona e Nelson, gati 50 metra i lartë. Shtë një vend që është gjithmonë mjaft i mbushur me njerëz. A doni të arrini atje? Ju mund të merrni tubin Charing Cross, linjat Veriore, Bakerloo.

Siç kemi komentuar në fillim, ka shumë qoshet dhe vendet kryesore për të parë në Londër. Por meqenëse zakonisht nuk kemi pushime të përjetshme, është gjithmonë më mirë të përqendrohemi në ato vende që rekomandohen shumë. Në këtë mënyrë, ju do të vini plot kujtime falë që keni shkelur në vendet themelore të një qyteti të madh si ky. Gëzoni ato alternativa në Londër!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*