Swembëlsirat dhe ëmbëlsirat tipike marokene

Imazhi | Pixabay

Një nga aspektet që përfaqëson më së miri kulturën e një vendi është gastronomia e tij. Një nga Maroku ka një pasuri të madhe përbërësish dhe një larmi pjatash për shkak të morisë së shkëmbimeve kulturore që vendi ka pasur me popuj të tjerë gjatë gjithë historisë si berberët, arabët ose kulturën mesdhetare.

Prandaj është një gastronomi e rafinuar, por e thjeshtë në të njëjtën kohë, ku spikat përzierja e aromave të ëmbla dhe të kripura, si dhe përdorimi i erëzave dhe erëza.

Por nëse gastronomia marokene njihet për diçka, është për ëmbëlsirat e saj të hollë. Nëse jeni të apasionuar pas gatimit dhe keni një dhëmb të ëmbël, mos harroni postimin e mëposhtëm ku rishikojmë disa nga ëmbëlsirat më të mira në Marok.

Cilët përbërës përdoren në pasta marokene?

Swembëlsirat marokene bëhen kryesisht nga mielli, bollgur, arra, mjaltë, kanellë dhe sheqer. Përzierja e këtyre përbërësve ka rezultuar në receta shumë të njohura që janë zgjeruar me shpejtësi në të gjithë botën.

Brenda librit të larmishëm të recetave për ëmbëlsirat marokene ka shumë pjata, por nëse nuk keni provuar kurrë specialitetet e tyre, nuk mund të humbisni këto shijshme.

10 ëmbëlsirat marokene

bakllava

Një nga ëmbëlsirat e yjeve të kuzhinës së Lindjes së Mesme që ka kaluar kufijtë. Origjina e saj është në Turqi, por ndërsa ajo u zgjerua në të gjithë botën, janë shfaqur lloje të ndryshme që përfshijnë lloje të ndryshme të arrave.

Bëhet me gjalpë, tahini, pluhur kanelle, sheqer, arra dhe brumë fillo. Hapi i fundit pas gatimit është ta lani me mjaltë për të marrë një ëmbëlsirë me një aromë shumë karakteristike të ëmbël të kombinuar me një strukturë krokante të marrë nga përdorimi i arrave dhe pastë filo.

Receta është shumë e thjeshtë dhe lehtë mund ta përgatisni në shtëpi. Për ta shërbyer, duhet të pritet në pjesë të vogla, sepse është një ëmbëlsirë mjaft e qëndrueshme. Edhe pse nuk vjen nga Magrebi, është një nga ëmbëlsirat më të konsumuara në Marok.

seffa

Imazhi | Wikipedia nga Indiana Younes

Një nga ëmbëlsirat marokene më të njohura, veçanërisht në mesin e fëmijëve, është Seffa. Isshtë një pjatë aq e dashur në vend sa ka versionin e saj të kripur dhe të ëmbël. Zakonisht bëhet me rastin e datave të veçanta, në tubime familjare, kur lind një foshnjë apo edhe në dasma.

Përveç kësaj, është shumë e thjeshtë për tu përgatitur kështu që nuk kërkon të kalosh shumë kohë në kuzhinë. Mund të hahet edhe si mëngjes pasi kjo pjatë është e pasur me karbohidrate komplekse që gjenerojnë energji afatgjatë, e cila siguron gjithçka që ju nevojitet për të përballuar një ditë të gjatë në punë.

Për të përgatitur versionin e ëmbël të Seffa, gjithçka që ju nevojitet është pak kuskus ose petë orizi, gjalpë, bajame të prera, sheqer krem ​​dhe kanellë. Sidoqoftë, ka edhe nga ata që shtojnë hurma, lëvore limoni, çokollatë, fëstëk ose portokall të sheqerosur pasi është një pjatë që mund të përshtatet me shijet e familjes duke shtuar përbërës të tjerë.

Seffa është një nga ëmbëlsirat marokene më të shëndetshme pasi që kuskusi përmban një sasi të madhe të fibrave, ideale për pastrimin e trupit. Përveç kësaj, bajamet kanë një sasi të madhe të kalciumit. Me pak fjalë, një pjesë e Seffa është një opsion shumë i rekomanduar për të rimbushur bateritë në një mënyrë të shëndetshme dhe të shijshme.

Brirët e gazelës

Imazhi | Okdiario

Një tjetër nga ëmbëlsirat më tipike marokene janë brirët kabalgazal ose gazele, një lloj petke aromatike e mbushur me bajame dhe erëza, forma e të cilave të kujton brirët e kësaj kafshe që në botën arabe shoqërohet me bukurinë dhe elegancën.

Kjo ëmbëlsirë e famshme e lakuar është një nga ëmbëlsirat më tradicionale marokene dhe shpesh shoqërohet me çaj në raste të veçanta.

Përgatitja e tij nuk është shumë e komplikuar. Vezët, mielli, gjalpi, kanella, sheqeri, lëngu dhe lëkura e portokallit përdoren për brumin krokante. Nga ana tjetër, bajamet e bluara dhe uji i luleve të portokallit përdoren për pastën brenda brirëve të gazelës.

sfenj

Imazhi | Ushqim marokini

Njihet si «churro marokene», sfenj është një nga ëmbëlsirat më tipike marokene, të cilën mund ta gjeni në shumë tezga rrugësh në çdo qytet të vendit.

Për shkak të formës së tij, ajo ngjan me një donut ose donut dhe shërbehet me mjaltë ose sheqer pluhur. Marokët e marrin atë si aperitiv, sidomos në mes të mëngjesit shoqëruar me një çaj të shijshëm.

Përbërësit që përdoren për të bërë sfenj janë maja, kripa, mielli, sheqeri, uji i ngrohtë, vaji dhe sheqeri krem ​​i spërkatur sipër për tu dekoruar.

Brivat

Imazhi | Pixabay

Një tjetër nga pjatat më të shijshme të kuzhinës Alahuita janë briwats, ushqime të vogla ëmbëlsirash që mund të mbushen me makarona të kripura (ton, pulë, qengj ...) dhe të ëmbla dhe zakonisht shërbehen në bankete dhe festa.

Në versionin e saj me sheqer, briwats janë një nga ëmbëlsirat më tradicionale marokene. Isshtë një tortë e vogël në formën e një trekëndëshi dhe brumi i saj krokante është shumë i lehtë për tu përgatitur. Sa i përket mbushjes, për përgatitjen e tij përdoren ujë nga lulet e portokallit, mjaltë, kanellë, bajame, gjalpë dhe kanellë. Një kënaqësi!

Trid

Një tjetër nga ëmbëlsirat marokene më të njohura është trid, i cili njihet gjithashtu si "torta e njeriut të varfër". Zakonisht merret në mëngjes i shoqëruar me një gotë çaj ose kafe. E thjeshtë por me lëng.

Chebakias

Imazhi | Okdiario

Për shkak të fuqisë së tyre të lartë ushqyese, chebakias janë një nga ëmbëlsirat marokene më të njohura për të prishur agjërimin në Ramazan. Ata i pëlqejnë aq shumë sa është shumë e zakonshme t'i gjesh në ndonjë treg apo pastiçeri në vend dhe mënyra më e mirë për t'i shijuar është me një kafe ose çaj mente.

Ato bëhen me një brumë mielli gruri që formohet të skuqet dhe shërbehet në shirita të mbështjellë. Prekja origjinale e chebakias jepet nga erëzat që aplikohen në të, të tilla si shafrani, thelbi i lules së portokallit, kanella ose aniseja e bluar. Së fundmi, kjo ëmbëlsirë mbushet me mjaltë dhe derdhet me farat e susamit ose susamit. Një kënaqësi për ata që duan ëmbëlsirat me një aromë intensive.

kanafeh

Imazhi | Vganisht

Kjo është një nga ëmbëlsirat marokane më të parezistueshme. Krokante nga jashtë dhe me lëng nga brenda, kjo është një pastë e shijshme e Lindjes së Mesme e bërë me flokë engjëjsh, gjalpë të pastruar dhe djathë akawi brenda.

Pasi të gatuhet, kanafeh hidhet me një shurup me aromë uji uji dhe spërkatet me arra të shtypura, bajame ose fëstëk. Kjo ëmbëlsirë me aromë delikate është një kënaqësi e vërtetë dhe do t'ju transportojë në Lindjen e Mesme që nga pickimi i parë. Merret sidomos në festat e Ramazanit.

Makroud

Imazhi | Wikipedia nga Mourad Ben Abdallah

Megjithëse origjina e saj është e vendosur në Algjeri, makrud është bërë një nga ëmbëlsirat më të njohura marokene dhe është mjaft e zakonshme në Tetouan dhe Oujda.

Karakterizohet nga të paturit e një forme diamanti dhe brumi i tij bëhet nga bollgur gruri, i cili skuqet pasi mbushet me hurma, fiq ose bajame. Prekja e fundit jepet duke larë makrudin në ujë të mjaltit dhe luleve të portokallit. E shijshme!

Fekas

Imazhi | Blog artizanal

Një tjetër nga ëmbëlsirat marokene që shërbehet në të gjitha llojet e festave janë feqas. Janë biskota krokante dhe të thekura që bëhen me miell, maja, vezë, bajame, ujë me lule lule portokalli dhe sheqer. Ato mund të hahen vetëm ose duke shtuar rrush të thatë, kikirikë, anise ose fara susami në brumë.

Feqqas karakterizohen nga aroma e tyre e butë, e përshtatshme për të gjitha qiellzat. Në Fez është traditë të shërbehen copa feqas me një tas qumësht si mëngjes për fëmijët. Për të rriturit, shoqëruesi më i mirë është një çaj nenexhiku shumë i ngrohtë. Ju nuk do të jeni në gjendje të provoni vetëm një!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*