Casablanca dhe Rabat, cila është më e bukur?

kazablanka-01

Në një vend si Marok Meqenëse ka katër qytete perandorake, është shumë e vështirë të zgjedhësh një qytet të vetëm dhe të thuash se është më i bukuri. Megjithëse ka qytete me një numër më të madh monumentesh ose personalitetesh të tyre, kur zgjedhni qytetet më të bukura, shumë aspekte duhet të merren parasysh dhe kjo është arsyeja pse mosmarrëveshja midis Casablanca dhe Rabat vazhdon të tërheqë udhëtarët.

Ata janë dy nga qytetet më të famshëm, megjithëse Casablanca Nuk është pjesë e qarkut Katër Qytetet Perandorake (Rabat, Fez, Marrakech dhe Meknes).

Casablanca ndodhet në bregdetin e Atlantikut. Isshtë qyteti më i madh në vend dhe në të kaluarën lundruesit portugezë e dallonin atë nga një shtëpi e vogël e bardhë që ndodhet në kodrën Anfa, prandaj dhe emri i saj. Përveç kësaj, dhe siç e kemi përmendur tashmë, një nga filmat më të famshëm të Hollivudit u filmua në rrugët e tij.

Por otro lado Rabat është kryeqyteti aktual i republikës. Isshtë një simbol i bashkimit të modernitetit dhe traditës dhe megjithëse vitet kalojnë, tiparet e banorëve të vjetër vazhdojnë të shfaqen, duke depërtuar në përparimin e paepur të shoqërisë kapitaliste. Cilin qytet në Marok preferoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*