Çfarë të bëni në Marrakech

Para se të flisni se çfarë të bëni në Marrakech është e nevojshme apel për shqisat tuaja. Sepse të vizitosh qytetin e Afrikës Veriore është duke u zhytur në një atmosferë aromash, imazhesh dhe aromash tipike për përrallat e 'Netët Arabe'.

Qyteti antik marokenë pranë qeleshe, Meknes y Rabat, ishte kryeqyteti i Almoravidet. Dhe kur pushtuan gadishullin Iberik, Marrakech u bë një qytet i populluar me tregje të mëdha, pallate dhe kopshte të harlisura, me një shkëlqim që, në një farë mase, e ruan edhe sot. Nëse doni të dini se çfarë të bëni në Marrakech, ne ju ftojmë të na ndiqni.

Çfarë të shohësh dhe të bësh në Marrakech

Qyteti marokenë ju ofron shumë monumente spektakolare. Por mënyra më e mirë për ta njohur atë është të ecësh nëpër rrugët e gjalla të saj Medina ose qyteti i vjetër, i deklaruar Trashëgimia Botërore, duke shijuar të gjitha qoshet e saj. Do ta gjeni të përshtatur nga disa imponues mure të kuqërremtë që ndryshojnë ngjyrën në varësi të dritës së ditës. Pasi në kasbah (siç dihet edhe Medina), ju do të jeni në gjendje të shihni vendet si ato që do t'ju tregojmë.

Sheshi Djemaa el Fna, gjëja e parë për të bërë në Marrakech

Është qendra nervore e jetës në Marrakech, një hapësirë ​​e madhe e hapur e vendosur në zemër të qytetit të vjetër. Rrethuar nga souks ose tregjet e shpërndara nga veprimtaria e tyre kryesore, në të gjithmonë do të gjeni të gjitha llojet e artistëve dhe personazheve kuriozë. Ka xhongle, kërcimtarë, akrobatë, shitës të lëngjeve ose ushqimeve, madje edhe dentistë.

Ne ju rekomandojmë që të filloni vizitën tuaj në Marrakech nga ky vend. Gjithçka në qytet sillet rreth tij dhe është mënyra më e mirë për të vëzhguar se si njerëzit e tij e kuptojnë jetën. Përveç kësaj, UNESCO ka gdhendur sheshin në Lista Përfaqësuese e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Njerëzimit.

Xhamia Koutoubia

Xhamia Koutoubia

Xhamia Koutoubía

Disa metra nga sheshi i mëparshëm, është ky tempull spektakolar i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. E ndërtuar në tulla dhe gur ranor i kuq, ajo shquhet për mbresëlënësin e saj minare shtatëdhjetë metra të larta. Sa i përket brendshme, ajo ka një të bukur Minberi ose minber i gdhendur në dru sandali dhe zezak me përfundime fildishi dhe argjendi.

Medreseja Ben Youssef

Siç e dini, një medrese është një shkollë koranike dhe është e bashkangjitur në xhaminë me të njëjtin emër. Kompleksi u ndërtua në shekullin e XNUMX-të nga Sulltan Abou Al Hassan, edhe pse u reformua gjerësisht nga Saadianët. Impressiveshtë mbresëlënëse oborri i abdesit dhe gjithashtu dekorimin e shumë dhomave të saj, të bëra bukur me llaç, dru kedri, mermer dhe mozaikë.

Pallati El Badi

Ajo u ndërtua në fund të shekullit të XNUMX-të nga Sulltan Ahmed Al-Mansour për të përkujtuar fitoren e tyre kundër Portugezëve në beteja e Tre Mbretërve. Ai dëshironte që ajo të ishte më e lëmuar ndonjëherë. Në fakt, El Badi do të thotë «I pakrahasueshmi».

Ai nuk e bëri atë aq keq. Por, pa dyshim, ai ishte një pallat i pasur, nga i cili kanë mbetur vetëm muret dhe një esplanadë me pemë portokalli. Një tjetër sulltan urdhëroi rrënimin e tij, Moulay ismail, për të ndërtuar me mbetjet e tij qytetin perandorak të Meknes Në shekullin XVII.

Varret Saadies, një vizitë thelbësore për të bërë në Marrakech

I njëjti sulltan që urdhëroi ndërtimin e pallatit El Badi urdhëroi ndërtimin e këtij monumenti, një nga më të vizitorët në Marrakech që nga zbulimi i tij në 1917. Emri është për shkak të dinastisë që sundoi fatet e Marokut në XNUMX dhe XNUMX shekuj.

Varret janë një nga disa mbetjet e mbetura të tij në qytet dhe janë të ndara nga Medina ose Kasbah me mure. Tërheqja e tij kryesore është një kopsht i bukur zbukuruar me mozaikë me ngjyra të ndryshme.

Varret e Saadies

Varret Saadies

Mellah

Ndodhet në jug të Medinës dhe është e vjetra lagja hebre e Marrakech. Ai përbëhet nga rrugë të ngushta dhe shtëpi me ballkone, një veçori brenda zonave semite të qyteteve marokene. Ju gjithashtu mund të shihni një sinagogë dhe një e madhe varrezë.

Si kuriozitet, do t'ju tregojmë se Mellah do të thotë "Vendi i kripës" dhe i referohet monopolit që hebrenjtë lokalë kishin në këtë produkt të marrë në malet e atlasit.

Pallati Bahia

Më pak histori se ato të mëparshmet, por edhe më shumë bukuri ka ndërtuar ky monument në fund të shekullit të XNUMX-të. U urdhërua të ndërtohej nga Ahmed Ben Moussa, veziri i sulltanit, për t’ia kushtuar konkubinës së tij të preferuar. Në fakt, emri do të thotë "Bukuria".

Ishte vepër e arkitektit të famshëm Muhamed al-Mekki dhe ka njëqind e gjashtëdhjetë dhoma të shpërndara përreth një të bukur oborri qendror zbukuruar me bujari dhe me një pellg. Përveç kësaj, ajo ka tetë hektarë të mrekullueshme baza.

Pallati Mbretëror

Megjithëse Marrakech nuk është më kryeqyteti i mbretërisë, ajo gjithashtu ka pallatin e saj mbretëror. Dihet për Jep makhzen dhe e ka zanafillën në periudhën Almohad, megjithëse është reformuar dhe modernizuar nga të gjitha dinastitë që kanë sunduar Marokun. Ju nuk do të jeni në gjendje ta vizitoni, pasi qasja e saj është e ndaluar, por ia vlen ta shihni nga jashtë.

Muzetë, vizita të pashmangshme për të bërë në Marrakech

Qyteti i Atlasit ka një numër të mirë të tyre. Por, meqë po flasim për pallatet, ne do të fillojmë duke ju treguar exuberant Jepi Si Said, i cili strehon Muzeu i Arteve Marokene. Ndërtimi i saj është gjithashtu për shkak të vezirit për të cilin po flisnim më herët dhe është nga mesi i shekullit të nëntëmbëdhjetë. Bukurisë së saj të jashtme, ajo i shton ambiente të brendshme luksoze dhe një ekspozitë madhështore të qilimave, tezgjahut, xhevahireve, drurit dhe pjesëve të tjera të zanateve tradicionale nga vendi afrikan.

Oborri i Pallatit Bahia

Oborri i brendshëm i Pallatit Bahia

Po kështu, ju këshillojmë që të vizitoni Marrakech më Muzeu i Kopshtit Majorelle, i cili ndodhet në qytetin me të njëjtin emër dhe që ju ofron një koleksion të sendeve të çmuara nga Malet Atlas. Gjithashtu shtëpia, në një stil art deco dhe e pikturuar në një ton intensiv blu, ia vlen të vizitohet. Por pika kryesore e kësaj hapësire është e saj baza, të cilat janë më të bukurat në qytet duke bërë një përjashtim.

Dhe këto janë Xhennete La Menara, më i famshmi i Marrakech. Ato janë të vendosura jashtë mureve, rreth dyzet minuta në këmbë nga Medina. Ata u krijuan në shekullin e XNUMX-të nga Almohadët, të cilët krijuan një sistem të kanale nëntokësore për t’i sjellë ujërat e shkrirë nga Atlasi. Preciselyshtë pikërisht ky varg malor që vepron si një sfond për kopshtet. Dhe muri, pranë një pavioni me pllaka jeshile të quajtur Minzah, kompleto setin.

Së fundmi, ndër ato që duhet të bëni në Marrakech, ne rekomandojmë një vizitë në të ashtuquajturën Ministria e Shijes, megjithëse nuk është si duhet një muze. Shtë një hapësirë ​​shumëfunksionale avangarde që mban ekspozita të përkohshme. Theshtë vepër e stilistëve italianë Fabrizio Bizzarri y Alesandra lippini.

Dar Cherifa, një pikë referimi në skenën e Marrakech

kjo kafe letrare dhe galeria është në një nga oborret e brendshme (riada) më i vjetri në qytet. Në këtë mjedis madhështor, ju mund të shihni ekspozita, koncerte muzikore tradicionale dhe prezantime librash ndërsa pini një çaj nenexhiku.

Shijoni gastronominë, një tjetër nga gjërat për të bërë në Marrakech

Ju nuk mund të largoheni nga Marrakech pa provuar gastronominë e shijshme të zonës, në të cilën ESPECIAS. Ju mund ta bëni atë në shumë restorante në qytet, por gjithashtu mund të shkoni në tezgat e rrugëve që janë instaluar në shesh Djemaa el Fna ne perendim.

Të dy ata do t'ju ofrojnë pjatat tipike që ju këshillojmë të provoni. Midis tyre, tajine, e cila e merr emrin nga ena në të cilën është gatuar, një tenxhere e veçantë argjile. Zakonisht ka peshk ose mish me perime, erëza dhe madje edhe arra. Tajinat më të njohura janë viçi me kumbulla dhe mishi i pulës me limon.

I famshmi kuskus, e cila bëhet me kokrra bollgur gruri të përzier me vezë, mish ose perime. Por, nëse preferoni një supë mbushëse, keni atë Harira, e cila është pothuajse një merak sepse ka bishtajore, domate dhe mish me një shoqërim të fiqve ose hurmave.

Kopshtet e La Menara

Xhennete La Menara

Po aq të njohura janë kofta, një lloj qofte dhe erëza që hahet me perime, dhe mechoui, e cila është mish qengji i pjekur tërësisht në skarë ndërsa shtohet harisa, një salcë e nxehtë. Zakonisht hahet me duar të shoqëruara me kuskus, kumbulla ose bajame. Nga ana tjetër, tipike për tezgat e rrugëve është makuda, një lloj pjekës patatesh që zbukurohet me salca.

Por, nëse preferoni sallata, mund të porosisni edhe ato zaalouk, e cila ka patëllxhan të zier, një salcë domatesh dhe hudhre, si dhe speca të ëmbël, lëng limoni dhe qimnon. Pasi të jetë ftohur, shtohen vaj, kripë dhe ullinj të zi. Më intensive është Touajen, një merak pule turshi ose qengji. Mund ta porosisni edhe nga peshku, por në këtë rast quhet dru.

Sa për embelsirat, tabletë Isshtë një hibrid aromash pasi është një tortë që përzie mishin e pulës me shtresat e ëmbëlsirave, një mbushje me erëza dhe bajame, si dhe sheqer krem ​​dhe kanellë. Ju gjithashtu mund të porosisni një mijë lloje tartlets dhe ëmbëlsira të tjera si p.sh. bri gazele.

Më në fund, për të pirë mund të gjesh në tezgat e rrugëve Lëng natyral portokalli. Por pija e shkëlqyer është ajo çaj nenexhiku, për të cilën kemi aluduar më parë. Ka një ritual të tërë rreth kësaj pije. Sa për alkoolistët, ata janë të ndaluar në rrugë. Por si në hotele ashtu edhe në bare të licencuara do t’i gjeni pa problem.

Si përfundim, ju e dini se çfarë të bëni në Marrakech. Qyteti i Atlasit ju ofron gjithçka që kemi përmendur dhe shumë më tepër. Në një farë mënyre, thamë, ta vizitosh është si të udhëtosh 'Netët Arabe'. Mos u ndjeni sikur zhyteni në kultura arabe mijëvjeçare?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*