Datat dhe pushimet e rëndësishme në Marok

Plazhi Mehdia

En MarokSi në të gjitha vendet, ka një seri festash dhe data të caktuara, disa kanë të bëjnë me ngjarje historike në vend, të tjerat janë festa fetare, dhe më pas datat, të cilat ne mund t'i quajmë globale, siç është Dita e Punëtorëve, 1 maj ose 8 Mars, Dita Ndërkombëtare e Gruas. Përveç kësaj, ka shumë pelegrinazhe dhe festa lokale dhe ditët tipike të festave, të tilla si festa e lulëzimit të bajameve, festa e devesë dhe shumë më tepër që unë do t'ju shpjegoj. Kështu që Nëse udhëtoni në Marok, unë ju rekomandoj që të kontrolloni datat në rast se mund të përkoni me disa nga këto festime, si për të mirë, ashtu edhe për t'i shijuar, ose për "keq" në kuptimin që mund të gjesh shumë ndërtesa të mbyllura ose jetë gjatë ditës me minimum të ulët, si në rastin e përkimit me Ramazanin.

Në këtë artikull do të përpiqem t'ju tregoj se cilat janë të gjitha këto festa dhe ngjarje, por Ekziston diçka që është gjithashtu e rëndësishme të merret në konsideratë, dhe kjo është që meqenëse Maroku është një vend mbizotërues Islamik, shumë nga festivalet fetare të tij nuk festohen në të njëjtën ditë çdo vit, por varen nga kalendari hënor. 

Festivale fetare

Festivali fetar në Marok

Siç ju shpjegova më parë festat fetare (islamike) drejtohen nga hejira, është kalendari hënor, i cili është 11 ditë më pak se Gregoriani.

Këto festime janë:

 • Ras el-Sana, 1 nga Muharrem, viti i ri musliman. Në të vërtetë kjo ditë nuk ka shumë prejardhje fetare, por shumë myslimanë përfitojnë nga data për të kujtuar jetën e profetit Muhamed dhe hixhretin ose emigracionin që ai bëri në Medinë.
 • Ndihmë te-grimcim, 12 e Rabi auel, përkujtimore e lindjes së Muhamedit. Më e zakonshmja është të festosh këtë ditë me familjen dhe në xhami. Në Magreb, përvjetori i lindjes së Muhamedit shoqërohet me idenë e riteve të përbërë nga 'amdah ose qasidas', poezi që lavdërojnë profetin dhe që lexohen veçanërisht në këtë ditë.
 • Ndihmë më i rëndë, nga Du 10 në 13 Alhaja, Festa e Qengjit dhe përkujtimi i flijimit të Abrahamit. Ajo festohet nga myslimanët në të gjithë botën me ofrimin e një flijimi kafshësh, zakonisht një lopë ose një qengj, si një falënderim Zotit për të shpëtuar jetën e Ishmaelit, birit të profetit Abraham. Mishi ndahet në 3 të tretat, një shkon te personi ose njerëzit që i japin bishës, një tjetër për ta shpërndarë midis të afërmve dhe një e treta e fundit tek ata që kanë nevojë për të, pavarësisht nga feja, raca apo kombësia e tyre.
 • Ndihmë el-Ndiqni, kur Ramazani mbaron. Kremtohet për tre ditë dhe një natë para ditës së parë të këtij festivali është veçanërisht festive. Në mëngjes herët, komuniteti mbledh për lutje të ndryshme dhe feston një mëngjes që shënon fundin e agjërimit të muajit më të rëndësishëm për botën myslimane. Burrat veshin rroba të reja, të bardha që simbolizojnë pastërtinë. E gjithë dita festohet në shtëpi duke ngrënë enët speciale që gatuhen për këtë rast.

Festa historike

Festivali historik në Marok

Në Marok ka një seri festimesh të lidhura me kalimin historik të vendit, të tilla si:

 • Festivali i Besnikërisë, festohet më 14 gusht
 • Përvjetori i revolucionit të Mbretit dhe Popullit, 20 gusht. Mbaj mend Revolucioni Marok në të cilin Mohammed V dhe njerëzit e tij u bashkuan në luftën për pavarësi.
 • Përvjetori i Marshit të Gjelbër. Përkujtimi i marshimit filloi më 6 nëntor 1975 nga qytetarë dhe ushtarë marokenë, nën urdhrat e mbretit Hassan II, me qëllim që të pushtonin dhe aneksonin Saharanë Perëndimore.
 • Partia e pavarësisë. Megjithëse Pavarësia e Marokut u arrit në 2 Mars 1956, Mohammed V nuk e shpalli atë deri në 18 Nëntor të po këtij viti dhe është data në të cilën festohet.

Festa e Fronit

Festa e Fronit në Marok me Mbretin

Në Marok festa më e rëndësishme ose simbolike është Festa e Fronit, e cila në këtë kohë është 30 korrik. Shtë një festë kombëtare që përkujton fronëzimin e sovranit në pushtet, Mohamed VI. Festa e Fronit festohet me bujari në Pallatin Mbretëror dhe sillet rreth familjes mbretërore marokene.

Origjina e këtij festivali daton që nga viti 1933, viti në të cilin u festua fronëzimi i gjyshit të mbretit aktual, Sulltan Mohamed Yusuf dhe me ardhjen e pavarësisë në 1956, ai u konsolidua më tej dhe ndihmoi në bashkimin e lidhjeve midis monarkisë dhe popullit të Marokut.

Ceremonia e festa e fronit përfshin fjalimin para kombit, një pritje zyrtare, dhe përdoret për të dekoruar personalitete nga fushat kulturore, shkencore, politike ose sportive.

Festivale dhe ngjarje tradicionale

Festivali në Marok

Disa nga ngjarjet tradicionale të mbajtura në Marok janë:

 • Fiesta de los Almendros, në luginë ameln, e cila festohet në ditët e fundit të shkurtit, me këngë, valle dhe valle tipike.
 • Festivali i Trëndafilave, në kalaat Mgouna, në Luginën e Dades që përkon me mbledhjen e trëndafilave të Damaskut. Gjatë festivalit ka valle, këngë dhe një dush me petale.
 • Desert Music Festival, në rajonin e Tafilalet në të cilën artistë nga Arabia dhe Afrika interpretojnë për një javë. Muzika është e larmishme, nga bluzi te kompozimet popullore tradicionale.
 • Festa e Deveve, në guelmim. Sot ajo është bërë një atraksion turistik, megjithëse ruan kujtimet e festivalit origjinal. E Guedra, një vallëzim tipik në të cilin një grua vallëzon nën tingujt e një daulle si një ofertë për Zotin.

Këto janë disa, por gjatë gjithë vitit ka ngjarje të shumta kulturore në të gjithë Marokun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   violeta dijo

  SI SE NUK EXSHT SHPJEGUAR SHUM MIR NGA ÇFAR PYET !!!!

 2.   marialopez dijo

  plaka te hidhura callenseee