Kriza e parë marokene

Kriza e parë marokene

Para Luftës së Parë Botërore, bota u trondit nga mundësia e një konflikti midis fuqive të mëdha evropiane të kohës. Epiqendra e problemit ishte në qytetin e Tangier, ku ka quajtur historia moderne Kriza e parë marokene, midis 1905 dhe 1906.

Për të kuptuar gjithçka që ndodhi midis marsit 1905 dhe majit 1906 rreth qytetit të Tangierit, duhet të dihet se cili ishte konteksti gjeopolitik i kohës. Në Evropë, dhe si shtrirje në pjesën tjetër të botës, ekzistonte një atmosferë e tensionuar ndërkombëtare midis fuqive të mëdha. Ata e quajtën atë Paqe e Armatosur. Terreni i përsosur i mbarështimit për luftën e madhe që do të ndodhte vetëm një dekadë më vonë.

Në ato vite Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kishte bërë një aleancë të njohur me emrin e Antente Cordiale. Politika e jashtme e këtyre vendeve bazohej në përpjekjen për të izoluar Alemania të sferave ndërkombëtare të ndikimit, veçanërisht në Azi dhe Afrikë.

Brenda kësaj loje, në janar 1905 Franca kishte arritur të impononte ndikimin e saj në sulltani i Marokut. Kjo veçanërisht shqetësonte gjermanët, të cilët shikuan me shqetësim se si rivalët e tyre kontrolluan kështu të dy afrimet në Mesdhe. Kështu Kancelari Von Bülow Ai vendosi të ndërhynte, duke inkurajuar Sulltanin që t'i rezistonte presionit të francezëve dhe duke i garantuar mbështetjen e Rajhut të Dytë.

Kaiser viziton Tangier

Ka një datë për të caktuar fillimin e Krizës së Parë Marokene: 31 Mars 1905, kur Kaiser Wilhelm II viziton Tangierin në befasi. Gjermanët ankoruan flotën e tyre të fuqishme jashtë portit, duke bërë një shfaqje të forcës. Shtypi francez proklamoi me forcë se ky ishte një akt provokimi.

Kaizër

Kaiser Wilhelm II

Të ndodhur përballë sëmundjes në rritje të Francës dhe aleatëve të saj, gjermanët propozuan mbajtjen e një konference ndërkombëtare për të kërkuar një marrëveshje mbi Marokun dhe, rastësisht, në territoret e tjera të Afrikës së Veriut. Britanikët e hodhën poshtë idenë, por Franca, përmes ministrave të saj të jashtëm Teophile Delcassé, ranë dakord për të diskutuar çështjen. Sidoqoftë, negociatat u anuluan kur Gjermania u pozicionua qartë në favor të pavarësisë marokene.

Data e konferencës u caktua për 28 maj 1905, por asnjë nga fuqitë e thirrura nuk u përgjigj pozitivisht. Përveç kësaj, Britanikët dhe Amerikanët vendosën të dërgojnë flotat e tyre përkatëse të luftës në Tangier. Tensioni u rrit.

Ministri i ri i jashtëm francez, maurice rouvier, pastaj ngriti mundësinë e negociatave me gjermanët për të shmangur një luftë më se të mundshme. Të dy vendet kishin përforcuar praninë e tyre ushtarake në kufijtë e tyre përkatës dhe mundësia e një konflikti të armatosur në shkallë të plotë ishte më se e sigurt.

Konferenca e Algeciras

Kriza e parë marokene mbeti e pazgjidhur për shkak të pozicionet gjithnjë e më të ballafaquara midis Gjermanisë dhe atyre që vite më vonë do të ishin armiqtë e saj të ardhshëm. Sidomos britanikët, të cilët ishin të gatshëm të përdornin forcën ushtarake për të ndaluar drejtimin ekspansionist të Rajhut. Francezët, të cilët kishin frikë se mundeshin në një përballje ushtarake me gjermanët në tokën evropiane, ishin nga ana tjetër më pak luftarakë.

Më në fund, dhe pas shumë përpjekjeve diplomatike, Konferenca e Algeciras. Ky qytet u zgjodh sepse është afër zonës së konfliktit dhe në territorin neutral, megjithëse España në atë kohë ishte pozicionuar pak në anën franko-britanike.

Konferenca e Algeciras

Shpërndarja e zonave të ndikimit në Marok sipas Konferencës Algeciras të vitit 1906

Trembëdhjetë kombe morën pjesë në konferencë: Perandoria Gjermane, Perandoria Austro-Hungareze, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Perandoria Ruse, Mbretëria e Spanjës, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Italisë, Sulltanati i Marokut, Hollanda, Mbretëria e Suedisë, Portugalia, Belgjika dhe Perandoria Osmane. Me pak fjalë, fuqitë e mëdha botërore plus disa vende të përfshira drejtpërdrejt në çështjen marokene.

Fundi i krizës së parë marokene

Pas tre muaj negociatash, më 17 Prill Akti i Algeciras. Përmes kësaj marrëveshje, Franca ishte në gjendje të ruajë ndikimin e saj mbi Marokun, megjithëse premtoi të ndërmarrë një sërë reformash në këtë territor. Konkluzionet kryesore të konferencës ishin si më poshtë:

  • Krijimi në Marok i një Protektorati Francez dhe një Protektorati Spanjoll më i vogël (i ndarë në dy zona, njëra në jug të vendit dhe tjetra në veri), e iniciuar më pas në Traktati i Fezit e 1912.
  • Vendosja e një statusi të veçantë për Tangier si një qytet ndërkombëtar.
  • Gjermania heq dorë nga çdo pretendim territorial në Marok.

Në fakt, konferenca e Algeciras përfundoi me një hap prapa nga Gjermania, fuqia detare e së cilës ishte qartësisht inferiore ndaj asaj britanike. Edhe ashtu, kriza e parë marokene u mbyll në mënyrë të rreme dhe pakënaqësia e gjermanëve krijoi një situatë të re kritike në 1911. Ndonjëherë skena nuk ishte Tangier, por Agadir, një situatë e re e tensionit ndërkombëtar e njohur si Kriza e Dytë Marokene.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*