Vendet më të mira për t'u zhytur në Marok

Afrika e Veriut është Marok, një vend i bukur dhe antik që ka brigje si në Oqeanin Atlantik ashtu edhe në Detin Mesdhe. Ngushtica e famshme e Gjibraltarit e ndan atë nga Evropa dhe për shkak të vendndodhjes së tij të ngushtë dhe bukurive të saj natyrore dhe kulturore merr shumë turizëm.

Por a e dini se në Marok ka vende për t'u zhytur? Rightshtë e drejtë, përveç Vendeve të Trashëgimisë Botërore, festave të tij dhe gastronomisë së saj, Maroku ruan me xhelozi disa vende për t'u zhytur dhe për të mbytur në det. Sot do t’i takojmë.

Marok

Siç thamë, ky vend është Afrika Veriore, është një vend sovran që ka një histori të gjatë koloniale të lidhur me Spanjën dhe Francën. Këto toka janë populluar që nga kohërat parahistorike, kështu që shumë kultura kanë kaluar këtu.

Islami arriti në fund të shekullit të XNUMX-të dhe nga dora e tij shkëlqenin qytete aq të bukura sa Fez, Marrakech, Rabat dhe Meknes. Në lidhje me gjeografinë e saj, Maroku ka vargmale dhe fusha dhe gëzon një Klima mesdhetare në vijën e saj bregdetare dhe në brendësi më kontinentale.

Preciselyshtë pikërisht në brigjet ku vendet për tu zhytur.

Zhytja në Marok

Zhytja dhe Maroku zakonisht nuk përkojnë në të njëjtën fjali. Dikush mendon për këtë vend dhe imagjinon shkretëtirat, devetë, karvanët, safaret, pazaret me shumë shitës dhe ato lloj peisazhesh. Pastaj, Mund të zhytesh vërtet? Po.

E gjithë pasuria e saj kulturore mbulon pak bukurinë e brigjeve të saj dhe nuk mungojnë evropianët që ata mendojnë se zhytja duhet të ndalohet në Marok, por nuk është kështu. Nuk është ashtu si mund të zhytesh kudo, kështu që nuk ke pse të shkosh lirshëm me pritje të mëdha.

Në Marok ka disa qendra zhytjeje dhe ato nuk janë aq afër. Pra, nëse jeni të interesuar për zhytje, duhet të zbuloni se ku të shkoni së pari dhe të drejtoheni drejt në qendrën e zhytjes. Nuk është se ju do të pengoheni në këto faqe rastësisht.

Maroku është në të njëjtën gjerësi me Florida, por ujërat e saj janë shumë më të ftohtë, megjithëse rrymat janë më të buta dhe në përgjithësi oqeani është i qetë. Ai llogarit që temperatura në Marokun qendror, duke folur për ujin, është rreth 15ºC në dimër dhe 25ºC në verë.

Për sa i përket jetës detare një nga avantazhet e zhytjes në Marok është se ka shumë jetë të egra. Në fakt është një nga vendet e pakta në botë ku notimi me delfinë në det është i ligjshëm. Pra, ka agjensi zhytjesh që kombinojnë udhëtimin me anije me delfinin që shikon dhe noton paksa me njëri-tjetrin. Ju gjithashtu mund të shihni breshka deti dhe nëse jeni në gumë ka tunat, ngjalat, grupuesit dhe krapi i detit.

Gjëja më e mirë për zhytjen në Marok është pikërisht ajo është jashtë hartës për zhytje në përgjithësi, kështu që kushdo që do të vijë këtu do të ketë avantazhin e madh që të mos jetë me shumë njerëz. Gjëja më e mirë kur zhyteni është të mbërrini para turmave në mënyrë që të mos trembni peshqit dhe këtu në Marok kjo është më e lehtë. Megjithatë, gjithashtu nuk është një çudi zhytjeje dhe snorkeling kështu që nëse shkoni me pritje të mëdha do të zhgënjeheni.

Ku të zhyteni në Marok

Agadir Isshtë një vend i mirë për të zhytur në Marok. Shtë një qytet që është kryeqyteti i rajonit Souss-Massa dhe ka një vijë bregdetare në Oqeanin Atlantik. 600shtë 440 kilometra në jug të Rabat dhe XNUMX kilometra nga Casablanca.

Agadir u themelua nga Portugezët në shekullin e 1960 dhe në XNUMX pësoi një tërmet të jashtëzakonshëm. Ka një kulturë shumë të pasur, kështu që ju mund të kombinoni gjithçka në të njëjtin turne. Mund të punësosh një Ekskursion zhytjeje 45 minutash.

Uji është i ngrohtë, megjithëse dukshmëria nuk sigurohet kurrë. Bestshtë më mirë të kontrolloni kushtet e motit para se të regjistroheni. Zhytja në Agadir është e kombinuar me një udhëtim me varkë dhe zakonisht fillon në mes të mëngjesit, rreth orës 9:30, me marrjen e hotelit.

Udhëtimi me makinë i çon alpinistët në marinën e qytetit ku anija pret dhe pasi lundrojnë për gjysmë ore ata arrijnë në vendin e zgjedhur ku qëndrojnë për rreth 45 minuta. Turneu përfshin pije dhe drekë dhe nëse arrini të kapni diçka taksa e peshkimit. Ju ktheheni në hotel rreth orës 3 të pasdites. Për të punësuar turneun, duhet të ketë të paktën një çift.

Një destinacion tjetër i zhytjes në Marok është Dakhla, në jug të vendit.

Ky qytet është në perëndim të Saharasë dhe sot është pushtuar nga Maroku. mbështetet në a gadishulli i ngushtë në bregdetin e Atlantikut, Gadishulli Río de Oro.Këto toka kanë qenë të banuara nga Berberët për një kohë të gjatë, por vendbanimi u rrit nga dora e Spanjollëve të cilët erdhën si peshkatarë nga Kanaret aty pranë.

Sot Dakhla jeton nga peshkimi dhe turizmi dhe për një kohë kjo pjesë është sportet e ujit meka në Marok, duke qenë shumë popullor surfing në ajër, surfing në kites dhe surfing. Dhe në një masë shumë më të vogël, buceo. Edhe kështu, ka nga ata që mendojnë se ky vendpushim bregdetar është një parajsë e vogël për autobusët, pasi laguna e tij me ujë të kripur është e shkëlqyeshme. Në Dakhla mund të bëni aventura në brendësi ose në det për të parë bukuritë e saj nën ujë dhe ato sasi e pabesueshme e peshkut.

Essaouira Isshtë një qytet port dhe shumë turistik që është gjithashtu përgjatë bregdetit të Atlantikut. Pushoni në një gjiri i mbyllurKa një qytet të bukur të vjetër, me mure që shikojnë nga deti, dhe është super piktoresk. Ajo ka gjithçka dhe plazhi i tij, i përkëdhelur nga erërat e tregtisë, është një destinacion i shkëlqyeshëm për sporte të tilla si kitesurfing, rrëshqitje në ajër dhe surfing. Në thelb e njëjta gjë si në Dakhla, dhe shtohet edhe këtu zhytja, megjithëse nuk është dhjetë pikë.

E vërteta është se ujërat janë disi të mjegulltaAta gjithashtu nuk janë shumë të pastër disa ditë, kështu që ndërsa është renditur ka shumë komente negative. Deri më tani kemi folur për zhytjen në Marok në ujërat e Atlantikut, por çfarë lidhje me ujërat mesdhetare? As bregdeti në Mesdhe nuk është më i mirë, nuk ka shumë peshq dhe disa thonë se ndonjëherë dhe në disa vende është si të zhytesh në një kanalizim. A është kështu?

E vërteta është se qyteti Essaouira është një vend i shkëlqyeshëm, me njerëz shumë të mirë, ushqim të mirë dhe shumë jetë në qytet, por pak në plazh. Përtej sporteve të lartpërmendura, të cilat nuk janë edhe aq të popullarizuara, është e vështirë të thuash që zhytja këtu ia vlen. Në periferi të bregdetit ka disa ishuj, por ato nuk janë destinacione të mira për snorkeling ose zhytje sepse deti mund të jetë pak i ashpër, për shkak të erërave të Atlantikut.

Në fakt, mbani në mend se Essaouira është një qytet shumë me erë dhe që pantallonat e gjata dhe diçka e ngrohtë janë sende që duhet t’i keni gjithmonë në valixhen tuaj. Por hej, në thelb ka të bëjë me të qenit në ujë dhe jo nën të ...

Më në fund, për të zhytur në Marok duhet ta dini gjithashtu atë sezoni i zhytjeve është gjatë gjithë vitit sepse klima është ideale në të gjitha stinët. Siç thamë më lart, gjatë muajve janar-mars është rreth 17ºC dhe midis korrikut dhe shtatorit, 23ºC. Nuk është keq të jesh brenda ose jashtë ujit.

Dije gjithashtu atë nuk ka shumë agjenci dhe kjo atëherë është e mirë sepse nuk ka shumë njerëz në vendet e zhytjes dhe gjithmonë shoqërohesh nga një profesionist. Ky nuk është një fakt i vogël, ujërat po nxitojnë kështu që është e përshtatshme të jesh me dikë që e di se çfarë po bën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   buceo dijo

  Ajo që më pëlqeu më shumë për të zhytur ishte Dakhla pa dyshim, në jug të Marokut, një parajsë, e bukur.

  1.    Walter dijo

   A mund të më jepni informacione për vendin ... a është zhytja e mirë atje? Unë dua të shkoj në maj 2015 dhe nuk mund të gjej shumë të dhëna ... faleminderit shumë

 2.   tutor marien garcia dijo

  mund te me tregoni disa qendra postare zhytjeje ne dajla? Nuk marr asgjë në internet