Gjiret e Huatulco

Costa Huatulco Meksikë

Ne do të shkojmë në Meksikë, sepse ajo ka vende të mahnitshme që duhen vizituar. Në këtë rast, ne do të zbulojmë Gjiret e Huatulco. Kjo jo vetëm që na ofron plazhe spektakolare, por edhe një mjedis natyror me aktivitete të shumta për t'u marrë parasysh. Të gjithë kësaj do të shtohet një gamë e gjerë e shërbimeve hoteliere për komoditetin tuaj total.

Gjiret e Huatulco janë të vendosura në bregdetin jugor të Paqësorit Meksikan. Pa dyshim, ai është një nga destinacionet më të mira turistike të Shteti Oaxaca. Ka gjithsej 9 gjire si dhe 36 plazhe që do të jenë protagonistët e sotëm. Megjithëse nuk do të harrojmë gastronominë e këtij vendi, si dhe zanatet e tij. A doni ta njihni pak më shumë?

Si të shkoni në gjiret e Huatulco

Ne e dimë se kjo zonë i përket shtetit të Oaxaca, siç e kemi përmendur. Isshtë rreth 295 kilometra nga kryeqyteti dhe më shumë se 700 nga Qyteti i Meksikës. Megjithëse mund të arrini në të si me makinë ashtu edhe me aeroplan. Pa dyshim, kjo e fundit është më e rehatshme dhe nga Meksika do të jesh në vetëm një orë.

Këto gjire shtrihen për një total prej 35 kilometrash të vijës bregdetare, të cilat ndodhen në grykëderdhjet e lumenjve Copalita dhe Coyula. Zona e Huatulco ka një aeroport dhe merr fluturime të shumta nga Shtetet e Bashkuara ose Kanada. Duke thënë aeroporti ndodhet rreth 19 kilometra nga zona e hotelit.

Hotele në Bahías de Huatulco

Gjiret kryesore

Një vend si ky përbëhet nga disa gjire të ndryshëm. Më e mira nga të gjitha është të lini veten të rrëmbehet nga secili prej tyre. Nëse ju pëlqen Sportet e ujit sikur të doni të pushoni, kjo zonë është një nga pretendimet më të mira për të gjitha këto. Një vend i qetë me bukuri të madhe, ku turistët grumbullohen pa u menduar.

Gjiri Tangolunda

Shtë një nga zonat ku kërkesa për hotel është më i pranishëm. Kjo është arsyeja pse do të gjeni hotele me pesë yje në një ambient më se luksoz. Ky emër do të thotë "grua e bukur" dhe natyrisht, mbiemri është diçka që shkon me të. Ju do të gjeni një shesh pazar, një kurs golfi dhe pamje të bukur të Oqeanit Paqësor nga këtu.

Gjiri Chahue

Jahte dhe Klub plazhi Ata do të takohen në këtë vend. Kafenetë, Llixhat dhe bibliotekat janë një tjetër ide e shkëlqyeshme për të kaluar një ditë shumë të veçantë. Ne nuk mund të harrojmë zonat e saj të bukura të kopshtit ku mund të gjeni restorante ku mund të shijoni gastronominë e vendit.

Gjiri Santa Cruz

Shtë një nga destinacionet kryesore. Mbase sepse nga ky vend katamaranët. Ka shumë anije që largohen për në gjiret e tjerë, kështu që Santa Cruz bëhet një pikë mbërritjeje dhe nisjeje. Përveç kësaj, ajo ka dy sheshe publike, tregjet dhe qendrat tregtare. Në të do të gjejmë plazhet më mbresëlënëse të vendit, pa i hequr vëmendjen të tjerëve.

Gjiri i lepurit

Ndoshta është i dyti me kërkesën më të lartë për hotele. Playa Conejos dhe Playa Arena janë dy nga pikat kryesore të saj kryesore. E përsosur si për peshkim ashtu edhe për not.

Udhëtimi Huatulco

Gjiri i Maguey

Shtë një nga zonat më të qeta. Pra, në këtë vend këshillohet të ndaleni për të pushuar. Nuk dëmton që ndërkohë, le të shijojmë disa prej tyre pjata të pasura gastronomike. Një zonë që ju fton të relaksoheni dhe të mendoni për horizontin e saj. Nëse dëshironi të laheni, do të gjeni një temperaturë ideale të ujit.

Gjiri i Cacaluta

Shtë një zonë ku çdo vit pret zogj shtegtarë. Përveç kësaj, ajo ka qenë skena e disa filmave, kështu që nuk duhet të flasim për bukurinë e saj, sepse është më se e dukshme. Ka një fllad shumë të këndshëm, i cili do ta bëjë temperaturën të mos jetë problem.

Gjiri i San Agustinit

Nëse dëshironi të shijoni një nga këto zonat koralore në gjithë lavdinë e saj, atëherë do të duhet të vizitoni këtë vend. Kjo është arsyeja pse zhytja është gjithashtu thelbësore. Ka një plazh të quajtur Coyote, ku perëndimet e diellit ia vlen të jetosh, por pa kamera në mes.

Gjiri Chachacual

Në këtë rast hyjmë në një rezervat natyror. Isshtë integruar në Parku Kombëtar Huatulco. Pra, kontakti me natyrën do të na çojë të jetojmë një përvojë unike. Ka dy plazhe që gjithashtu ia vlen të vizitohen.

Gjiri i organeve

Nëse doni të filloni në sportet ujore, kjo zonë është për ju. Thuhet se ka një bymehet mesatare dhe është rreth 240 metra e gjatë dhe 20 metra e gjerë.

Gjiret e Huatulco

Hotelet e Gjireve të Huatulco

Ekzistojnë disa oferta që mund t’i gjeni për sa i përket hoteleve. Përveç kësaj, me çmime që ndryshojnë shumë. Akoma duhet të kuptoni se është një zonë turistike dhe do të rritet ose zvogëlohet në varësi të periudhës së vitit. Këtu ju tregojmë disa shembuj!

  • Rruga Mbretërore Zaashila: Ky hotel mund të gjendet në Gjirin Tangolunda dhe çmimet e tij janë afërsisht 145 USD për një natë. (Rreth 130 euro).
  • Park Royal Huatulco: Alsoshtë gjithashtu në të njëjtën gji me atë të mëparshëm. Edhe pse në këtë rast, ju mund të gjeni dhoma për 99 USD, për një natë.
  • Vila dhe Resort Luz de Luna: Pak më i lirë është ky vend. Dhoma për një natë do të na kushtojë rreth 63 USD.
  • Vila Blanca Huatulco: Edhe pse për një çmim edhe më të lirë, do ta gjeni në këtë hotel. Ju do të paguani për një natë, 57 USD.
  • Hotel Plaza Delphinus: Sigurisht, ne do të jemi në dhomë për një kohë të shkurtër, ka shumë njerëz që nuk duan të shpenzojnë shumë për të. Prandaj, këtu keni një hotel ku do të paguani vetëm 26 USD çdo natë.

Plazhet e Gjireve të Huatulco

Klima në Huatulco

Klima e këtij vendi është tropikale dhe nën lagështi. Për këtë arsye, thuhet se vetëm rreth dyzet ditë shi pritet në vit. Duket se këto ditë mund të gjenden nga fundi i qershorit deri në shtator. Pjesa tjetër e tij, do të jetë dielli që ndriçon një zonë turistike me një rëndësi të tillë. Temperatura mesatare është 28º dhe nganjëherë, mund të arrijë 38º.

Çfarë mund të bëj në një zonë si kjo?

Pa dyshim, opsionet janë të shumta. Megjithëse tashmë e dimë që plazhi gjithmonë na jep pjesën e pushimit apo sporteve. Ndër të gjithë ata mund ta gjejmë surfing, zhytje, snorkeling, kayaking, ose peshkim. Ju mund të bëni një turne në të gjitha gjiret, si dhe ujëvarat në zonë. Ka aktivitete eko-turistike, ku fauna dhe flora janë kryesore. Por është gjithashtu që të shërbehet koha e lirë midis bareve dhe diskotekave. Një vend nga më të kompletuarit që nuk mund të humbasësh.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*