Kodra e gotës

Krishti Mbreti në Silao

Nëse shkojmë në komunën e Silao, e vendosur në shtetin Guanajuato, do të shohim se si ka një mal që shquhet midis të gjithë të tjerëve. Do të jetë atje, ku mund të dallojmë të ashtuquajturën Cerro del Cubilete që ka si protagonist Krishti i malit. Wasshtë ndërtuar në vitet 1940 dhe ka një lartësi prej pak më shumë se 2579 metra.

Cerro del Cubilete është një nga vendet më të vizituara në Meksikë. Pa dyshim, ai është një vend adhurimi, por përveç kësaj, ai na çon të jetojmë një aventurë pa të barabartë. Pamjet dhe vendi na zhytin në një paqe dhe bukuri unike. Nëse doni të dini pak më shumë për këtë zonë, si dhe historinë e saj, mos harroni atë që vijon.

Ku është Cerro del Cubilete

Siç kemi treguar, Cerro del Cubilete është gati 28 kilometra nga Guanajuato. Për të arritur atje, mund të marrësh rrugën që shkon për në Silao-León. Ju gjithashtu mund të shkoni me autostradë por pa dyshim, nuk ia vlen të paguani për këtë udhëtim të thjeshtë. Pasi të keni arritur atje, mund ta lini makinën në zonën e poshtme dhe të filloni të ecni. Edhe pse mund ta ngarkoni edhe sepse ka zonën e vet të parkimit. Sigurisht, nëse dëshironi ta bëni udhëtimin edhe më të lehtë, ka shumë autobusë që kalojnë nëpër këtë zonë, si dhe turne udhërrëfyese që mund të merrni me qira.

Si të shkoni në Cerro del Cubilete

Historia e Cristo del Cerro

Pas dhurimit të këtyre tokave, u kremtua një meshë, për të cilën prifti sugjeroi vendosjen e një pllake përkujtimore. Pas saj lindi idea se ishte një imazh i Krishtit që kryesonte mbi këtë vend. Në vitin 1920 u vendos e para e parë, por pak më vonë, ajo u bombardua. Megjithëse në vitin 1944, kjo zonë u shfaq përsëri me një fillim të ri. Në këtë rast, imazhi dhe ndërtesa u ndërtuan nën trendin e Art Deco. Disa informacione sugjerojnë se në këtë vend mund të ketë një vullkan por nuk është diçka që vërtetohet.

Mbërritja në Kodër

Sapo të arrini në zonë, shtigjet ndjekin njëra-tjetrën. Shtë një kohë e mirë për të filluar shëtitjen tuaj. Shtegu me kalldrëm do të lërë pas disa tezga me produkte shumë të larmishme. Ju mund të blini disa gjëra tipike të rajonit dhe gjithashtu pije ose ushqim. Pra, në këtë mënyrë, rruga vetë do të jetë shumë më e këndshme. Në pjesën më të lartë, është bazilikën. Kjo ka një formë rrethore, si një glob. Do të jetë aty ku mund të shihni rreth tetë kolona që përfaqësojnë tetë provincat kishtare të Meksikës.

Historia e Cerro del Cubilete

Përveç kësaj, dy engjëj shfaqen pranë Krishtit. Secili prej tyre ju ofron një kurorë. Njëra është lavdia dhe tjetra është martirizimi. Megjithëse ka padyshim detaje që mund t’i shijojmë vetëm pasi të jemi afër, monumenti mund të shihet nga larg. Statuja është e gjatë rreth 20 metra dhe peshon rreth 80 ton. Thuhet se është më e madhja në botë e bërë prej bronzi.

Kur të vizitoni Cristo Rey

Megjithëse gjatë gjithë vitit vijnë pelegrinë nga e gjithë botaShtë e vërtetë që edhe ky vend ka ditët e tij të veçanta. 21 Nëntori është dita e festës së Krishtit Mbret. Një ditë e mbushur me muzikë dhe momente të paharruara që gjithnjë mbledh së bashku një numër të madh njerëzish. Pra, nëse doni të jeni pak më të qetë, pjesën tjetër të vitit, mund të jetë opsioni juaj më i mirë. Përveç kësaj, ju mund të merrni pjesë në meshat e ofruara në këtë vend, nga herët në mëngjes deri në orën 18:00 pasdite.

Çfarë të shohësh afër Cerro del Cubilete

Tani që kemi zbuluar një nga pikat kryesore të këtij vendi, nuk mund të largohemi pa parë Guanajuato. Qyteti i vjetër i minierave u emërua Site e Trashëgimisë Botërore në 1988. Ajo ka një trashëgimi të madhe kulturore dhe në të mund të shijojmë këndvështrimin e quajtur Pípila. Ju do të ngjiteni në majë të një kodre dhe të shijoni pamjet e shkëlqyera që na lë ky vend.

Guanajuato Meksikë

Nga ana tjetër, ne nuk mund ta harrojmë Teatri Juarez, megjithëse do të duhet të paguani hyrjen dhe një shtesë për të bërë fotografi. Një shëtitje nëpër muzeun Alhóndiga de Granaditas, ku do të mësoni për historinë e Meksikës përmes dhomave të tij. Mu në qendër të qytetit, nuk mund të humbasësh universitetin. As muzeu ikonografik i Don Kishotit apo Casa de Diego Rivera. Për të mbyllur turneun, na mbetet një legjendë e bukur. Ju do të duhet të ecni nëpër rrugicën e puthjes. Por mos harroni se në hapin e tretë, do t'ju duhet t'i jepni një puthje shokut tuaj. Vetëm atëherë, ju do të keni 15 vjet fat të mirë, përndryshe, do të ishin 7 vjet fat të keq.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*