Kanioni i bakrit

Ujëvarat e Sierra de Chihuahua

Sot ne udhëtojmë për në Meksikë për të takuar natyrën ballë për ballë. Pasi të jemi atje, nuk mund të humbasim shfaqjen e shkëlqyeshme Kazerma e bakrit. Ata njihen gjithashtu si Kanioni i Bakrit dhe ndodhen në Sierra de Tarahumara, në shtetin e Chihuahua.

Edhe pse kur mendojmë për sistemin e tij të kanioneve, duhet të kujtojmë se është pothuajse dy herë më i madh se Grand Canyon i Colorado, në thellësi. Kanioni i Bakrit është një nga vendet kryesore turistike, kështu që nuk mund të humbni detaje në mënyrë që t'i vizitoni ato një herë në jetën tuaj. Këtu i keni të gjitha të dhënat!

Kanion bakri, si të shkojmë atje

Këto gryka ose kanione ndodhen në veriperëndim të shtetit të Chihuahua, në Meksikë. Pika kryesore e fillimit do të jetë nga Chihuahua, pasi që destinacioni ynë do të jetë rreth pesë orë me makinë. Sigurisht, ajo gjithashtu ka një pistë për aeroplanët. Në këtë rast, do t'ju duhen vetëm rreth 50 minuta nga shteti në Las Barrancas. Aeroportet kryesore ndërkombëtare si Los Angeles, Las Vegas ose Dallas gjithashtu kanë fluturime për në Chihuahua ose Los Mochis. Sigurisht, nga ky vend i fundit në destinacionin tonë është pak më në jug.

Kanioni i bakrit

Pasi të jemi në Chihuahua ju mund të merrni me qira një makinë dhe të shkoni thellë në male. Ju do të zbuloni qytete të vogla dhe të gjitha zakonet e tyre. Ju do të merrni në San Ignacio de Arareco dhe do të gjeni Hotel Parador de la Montaña. Pas tij, ju do të merrni Itinerari i Chepe. Sigurisht, një tjetër nga mënyrat më të rehatshme për të shijuar këtë vend është ta bësh atë me tren. I ashtuquajturi tren Chihuahua-Paqësor do të jetë ai që ju çon nëpër këtë skenë tronditëse.

Treni Chepe

Tani është mbi 50 vjeç, por udhëton nëpër male në një mënyrë të ngadaltë dhe precize, në mënyrë që të kuptoni rëndësinë e tij të madhe. Aq më shumë, sa që shumica dërrmuese e turistëve do të vizitojnë Kanionin e Bakrit me të. Ka një itinerar që është nga Los Mochis në Chihuahua dhe anasjelltas. Në këtë itinerar bën ndalesa në rreth tetë stacione. Në këtë mënyrë, kjo do të na sjellë më afër kësaj kompleksi gjeologjik më i rëndësishëm. Treni ka një ngjyrë të gjelbër të kombinuar me të kuqe në pjesën e tij kryesore. Oneshtë një nga më të vjetrit por vazhdon të bëjë punën e saj çdo ditë. Udhëtimi zgjat 4 orë, por ia vlen.

Udhëtim në Kanionin e Bakrit

Historia e Barrancas

Si çdo vend që ia vlen kripa e tij, ka gjithmonë një histori ose legjendë prapa tij. Tani që kemi parë vendndodhjen e tij dhe si mund ta arrijmë, duhet të dimë fillimet e tij. Kanioni thuhet se është shtëpia e Tarahumara, një popull vendas. Ata thonë se ky vend ka origjinën së bashku me origjinën e botës. Meqenëse gurët nuk mund të vendoseshin në rregull, ato krijuan një rrjet topash. Ata kanë një sipërfaqe prej më shumë se 60.000 kilometra katrorë.

Njohja e Barrancas

Pavarësisht se është një vend kaq i gjerë, ka emra për kanionet më të rëndësishme. Më e thellë në Meksikë është Urique, e cila është 1.879 m. Kur shohim Sinforosa, ne shohim se si ujëvarat bien në shpatin e saj. Edhe pse do të jetë në Candameña ku do të takohemi ujëvarat më të larta në Meksikë. Në fakt, ajo është e njohur edhe si «Barranca de las Cascadas». Ndërsa në Huapoca do të gjejmë qoshe arkeologjike të kulturës tradicionale. Siç mund ta shohim, ujëvarat në këtë vend janë mjaft të shpeshta. Një nga më të bukurat është Kaskada e basaseachi.

Harta e trenit Chepe

La Kanioni i Batopilas Ka një këndvështrim dhe prej tij, ne tashmë mund të imagjinojmë pamjet e shkëlqyera që na lë. Por përveç kësaj, ai gjithashtu ka qytetin e tij me të njëjtin emër, i cili fitoi pasurinë e tij falë minierave. Thuhet se ishte qyteti i dytë në Meksikë që kishte energji elektrike. Gryka të tjera që janë rreth 1.600 metra të thella janë Barranca del Río Mayo, Barranca de Huápoca ose Barranca de Oteros, ndër të tjera.

Vende afër kanionit

Kështu që ju të mund të shijoni kulturën e zonës, ne do t'ju tregojmë qytetet më të afërta në këtë vend. Një nga ato kryesore është Zvarriten. Quhet si popullsi turistike rreth 175 të Chihuahua. Këtu do të takoni të gjitha shërbime turistike cfare do. Mund të themi se është pika fillestare drejt Kanionit të Bakrit. Në fund të kanionit, ne do të takojmë qytetin Batopile. Një vend që ka disa hotele. Temoris është një tjetër nga qytetet që konsiderohet më i qetë dhe Urique që ndodhet në Barranca me të njëjtin emër.

Kanioni i bakrit

Këshilla që duhet të mbani mend për udhëtimin tuaj

  • Në disa nga këto zona është e mundur praktikojnë aktivitete të ndryshme. Ngjitja, shëtitja ose kalërimi janë disa nga më të njohurat. Shtë një mënyrë për të shfrytëzuar në maksimum vendin.
  • Duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me motin. Më shumë se gjithçka sepse në pjesën e sipërme të kanionit do të gjejmë një mot i lagësht në verë dhe shumë i ftohtë në dimër. Ndërsa në pjesën më të thellë të tij, do të ketë një klimë subtropikale. Mjaft e nxehtë në verë dhe e butë në dimër.

Si pikëpamjet dhe natyra e saj, larmia e kafshëve dhe madje edhe klima e saj na lënë një vend unik. Një nga mrekullitë e mëdha të natyrës që është bërë një nga ndalesat kryesore turistike. A keni vizituar tashmë Kanionin e Bakrit?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*