Pesë festivalet më të rëndësishme në Veracruz

karnavali i Veracruz, një nga festimet e Veracruz

E di ti Festivalet e Veracruz? Isshtë një nga qytetet e themeluar nga Hernán Cortés, ka portin më të rëndësishëm detar tregtar në Meksikë, dhe falë klimës së saj tropikale, rezervave natyrore dhe plazheve të tij, është një nga destinacionet më të rekomanduara për pushimet tuaja në vend Amerika Qendrore. Qyteti i jep gjithashtu emrin e tij gjithë shtetit.

Nëse edhe ju dëshironi të përputhni kohën tuaj të lirë me ndonjë nga festivalet e Veracruz, atëherë do të jetë një përvojë e pabesueshme.  

L pesë festivalet më tradicionale dhe më të rëndësishme të Veracruz në këtë shtet shëndoshë:

 • Karnavali Veracruz
 • Panairi i kafesë
 • Festivalet Naolinco
 • Festa e Pranverës
 • Festime fetare në Fortín de las Flores

Tani do t'ju tregoj se çfarë kanë jetuar këto festa të Veracruzit "jarochos", e cila është mënyra se si njihen njerëzit e Veracruz, një popullsi e lumtur, miqësore dhe e gjallë që do t'ju bëjë të ndani muzikën dhe traditat e tyre.

Karnavali i Veracruz, më i lumturi në botë

Karnavali, një nga festivalet më të rëndësishëm në Veracruz

Karnavali Veracruz është një nga më të njohurit në Meksikë dhe në botë, i cili jepet si mbiemër: më i lumturi në botë. Megjithëse padyshim që kremtimi i saj lidhet me Kreshmën, dhe nga ana tjetër me festat pagane Greke Dioniziane dhe më vonë ato Romake, e vërteta është se popujt para-kolumbianë tashmë kanë përdorur maska, kostume dhe konceptin e gëzimit dhe festës në periudha të ndryshme të viti., kështu që ky zakon mund të lidhet gjithashtu si origjina e asaj partie.

Gjatë nëntë ditëve para së Mërkurës së Hirit, paradat mbahen nëpër rrugë, me një atmosferë muzikore dhe festive, ngjarja e parë është djegia e Humorit të Keq dhe dita e fundit bëhet varrosja e Juan Carnaval., një nga personazhet tradicionalë me Mary Rumbas. Gjatë paradave ka krahasime tradicionale, makina alegorike, bastonera, batucada, grupe vallëzimi dhe vallëzimi.

Gjatë shekullit të XNUMX-të, ajo u festua si një parti maskarade dhe përfshinte topa kostumesh në sallonet më të mira në qytet. Që nga fillimi i shekullit të XNUMX-të ekziston një komitet i përbërë nga vullnetarë që e organizojnë atë.

Siç mund ta shihni, nuk është çudi që karnavali është bërë një nga festimet më të njohura të Veracruz dhe në të cilën shkojnë më shumë njerëz çdo vit.

Panairi i kafesë, gastronomisë dhe kulturës

Panairi i Kafesë në Veracruz

Ky festival zhvillohet në komunën e Coatepec gjatë ditëve të para të muajit maj. Festimet kryesore përfshijnë ceremoninë e hapjes, koncerte nga artistë të rëndësishëm, kurorëzimin e Mbretëreshës së Kafesë dhe ekspozitat e zanateve dhe gastronomisë lokale.. Panairi i Kafesë Coatepec lindi në 1948 si një ekspozitë për të reklamuar cilësinë e shkëlqyer të kafesë, verërave dhe frutave të rajonit. Që nga fillimi i saj ka pasur disa ndërprerje, por që nga 1970 ajo është mbajtur pa ndërprerje.

Festimet e San Mateo në Naolinco

Mauristët dhe të krishterët në San Mateo

Festimet e Veracruz de San Mateo festohet në qytetin e Naolinco, për nder të Shën Mateut Apostullit. Fillon më 19 shtator edhe pse dita kryesore është më 21 shtator, një natë para se të gjithë fqinjët të shijojnë sanduiçe të tilla si biskota, pule, kafe dhe tamales. Më 21 në mëngjes shumë herët fillon procesioni.

Një ngjarje tipike e kësaj feste është shfaqja e vallëzimit Moors dhe Christian, në të cilën përfaqësohet lufta dhe fitorja e Santiago Apóstol ndaj Pilatit.

Festivale pranverore ose ekuinoksi

Festivali i pranverës ose ekuinoksi në Veracruz

Këto festivale të Veracruz-it zhvillohen midis 14 dhe 30 Prill. Dita ose nata e saj e madhe është çdo 21 Mars kur njerëzit shkojnë në vendet arkeologjike për të marrë ekuinoksin e pranverës dhe për t'u mbushur me energjinë e rrezeve të para të diellit të këtij sezoni. Vendi tradicional për ta parë është zona arkeologjike El Tajín ku kultura Totonac ishte një nga më të përparuarat për sa i përket njohurive astronomike. El Tajín ndodhet pranë komunës së Papantla, ku ritualet stërgjyshore të tilla si Voladores që ju mund të keni parë në raporte për shkak të natyrës së saj spektakolare ende vazhdojnë.

Një tjetër vend i rëndësishëm për të shijuar festivalet e pranverës është Cempoala e cila është e vendosur në komunën e Úrsulo Galván në rajonin qendror të Veracruz. Një vend tjetër është San Lorenzo, në komunën e Santiago Tuxtla në jug të shtetit të Veracruz.

Festivalet fetare të Veracruz në Fortín de las Flores

Frotin Flores i fortë

Fortín është një nga 212 komunat në shtetin e Veracruz dhe selia e tij komunale është qyteti Fortín de las Flores. Gjatë ditëve të para të dhjetorit, nga 1 në 12 rrugët e saj janë zbukuruar për të nderuar Virgjëreshën e Guadalupe festa e së cilës është në 12 dhe ka një procesion të shkëlqyeshëm në përkujtim të paraqitjes së zonjës sonë. Gjatë këtyre ditëve, të pranishmëve u ofrohet ushqim me ëmbëlsira tipike si proshutë, dukeshë, shufra piloncillo dhe fara të ndryshme dhe ofrohen ato të përgatitura me fruta të ndryshme të rajonit. Atoli është një pije me origjinë para-hispanike e stinës me erëza aromatike.

Siç mund ta shihni, çdo kohë e vitit është një kohë e mirë për të vizituar këtë shtet të bukur të Meksikës dhe për të shijuar simpatinë dhe mikpritjen e njerëzve të tij që do t'ju bëjnë pjesë të të gjitha Festivalet e Veracruz.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   memo ortiz dijo

  Festimet e Fortín de las Flores janë të gabuara, këto festa festohen në komunën e Coscomatepec, nga 1 deri në 12 Dhjetor mbahen këto festa të Guadalupan, ku ata jetojnë me hubbub, magji, traditë dhe kulturë

 2.   roberto martinez dijo

  vihet ai qe e lexon kete- @