Shenjtërorja e Firefly

Shenjtërorja e Firefly

Natyra fsheh shumë mistere. Jo gjithmonë duhet të jenë qytetet dhe monumentet e tyre që kanë një legjendë të madhe pas tyre. Sot do ta kontrollojmë falë thirrjes Shenjtërorja e Firefly. Një vend me shumë sharm dhe madje edhe ato prekje të magjisë që nuk janë gjithmonë të lehta për tu parë jashtë botës së kinemasë.

Kjo shfaqje plot dritë, ne do të jemi në gjendje ta mendojmë Nanakamilpa, Tlaxcala. Në këtë zonë të Meksikës, zjarrfikësit kanë dashur të fushojnë dhe të riprodhohen, pasi vendi plotëson kushtet e nevojshme të lagështisë që të ndodhë kjo dukuri. Falë gjithë kësaj, pylli ose i njohur ndryshe si Shenjtërorja e Fireflies është bërë një fenomen që ia vlen të vizitohet një herë në jetë. A keni qenë në gjendje ta shijoni atë tashmë?

Si të shkojmë në Shenjtëroren e Fireflies

Gjëja e parë nga të gjitha është të dimë se ku ndodhet kjo shenjtërore. Siç kemi thënë, është një pyll që ndodhet në zonën e Nanacamilpa. Nga Meksika kemi rreth 123 kilometra, ndërsa nga Puebla është 78 kilometra dhe nga Tlaxcala gati 55 kilometra. Duke filluar nga kjo keni dy mundësi:

  • Vetura e vet: Ju mund të shkoni në makinën tuaj dhe pasi të keni arritur në Nanacamilpa, duhet të vazhdoni për në San Felipe Hidalgo. Aty do të merrni një shteg të ri që shkon në zonën pyjore dhe që është rreth 4 kilometra të tjerë. Për t'ju dhënë një ide, nga Tlaxcala në pyll është pak më pak se një orë e gjysmë. Bestshtë më mirë të shkosh gjatë ditës, nëse nuk e njeh mirë rrugën.
  • Transporti publik: Nëse e shihni që ngasja mund të jetë mjaft aventurë, ka gjithnjë më shumë mundësi. Në këtë rast, ju mund t'i afroheni Stacioni i autobusëve Tlaxcala. Do të merrni të parën drejt Nanacamilpa dhe një herë këtu, do të merrni një taksi që do t'ju çojë në pyll.

Pylli Nanacamilpa

Çfarë është Shenjtërorja?

Ndoshta ne tashmë ju kemi dhënë mjaft të dhëna. E ashtuquajtura Shenjtërore Firefly është një fenomen natyror. Në kohën e verës, midis 18 qershorit dhe 6 gushtit, zjarrfikësit ndriçojnë zonën me dritën e tyre. Kontrastet, shkëlqimi dhe shkëlqimi pushtojnë pyllin e errët. Zgjat vetëm një orë, nga ora 20:30 pasdite deri në 21:30, afërsisht. Por do të duhet të hyni në pyll para orës 19:00 pasdite, pasi drita nga makinat mund të shqetësojë mjaft protagonistët e shfaqjes. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë më mirë të bësh turne me një udhëzues ekspert, pasi që spotet ose elektrik dore nuk lejohen dhe mbulimi i celularëve do të shkëlqejë, por për shkak të mungesës së tij.

Vizitë në pyllin e zjarrfikësve

Për të qenë në gjendje të hyni në pyll, i cili është rreth 200 hektarë, ju gjithashtu keni mënyra të ndryshme për ta bërë atë. Më e mira dhe më e rekomanduara është që të zgjidhni një nga të ashtuquajturat "Qendrat e ekoturizmit". Ata do t'ju tregojnë turne të ndryshëm, gjithmonë të udhëzuar, dhe gjithashtu aktivitete për të rritur që mund t'i bëni në një vend si ky.

Pyjet e zjarrfikës

L turne të ndryshme të punësuarit do të kenë gjithmonë orë të ndryshme vizite, por të gjitha do të duhet të rezervohen paraprakisht. Në disa prej tyre, ju mund të shijoni një shëtitje në të gjithë zonën. Në të njëjtën mënyrë, vëzhgoni shfaqjen e shkëlqyer të ofruar nga fireflies dhe shijoni një rostiçeri të shijshme edhe në vend. Por siç ju themi, paketat janë shumë të ndryshme, në varësi të asaj që dëshironi të punësoni.

Tarifat dhe çmimet

Nga ora 10:00 e mëngjesit deri në orën 19:00 të pasdites, ju mund të shkoni në vend. Nëse shkoni herët, atëherë mund të shijoni zonën dhe ato që keni kontraktuar, sepse gjithmonë do të ketë aktivitete që vlejnë. Ajo që është hyrja në shenjtëroren është rreth 5 euro. Por sigurisht, ky çmim mund të ndryshojë. Shfaqja e dritës, siç e kemi përmendur, fillon në orën 20:30. Kemi vetëm një orë për ta shijuar!

Organizoni udhëtimin në Shenjtëroren e zjarrfikësve

Këshilla themelore për udhëtimin tuaj

Kur planifikoni një udhëtim, është gjithmonë më mirë ta bëni atë paraprakisht. Vetëm në këtë mënyrë sigurohemi që të kemi vende në gjithçka që duam të vizitojmë. Por përveç kësaj, ka gjithmonë këshilla të tjera që duhet të dini.

  • Fundjavat e korrikut dhe gushtitNdërsa zgjat ky moment i shkëlqyeshëm, ata janë mjaft të ngopur. Alwaysshtë gjithmonë më mirë të zgjidhni ditët e javës. Nga e diela deri të enjten mund të jetë një zgjedhje e mirë për të shijuar këtë vend pa kaq shumë stres.
  • Mos bëni fotografi ose bëni video ose mbani elektrik dore. Më shumë se gjithçka sepse të gjitha këto pika të dritës bezdisin, dhe mjaft shumë, fireflies.
  • Në mënyrë të ngjashme, as telefonat celularë nuk duhet të ndizen ose të flasin me zë të lartë.
  • Ju nuk keni pse të merrni ushqimin tuaj me vete, sepse në këtë vend do të gjeni gjithçka dhe me çmime shumë të ndryshme, kështu që ata nuk do të bëjnë asnjë vrimë në xhepin tuaj.
  • Sigurisht, është e panevojshme të thuhet, është e mundur që ju keni nevojë veshje të përshtatshme për të shijuar natyrënsi dhe këpucë. Vetëm në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të ecni nëpër vend dhe të mbroheni nga moti i keq.

Traxcala Meksikë

Çfarë të shohësh afër Shenjtërores së zjarrfikësve

Pasi të keni afruar këtë moment të veçantë, gjithmonë mund të përfitoni nga pushimet tuaja për të vazhduar të shijoni gjithçka përreth jush. Për t'u integruar plotësisht në të, ju mund të pushoni në hotelet ekologjike të Nanacamilpa. Ju keni hotele që kanë kabina Me çdo detaj të vogël. Përveç kësaj, ata gjithashtu ju ofrojnë një zonë kampe.

Nga ana tjetër, ju mund të afroheni me qyteti i Tlaxcala. Shtë një nga shtetet më të vogla, por nuk heq qafe hijeshinë e saj. Një nga pikat kryesore është katedralja e saj. Thuhet se është një nga më të vjetrat në kontinent. Ju do të jeni në gjendje të shijoni Bazilika e Ocotlán me stilin e tij barok dhe Pallatin e Qeverisë. Përveç kësaj, gjithmonë mund të vazhdoni të vizitoni këtë zonë dhe qoshet e saj si dy qytete të tjera me emrin Huamantla ose Cacaxtla. Aty ku traditat na shtyjnë të flasim për zona piktoreske që do t'ju magjepsin gjithashtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*