10 njerëzit më të pasur në New York

New York

Dihet mirë se jetojnë disa nga njerëzit më të pasur në planet Shtetet e Bashkuara dhe shumë prej këtyre miliarderëve banojnë në Mollën e Madhe. Sot ne do të rishikojmë listën e 10 njerëzit më të pasur në New York, në të cilin do të gjejmë më shumë se një emër të njohur.

Sidoqoftë, në listë do të shihni se ka mungesa të mëdha si ato të Jeff Bezos, njeriu me më shumë para në Tokë. Ai, si shumë milionerë të tjerë (Mark Zuckerberg, Bill Gates, Warren Buffet, Elon Musk, etj.) ka zgjedhur një vend më të izoluar për të jetuar, larg vëmendjes së shtypit dhe rrokaqiejve të mëdhenj. E menduar mirë, kur keni kaq shumë pasuri, mund të vendosni të jetoni atje ku dëshironi.

Pra, duke iu përmbajtur rreptësisht qytetit të NY, lista duket kështu. Pranë secilit emër kemi shkruar shifrën e përafërt në të cilën shkon trashëgimia e tyre e njohur, sipas të dhënave nga revista Forbes të vitit 2021:

# 1 Michael Bloomberg

Michael Bloomberg

Pasuria e tij vlerësohet në 59.000 miliardë dollarë. Ai konsiderohet personi i 21-të më i pasur në Shtetet e Bashkuara. Michael Bloomberg, i lindur në vitin 1942, është bashkëthemeluesi, CEO dhe pronari i Bloomberg LP, ndërmarrja e famshme financiare globale, softuer dhe kompani mediatike.

Përveç pasurisë së tij të pabesueshme, Bloomberg është gjithashtu i njohur edhe për të qenë kryetari i bashkisë New York për 12 vjet, duke qenë një nga këshilltarët që kanë qenë në detyrë më gjatë.

# 2 Charles Koch

Kuzhinier

Në 86, Charles Koch grumbullon një pasuri prej më shumë se 46.000 milion dollarë. Pjesa më e madhe e këtij kapitali u trashëgua nga babai i tij, Fred Koch, i cili filloi biznesin e familjes në vitet 40 pasi investoi në një metodë të përmirësuar të rafinimit të naftës së rëndë.

Djali i tij Chase thirret të ndjekë hapat e babait të tij në krye të grupit të fuqishëm të biznesit Koch Industries.

# 3 Leonard Lauder

lavdërues

I treti në podium në listën e 10 njerëzve më të pasur në New York shkon Leonard Lauder, pasuritë e të cilave arrijnë në më shumë se 25.000 milion dollarë. Lauder, 88 vjeç, është një New Yorker pro dhe president i gjigantit të industrisë kozmetike Estée Lauder.

Përveçse milioner, Lauder është koleksionist i njohur i arteve. Galeria e tij private përmban vepra nga Picasso, Braque dhe piktorë të tjerë të mëdhenj.

# 4 Jim Simons

simonet

Me një vlerë neto të vlerësuar prej 24.000 miliardë dollarësh, Jim Simons Ai aktualisht është personi i katërt më i pasur në New York. Sidoqoftë, ai është një personazh relativisht pak i njohur sepse përpiqet të shmangë mediat dhe famën, duke preferuar të mbetet pa u vënë re.

Burimi kryesor i pasurisë së tij është kompania Teknologjitë e Rilindjes, një firmë e vlerësuar sasiore e fondit mbrojtës tregtar që ai themeloi me një grup partnerësh në 1982.

# 5 Rupert Murdoch

Kush nuk e njeh manjatin e madh mediatik Rupert Murdoch? Ky Australian, i cili ka jetuar në New York për dekada, drejton një grup të fuqishëm mediatik që përfshin kompani të tilla të shquara si Fox News, The Times e Londrës y Wall Street Journal.

Pasuritë personale të familjes Murdoch vlerësohen në rreth 24.000 miliardë dollarë.

# 6 Stephen Schwarzman

schwarzman

Ky peshkaqen financash ka bërë vendin e tij në listën e 10 njerëzve më të pasur në New York falë investimeve të tij të guximshme në tregje.

Stephen Schwarzman është president dhe CEO i Grupi Blackstone, një nga firmat më të rëndësishme globale të kapitalit privat në botë, me një portofol investimesh që tejkalon 540.000 milion dollarë.

# 7 Donald Newhouse

Shtepi e re

Ai është pronar i Publikime paraprake, një kompani botuese e themeluar nga babai i tij në 1922. Ndër titujt më të shquar të firmës janë  Modë, Vanity Fair y New Yorker, përveç gazetave të shumta lokale dhe rajonale në Shtetet e Bashkuara.

Pasuria neto e 92-vjeçarit Donald Newhouse është rreth 18.000 miliardë dollarë.

# 8 Carl Icahn

icahn

Pasuria prej 16.000 milion dollarë që supozohet të jetë Carl Icahn vjen nga aktivitetet më të larmishme ekonomike. Ky ish partner dhe këshilltar i Donald Trump është themeluesi dhe aksioneri shumicë i Ndërmarrjet Icahn, një konglomerat i ndërmarrjeve që mbulon sektorë të ndryshëm si aeronautika, pasuritë e patundshme dhe automobilizimi, ndër të tjera.

# 9 George Soros

soros

Emri i tij është në buzët e shumë tifozëve të konspiracionit. George Soros, i lindur në Budapest (Hungari) në 1930, është president i Menaxhimi i fondit Soros y Fondacionet e Shoqërisë së Hapur.

Soros mishëron shembullin e përsosur të një njeriu të vetë-bërë, i cili emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 17 vjeç dhe, bazuar në punë, kontakte të mira dhe pak fat, dinte të ndërtonte një pasuri të madhe, të vlerësuar në gati 9.000 milion euro .

# 10 Leon Black

luani i zi

Ne mbyllim listën e 10 njerëzve më të pasur në New York Leon Black, bashkëthemelues, president dhe CEO i një firme kapitali privat Menaxhimi Global Apollo.

Me një pasuri personale prej më shumë se 6.000 miliardë dollarë, Black është gjithashtu një anëtar i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë dhe president i Muzeut të Artit Modern në New York.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*