Gjërat që mund të shihni dhe të bëni falas në New York

Gjëra falas në New York

Kur planifikojmë një udhëtim, e kemi të qartë se ideja e parë që na vjen ndërmend është të krijojmë një buxhet. Sepse në atë mënyrë nuk do të kemi një vrimë të madhe në xhep. Prandaj, përveç gjithë asaj që duhet të paguajmë, ne vlerësojmë që ka ende gjëra që ju mund të shihni dhe bëj falas në nyc. Po, qyteti i rrokaqiejve gjithashtu na ofron këtë mundësi.

disa kënde të veçanta, si dhe rrugë të shkurtra ose pamje të lë pa frymë, janë disa nga opsionet që ne kemi në dispozicion dhe pa paguar më shumë. Pra, para se të largoheni, është më mirë të ruani këtë listë në mënyrë që të mos humbni asnjë nga opsionet që ne propozojmë. Ju jeni gati?.

Kayaking lumin Hudson

Ekziston një shërbim që zhvillohet nga maji deri në tetor që mbulon një udhëtim më të veçantë. Sepse shijimi i një qyteti mund të bëhet në mënyra të ndryshme. E vërteta është se jo gjithmonë duhet të ecim në asfaltin e tij për ta njohur. Në këtë rast vizioni do të jetë i ndryshëm dhe kjo është se ju mund të bëni një udhëtim falas me kajak dhe lumin Hudson. Isshtë e vërtetë që rezervimet nuk mund të bëhen dhe nganjëherë do të gjejmë një vijë të gjatë, por ia vlen. Në Tribeca dhe Riverside Park do ta gjeni.

Trageti Staten Island

Trageti për në Staten Island

Pa dyshim, është një udhëtim perfekt për të marrë imazhe më shumë sesa mbresëlënëse të qytetit. Dal nga zona Ulët Manhattan dhe udhëtimi zgjat rreth 25 minuta. Sapo të arrini në Staten Island do t'ju duhet të merrni një traget të ri mbrapa. Jo gjithmonë do të jetë i njëjti në të cilin keni bërë udhëtimin për në dalje, kështu që do të duhet të prisni. Gjëja më e mirë është të marrësh ca Udhëzime të Nju Jorkut në mënyrë që të keni gjithmonë qoshet për tu vizituar gjatë kohës që prisni. Mos harroni se ky traget operon 7 ditë në javë dhe 24 orë në ditë. Koha më e mirë për ta marrë është pas orës 7 pasdite ose në mëngjes dhe gjatë ditëve të javës, pasi ka më pak njerëz.

Falas në New York? Park qendror

Po, ne po flasim për një park, por jo vetëm për ndonjë park. Parku Qendror është bërë një nga pikat kryesore të takimit në qytet. Isshtë një tjetër nga gjërat falas në New York, pasi një shëtitje nëpër këtë vend është unik. Do të na kujtojë skena të ndryshme kinematografike që kemi parë kaq shumë herë, duke zbuluar qoshe të tilla si Ura e Bow, Burimi Bethesda ose mozaiku 'Imagjinoni'.

parku qendror në New York

Galeria e pëshpëritjeve

Ju nuk mund të harroni një vizitë në galerinë e pëshpëritjeve. Edhe pse është në të vërtetë stacion treni dhe një nga më të mëdhatë në botë pasi ka gjithsej 48 platforma dhe ku punojnë të gjitha. Në të gjejmë një qemer të madh që fsheh një veçori dhe kjo është se në këtë vend tingulli udhëton në një mënyrë të mahnitshme. Prandaj, nëse pëshpëritni në një nga cepat e tyre, ata do t'ju dëgjojnë në këndin tjetër përkundër distancës. Provojeni !.

Merrni pjesë në një meshë ungjilli në Harlem

Një tjetër aktivitet falas në New York është të shijoni një mesha e ungjillit në Harlem. Kjo lagje është e vendosur në pjesën veriore të Manhatanit. Aty, turistët janë pritur shumë mirë dhe për këtë arsye, është bërë një atraksion që nuk duhet ta humbisni. Këto mesa janë zakonisht të dielave dhe ju duhet të shkoni herët sepse me siguri do të ketë shumë njerëz për të hyrë. Në fund të tij mund të dhuroni një donacion dhe natyrisht, pas shfaqjes, do të jetë i merituar.

Biblioteka e Nju Jorkut

Vizitoni Bibliotekën e New York

Ndodhet midis rrugëve të 40 dhe 42 me Rrugën e famshme të Pestë. Isshtë një tjetër nga vendet për t'u marrë në konsideratë, pasi që vetëm duke parë fasadën e saj neoklasike dhe të shoqëruar nga dy luanë mermeri, ia vlen të vizitohet. Brendësia e saj do t'ju befasojë gjithashtu si 'Rose Main Reading Room' kjo do të thotë, salla e leximit ku ka llamba të mëdha të varura. Për më tepër, ky vend është shfaqur edhe në kinema në filma si 'Mëngjesi me Diamante' ose në ekranin e vogël në 'Sex and the City'.

Vizitoni falas muzeumet në New York

Për të gjithë ata që nuk duan të humbasin vizitat në muze, por duke kursyer shumë, ne kemi Muzeu i Historisë Natyrore. Në këtë ju mund të shijoni disa kopje të dinosaurëve, si dhe dhomën e mineraleve ose meteoritëve. Një shëtitje që ia vlen. Ju do të duhet të vini re se ka shumë më tepër muze me hyrje falas ose me një çmim shumë të volitshëm. Ju gjithmonë mund të bëni një donacion, pasi vizita ia vlen. Midis atyre që janë falas keni për shembull, 'Muzeu Folklorik i Artit Amerikan', 'Hamilton Grange' ose 'Hispanic Society of America'. Përveç kësaj, të Premteve nga 4 në 8 mund të hyni në Muzeun e Artit Modern: MOMA.

Muzeu i Historisë Natyrore

Një provë birre në Brooklyn

Nëse doni të hyni dhe të shihni se si bëjnë birrë dhe të provoni pak, asgjë si të shkosh 'Birraria Brooklyn'. Çdo gjysmë ore ata kanë një turne për rreth 40 persona, afërsisht. Do të fillojë rreth orës 13:00 deri në 16:00. Pra, gjëja më e mirë është të jesh pak më herët në mënyrë që të mos humbasësh shansin tënd. Sigurisht, duhet të jeni mbi 21 vjeç dhe të tregoni ID tuaj. Një turne i shkëlqyeshëm i gjërave që mund të bëjmë falas në New York.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*