Koha më e mirë për të udhëtuar në Norvegji

Koha më e mirë për të udhëtuar në Norvegji

Në imagjinatën popullore, Norvegjia zakonisht konsiderohet si e largët dhe e ftohtë, spektakolare, por jo-mikpritëse klimatikisht. Ka disa të vërteta për këtë, natyrisht, por koha me e mire per tu vizituar Ndoshta nuk është një opsion aq i qartë sa mund ta imagjinoni pasi të gjitha stinët kanë përparësi.

Isshtë një vend me një sharm të veçantë dhe me një klimë që, varësisht nga koha e vitit, aktivitetet që planifikojmë të kryejmë dhe ku në vend jemi, mund të përfitojmë nga koha jonë pak a shumë. 

Sipas muajve të vitit

Fjordi norvegjez

Fillimi i vitit është mjaft i ftohtë dhe i errët në Norvegji, dhe nëse po planifikoni të vizitoni në Janar dhe Shkurt sigurohuni që të paketoheni, veçanërisht nëse jeni duke shkuar në shpatet e skive ose duke kërkuar për Dritat e Veriut.

Marsi është koha më e mirë për të shkuar në Norvegji për të maksimizuar orët e ditës dhe reshjet e borës në vendpushimet e sporteve dimërore dhe, në Prill dhe maj, do të gjeni shumë lule të egra dhe lule që shfaqen në Shteti Meadowssi dhe një sasi e mirë e lakut nën këmbë.

Qershor, Korrik dhe GushtAta janë padyshim muajt më të mirë për të shkuar në Norvegji për sa i përket temperaturës dhe orëve të ditës, megjithëse çmimet do të jenë në një premium ashtu si mushkonjat dhe insektet e tjera rreth kënetave në veri të vendit.

Ky është ai koha e diellit në mesnatëKështu që do të merrni ditë të gjata në Norvegjinë jugore dhe madje edhe rrezet e diellit gjatë gjithë ditës në Norvegjinë veriore. Dhe me klimën e ngrohtë, ka shumë gjëra për të bërë dhe vende për të vizituar në Norvegji.

Qershori dhe Korriku janë gjithashtu koha e Norvegjisë nivele më të larta të turizmit, kështu që ndërsa të gjitha pamjet do të jenë të hapura.

Port në fshatin norvegjez

Në mes të shtatorit dhe tetorit, Norvegjia bëhet disi më e përballueshme pasi kapet mes verës dhe dimrit me atraksione të ndryshme në natyrë që fillojnë të mbyllen me fillimin e borës dhe erës së akullt.

Ditët e nëntorit janë të ftohta dhe të errëtapërveç reve të borës që kulmojnë në tokë më të lartë dhe Dritat e Veriut. Reallyshtë me të vërtetë në dhjetor kur gjërat fillojnë të kthehen mjaft me dëborë, liqene të ngrira dhe ahengje të Krishtlindjeve me ndriçim norvegjez,

Për udhëtarët, muaji më i qetë (dhe ndoshta më i lirë) në Norvegji është tetori. Vera ka mbaruar, por sezoni i skive nuk ka filluar ende, kështu që Tetori mund të jetë i ftohtë por shumë atraksione në natyrë janë ende të hapura.

Sipas shijeve tona ose aktiviteteve që duam

Para majit dhe pas shtatorit është koha më e ngadaltë e udhëtimit të vitit në Norvegji, dhe çmimet për fluturimet në Norvegji ose hotelet lokale do të jenë në nivelin e tyre më të lirë. Ndërsa nuk ka shumë gjëra për të bërë jashtë në muajt e ftohtë, kjo i përgjigjet pyetjes së Kur të shkosh në Norvegji një udhëtar me buxhet dhe sportdashës në natyrë dhe mal ose që kanë të bëjnë me borën.

Janari dhe Shkurti janë të errët dhe muajt janë më të ftohtë, kështu që synon një nga zonat e skive në Norvegji, me Marsin që është fundi i sezonit të skive.

Ndërsa viti përparon, Pashkët janë koha për festivale shumëngjyrëshe Sami, dhe në mes të majit vizita juaj mund të jetë absolutisht e lezetshme nëse përkon me pranverën e shkurtër norvegjeze, megjithëse kjo është e vështirë të vlerësohet.

Rruga në Norvegji

Pranvera është veçanërisht joshëse në fjordet, me një mijë ujëvara të ushqyera nga shkrirja e borës, dhe lulet e egra bollëk kudo. Vjeshta mund të jetë shumë e hollë, me shtatorin të larë në dritën e butë të diellit, por veçanërisht në veriun e largët shpesh është ftohtë, nga fundi i shtatorit deri në mes deri në fund të majit.

Megjithatë, shumica e njerëzit udhëtojnë gjatë sezonit të verësCila mund të jetë koha më e mirë për të vizituar pasi lidhjet e autobusëve, trageteve dhe trenave janë në më të shpeshtat. Kjo është koha e diellit të mesnatës: sa më shumë të shkoni në veri, aq më e gjatë do të jetë dita, deri në Kapak verior, dielli është vazhdimisht i dukshëm nga mesi i majit deri në fund të korrikut.

Sidoqoftë, një gjë e rëndësishme është se sezoni i verës në Norvegji është relativisht i shkurtër; ajo shkon afërsisht nga fillimi i qershorit deri në fund të gushtit. Vizita në këtë vend në shtator do të zbulojë se shumë zyra turistike, muze dhe vende të tjera kanë ulur orët e tyre, dhe autobusët, tragetet dhe trenat tashmë kanë kaluar në oraret e reduktuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*