Zhvillimi ekonomik i Norvegjisë

Bergen

Norvegjia, me një popullsi prej 4,6 milion njerëz në periferinë veriore të Evropës, është sot një nga vendet më të pasura në botë. Zhvillimi ekonomik i Norvegjisë reflektohet si në PBB për frymë ashtu edhe në kapitalin shoqëror. Për më tepër, Norvegjia rregullisht shfaqet në krye të Indeksit të Zhvillimit Njerëzor të Kombeve të Bashkuara.

Si e shpjegoni këtë sukses? Çelësi qëndron në rezervat e mëdha të recursos naturales nga të cilat ka vendi. Por kjo nuk mjafton. Ekzistenca e a fuqi punëtore e aftë dhe përpjekjen për tu përshtatur Teknologjive të reja.

La Historia ekonomike norvegjeze Mund të klasifikohet në dy faza kryesore: para dhe pas pavarësisë së vendit në 1814.

Para pavarësisë

Ekonomia norvegjeze ishte bazuar historikisht në prodhimin e komunitetet lokale bujqësore dhe aktivitete të tjera plotësuese të tilla si peshkimi, gjuetia dhe pylltaria. Tregtia mbahej gjallë nga një flotë tregtare gjithnjë në rritje.

Anije peshkimi norvegjeze

Peshkimi vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm në ekonominë norvegjeze

Për shkak të topografisë dhe kushteve klimatike, komunitetet në veri dhe perëndim ishin më të varura nga peshkimi dhe tregtia e jashtme sesa komunitetet në jug dhe lindje, të cilat mbështeteshin kryesisht në bujqësi. Në këtë kohë qendra kryesore ekonomike ishte qyteti i Bergen.

Zhvillimi ekonomik i Norvegjisë në shekullin e XNUMX-të

Kur, pas 417 vitesh, Norvegjia fitoi Pavarësia e tyre Në Danimarkë në 1814, më shumë se 90% e popullsisë (rreth 800.000 njerëz) jetonin në zonat rurale. Në 1816 Banka Qendrore e Norvegjisë dhe u prezantua një monedhë kombëtare: speciale.

Zhvillimi i vërtetë ekonomik i Norvegjisë filloi të ndërmarrë hapat e parë në fund të shekullit të XNUMX-të. Falë eksportit të hekur, qymyr, dru dhe peshk, vendi përjetoi një bum të madh tregtar, duke tejkaluar Suedinë fqinje. Nga ana tjetër, futja e metodave të reja të kultivimit rriti produktivitetin e bujqësisë dhe favorizoi zhvillimin e bagëtive.

Në të njëjtën kohë, Norvegjia u bë një fuqi në sektorin e Transporti detar. Flota e saj përfaqësonte jo më pak se 7% të totalit botëror në 1875. Procesi i industrializimit të vendit u zhvillua në disa valë.

Kriza dhe rritja

La Lufta e Parë Botërore ishte një ngecje për zhvillimin ekonomik të Norvegjisë. Vendi pagoi pasojat e varësisë së tij të tepruar ekonomike nga Mbretëria e Bashkuar, atëherë partneri i tij kryesor tregtar. Duke mos pasur mundësi në vendin e tyre, shumë norvegjezë emigruan në Amerikë në gjysmën e parë të shekullit të XNUMX-të.

Pushtimi gjerman i vendit në vitet 40 ndaloi përpjekjet e ndrojtura të ndrojtura të dekadës së mëparshme.

as naftë gazi

Pjesa më e madhe e prosperitetit ekonomik të Norvegjisë bazohet në naftë

Pas luftës, Norvegjia u përball me sfidën për të rindërtuar ekonominë e saj. Ishte atëherë që shteti norvegjez miratoi recetën socialdemokrate, e cila ishte e suksesshme falë zbulimit të depozitave të mëdha të naftës dhe gazit në Detin e Veriut.

L vitet e arta të ekonomisë norvegjeze ato janë ato që shkojnë nga 1950 në 1973. Në këtë periudhë PBB-ja u rrit në mënyrë dramatike, tregtia e jashtme u përshpejtua, papunësia u zhduk dhe norma e inflacionit mbeti e qëndrueshme.

Ekonomia botërore u trondit në 1973 nga e ashtuquajtura "kriza e naftës". Logjikisht, si një vend prodhues, Norvegjia u prek rëndë. Doktrina socialdemokrate duhej të modifikohej me zgjidhje liberale, me norma të larta interesi dhe zhvlerësime të monedhës.

Krizat financiare të fundit të shekujve XNUMX dhe fillimit të shekujve XNUMX ndikuan shumë kompani norvegjeze, ndërsa shteti mori shumicën e bankave më të mëdha tregtare për të shmangur një rënie totale financiare.

Ekonomia e Norvegjisë sot

Sot vendi ka një ekonomi solide dhe solide. Sektori i naftës është ende shumë i rëndësishëm. Ashtë një fakt që administrimi i mirë i burimeve natyrore të vendit ka kontribuar që Norvegjia të bëhet një nga ekonomitë më të prosperuara në botë sot.

Oslo Norvegji

Norvegjia është vendi i parë në botë në Indeksin e Zhvillimit Njerëzor

Faktorët që bëjnë diferencën midis Norvegjisë dhe shteteve të tjera prodhuese të naftës janë si më poshtë: trajnimi i fuqisë punëtore, kultura e adoptimit të teknologjive të përparuara nga vendet e tjera kryesore dhe institucionet e qëndrueshme politike.

Interesante, Norvegjia ka refuzuar vazhdimisht të jetë pjesë e BE. Ajo gjithashtu mban monedhën kombëtare, koronë norvegjeze. Sidoqoftë, ajo respektohet Zona Ekonomike Evropiane (ZEE)

Sot Norvegjia është vendi i gjashtë në botë dhe i dyti në Evropë në PBB për frymë sipas të dhënave nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN). Duhet gjithashtu të theksohet se, sipas vlerësimeve nga Programi i Zhvillimit i Kombeve të Bashkuara, Norvegjia është vendi i parë në botë për të Indeksi i Zhvillimit Njerëzor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*