Udhëzuesi i plotë për të udhëtuar në Disneyland Paris

Bileta e Disneyland në Paris

Shtë një nga destinacionet që çdo vogëlush dëshiron dhe në të cilin shumica e prindërve shkojnë pothuajse "të detyruar" në mënyrë që fëmijët tanë të kënaqen, edhe pse në fund të gjithë e pranojmë se e kemi shijuar në mënyrë të barabartë. Disneyland Paris është ëndrra e shumë vetave por shumëllojshmëria e madhe e opsioneve në dispozicion, çmimi i saj i lartë dhe dëshira që ai të jetë një udhëtim perfekt nganjëherë na bën ta gjejmë veten disi të humbur.

Pasi mund të shijoja disa ditë me fëmijët në Disneyland Paris Unë guxoj t'ju jap sugjerime që mendoj se do t'ju lejojnë t'i shijoni në maksimum të një destinacioni absolutisht të jashtëzakonshëm, shumë prej të cilave unë tashmë i njihja para se të udhëtoja pas një kërkimi intensiv në internet, dhe të tjerët që i kam fituar gjatë udhëtimit përmes përvojës time.

Një destinacion për të gjitha moshat

Shtë një nga pyetjet më të mëdha që i bëni vetes kur doni të vendosni nëse Disneyland është destinacioni ku dëshironi të shkoni. A do të jenë fëmijët shumë të moshuar? A do të jenë ata shumë të vegjël? Sipas mendimit tim, nuk ka moshë maksimale në të cilën nuk dëshironi të shkoni në Disneyland, pasi që në varësi të moshës tuaj ju kënaqeni ndryshe dhe oferta që ka është shumë e gjerë, pavarësisht nga juaji. Të moshuarit mund të shijojnë tërheqjet më intensive, personazhet e Luftërave të Yjeve dhe shfaqjen e Buffalo Bill ndërsa të vegjlit do të shohin ëndrrat e tyre të realizuara duke parë personazhet e tyre të preferuar duke u përqafuar dhe bërë shaka me ta.

Ndoshta në rangun më të ulët do të vendosja një kufi, i cili është pikërisht 3 vitet e vajzës sime të vogël. Edhe pse ka shumë atraksione që nuk kanë qenë në gjendje të ngjiten, Ai ka shijuar bukurinë e shumë të tjerëve që janë krijuar pikërisht për të vegjlit, dhe me të vërtetë e ka shijuar atë. Ka tërheqje me një kufi të lartësisë (1,02 dhe 1,20 metra ishin matjet më të zakonshme), por shumica nuk kishin asnjë kufizim nëse ato shoqëroheshin nga të rriturit. Dhe më të moshuarit kanë shijuar edhe tërheqjet për të vegjlit, sepse mos të harrojmë se ata janë fëmijë.

Disneyland Paris

Duke shëtitur në rrugën kryesore

Zgjedhja e hotelit të duhur

Ne tashmë kemi vendosur që duam të shkojmë në Disneyland Paris por tani duhet të zgjedhim në cilin hotel do të qëndrojmë. Gjithmonë ekziston mundësia e marrjes me qira të një apartamenti në Paris, ose afër parkut, dhe përdorimi i transportit publik ose makinës për të arritur në sit, por pa dyshim gjëja më e rehatshme është të qëndrosh në një nga hotelet, dhe këtu atje është shumë e larmishme për të zgjedhur.: hoteli Disneyland që është në park vetë ose një nga hotelet e tjerë Disney që janë afër tij, ose zgjidhni një nga hotelet shoqërues që janë tashmë më larg, por kanë transport për t'ju çuar në park të qetë.

Hoteli Disneyland është i njohur si «Hotel Princesha» dhe është në qendër të parkut, pikërisht në hyrje të Parkut Disneyland. Padyshim që është më e afërta, ajo që ofron shërbimet më të mira dhe padyshim më të shtrenjtat. Sipas mendimit tim ju nuk keni nevojë të shkoni aq larg sa të shijoni udhëtimin në maksimum, dhe ka hotele të shkëlqyera që janë aq afër sa një shëtitje 10 minuta. duke ecur me një çmim shumë më të ulët.

Klubi i Gjirit Newport Disneyland

Klubi i Gjirit Hotel Newport

Në rastin tim, zgjedhja ishte Hotel Newport, siç thashë, një shëtitje e lirë 10-minutëshe në parkun zbavitës duke shijuar një peizazh të jashtëzakonshëm pranë një liqeni të bukur. Nëse do të duhej të kthehesha në Disney do të ishte e qartë që do të përsëris të njëjtin hotel. Ajo ka një pishinë të ndezur dhe të hapur, dhoma shumë të bollshme, dy dhoma ngrënie që i lejojnë të gjithë klientët të hanë mëngjes pa u dashur të presin në radhë të gjata, një shuplakë mjaft të plotë falas dhe shtretër shumë të rehatshëm. Ndërsa ishim 5 vjeç, ata na dhanë dy dhoma lidhëse pa ndonjë problem, megjithëse kanë edhe dhoma familjare por në rastin tonë ato ishin më të shtrenjta se dy dyshe.

Qëndrimi në një hotel Disney ju jep një seri privilegjesh të tilla si të qenit në gjendje të hyni në park dy orë më parë sesa pjesa tjetër e njerëzve, kështu që nga ora 8 mund të ishim brenda ambienteve të parkut ndërsa për të tjerët hapet në orën 10 të mëngjesit. Këto dy orë janë përdorur për të përfituar nga fakti që ka pak njerëz në park dhe për të qenë në gjendje të shijojnë disa atraksione pa shumë radhë, megjithëse jo të gjitha hapen në 8, dhe disa duhet të vazhdoni të prisni deri në 10.

Megjithëse insistoj që shumica e Hoteleve të Disney-t janë mjaft afër për të ecur, ka shumë anije që mbërrijnë shumë shpesh në derën e hotelit tuaj për t'ju çuar në parkKështu që nëse lodheni ose shkoni me fëmijë shumë të vegjël, mos u shqetësoni sepse arritja në park dhe kthimi nuk është problem.

Planifikimi i vakteve

Kur punësoni një hotel mund të përfshini edhe vakte, nëse dëshironi. Ju keni plane të ndryshme, nga gjysma e bordit tek bordi i plotë i Premium, me çmime të ndryshme dhe menu të ndryshme, restorante dhe mundësi, dhe të gjithë lejojnë gjysmën e bordit (mëngjes dhe darkë) ose dhomë të plotë.

 • hotel: ju lejon vetëm mëngjesin, drekën dhe darkën në hotelin tuaj. Optionshtë opsioni më i lirë, por në këmbim nuk përfshin pije, dhe gjithmonë është Bufe.
 • standard: Stillshtë akoma një tip Bufe, por tashmë ju lejon të zgjidhni një restorant (rreth 5) brenda vetë parkut argëtues dhe në Disney Village, pikërisht në hyrje. Ai gjithashtu përfshin një pije jo-alkoolike (vetëm një)
 • Më shumë: katalogu i restoranteve në dispozicion është shumë më i gjerë, me më shumë se pesëmbëdhjetë brenda parkut dhe fshatit, përveç hotelit tuaj. Vazhdoni të përfshini pijen, ushqimin Bufe dhe gjithashtu keni qasje në menutë fikse, por pa qenë në gjendje të dilni prej tyre.
 • Prim: Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni midis më shumë se 20 restoranteve në park, me opsione shuplakë, menu dhe à la carte, por gjithsesi keni vetëm një pije joalkoolike për person. Ju gjithashtu keni përfshirë shfaqjen Buffalo Bill (që përfshin darkën) dhe hyrjen në Inventions (në Disneyland Hotel) dhe Auberge du Cendrillon (brenda parkut) restorante ku personazhet e Disney do të shkojnë për të parë fëmijët, të bëjnë fotografi me ta dhe ata do të halucinojnë.

Ushqimet ndryshojnë në varësi të restorantit që zgjidhni, por si rregull i përgjithshëm ato janë cilësoreEdhe pse nuk jam një adhurues i veçantë i ushqimit francez. Pjatat janë të bollshme, të paraqitura mirë dhe të gatuara mirë nëse zgjidhni restorante "të mira" dhe nëse doni restorante me temë atëherë jo aq shumë, por gjithsesi mund të thoni që hani mirë. Sigurisht, nëse zgjidhni një paketë ushqimi, sigurohuni që të rezervoni restorantet tuaja dy muaj më parë në mënyrë që të mos gjeni se është e mbushur dhe të mos pranojnë më shumë mysafirë një herë në park.

A është e detyrueshme të marrësh me qira një paketë vaktesh? Sigurisht që jo, por nëse do të jeni atje për disa ditë është më se e rekomanduar sepse çmimet e menusë janë të larta edhe në restorantet më të volitshme, ne nuk do të themi më çfarë mund të hani në më të shtrenjtët ato Të hash një familje me pesë (tre fëmijë) në një restorant më normal mund të jetë afër 200 €. Sigurisht, jashtë parkut, në Disney Village, ju keni restorante më të përballueshme të ushqimit të shpejtë, madje edhe një McDonald's që gjithmonë mund t'ju lejojë të dilni nga telashet.

Bistrot Chez Remy

Restorant Bistrot Chez Rémy

Nëse do të duhej të rekomandoja se cilat restorante të zgjidhnin pa dyshim do të thosha se Bistrot Chez Rémy (Ratatouille) që si për zbukurim ashtu edhe për ushqim ishte ai që na pëlqente më shumë. Të hash në Auberge du Cendrillon me princeshat Disney që vijnë në tryezën tënde për të qenë me fëmijët e tu gjithashtu ka sharmin e saj, ose të shijosh një Barbecue Teksas në shfaqjen Buffalo Bill ishte gjithashtu shumë e mirë.

Kujdes nga pijet

Duhet të jeni shumë të kujdesshëm me pijet, sepse ato janë shumë të shtrenjta dhe varësisht nga koha kur shkoni, tarifa në kartën tuaj të kreditit mund të jetë e lartë. Në disa (pak) restorante ata ju ofrojnë enë falas me ujë, kështu që pa asnjë siklet pyesni për këtë, sepse me nxehtësinë e verës mbërrini aq e thatë sa soda që ju vendosin zgjat vetëm disa sekonda. Shishja e ujit zakonisht kushton rreth 3,50 € për një të vogël dhe 5 € për një shishe gjysmë litri, birra 5,50 € për një shishe 200ml dhe 8,50 € për një shishe 500ml.. Me këtë mund të merrni një ide se për çfarë po flas.

Veryshtë shumë e rëndësishme që fëmijët shkojnë me çantat e shpinës me një shishe ujë Se mund të mbushni shatërvanët që do të gjeni në park, dhe gjatë rrugës diçka për të pirë një meze të lehtë, sepse rrahja që ata marrin nga ecja ditë për ditë i bën ata të gllabërojnë, dhe nga dreka në darkë ata me siguri kanë nevojë për një meze të lehtë.

Fshati Planet Hollywood Disney

Planet Hollywood në Disney Village

Njohja e Disneyland Paris: Fshati, Parku dhe Studiot

Disneyland Paris ka tre zona të diferencuara në mënyrë perfekte: Disneyland Park, Walt Disney Studios dhe Disney Village. Të tre zonat janë njëra pas tjetrës dhe përmbajtja e tyre është e ndryshme.

 • Fshati Disney: hyrja është falas, nuk ju nevojitet asnjë lloj bilete për të hyrë në të dhe ne do të gjejmë dyqane dhe restorante Disney. Ndodhet në hyrje të parkut dhe është si distributori që na çon në Studios dhe Parkut.
 • Parku Disneyland: Isshtë zona më e madhe dhe me numrin më të madh të atraksioneve, mund të themi se është vetë parku. Nga ana tjetër, ka disa zona brenda tij që ne do t'i analizojmë më vonë, por mund të përmbledhim që atje do të gjejmë personazhet e Disney-t të një jete dhe disa tërheqje të Star Wars. Hyrja bëhet me një biletë dhe orët e saj janë nga ora 10:00 deri në orën 23:00, megjithëse klientët e hotelit Disney mund të hyjnë nga ora 8:00
 • Studiot Walt Disney: është më i vogël se Parku dhe i kushtohet filmave Pixar, të tilla si Toy Story, Ratatouille, Monsters SA dhe disa prodhime të tjera si Star Wars ose Spiderman. Hyrja është me biletë dhe orët e saj janë nga 10:00 deri në 18:00 përveç fundjavave deri në 20:00. Ky park nuk hapet në orën 8:00 për mysafirët e hotelit Disney.

Parku Disneyland

Siç thashë më parë, ajo është pjesa më e rëndësishme e parkut Disneyland Paris, dhe është më e gjera nga të gjitha. Ajo është gjithashtu e ndarë në disa zona:

 • Main Street USA: rruga kryesore përmes së cilës hyjmë në park dhe që na çon në kështjellën e Bukuroshes së Fjetur. Në të do të gjejmë dyqane dhe restorante. Për ata që shkojnë me fëmijë të vegjël, në fillim të rrugës mund të marrim me qira kolltukë (2 € në ditë). Ka burime në pika të ndryshme të së njëjtës dhe hyrja në dyqane është pothuajse e detyrueshme për të shijuar atmosferën e Disney kudo. Në këtë rrugë ndodhet parada e princeshave dhe princërve çdo pasdite, në orën 17:30 pasdite, e cila është vërtet spektakolare.
luftërat me yje disneyland

Star Wars në Disneyland

 • Discoveryland: Në fund të MainStreet në të djathtë gjejmë një nga zonat e para të dëfrimit të parkut. Këtu mund të bëjmë një foto me Darth Vader, të hipim në një anije kozmike me syze 3D në Star Tours ose edhe për hyrjen më të guximshme në slitë rulësh Star Wars. Për të gjithë familjen unë rekomandoj Shpërthimin me Laser nga Toy Story, ku të vegjlit kënaqen me butësi me armë lazer. Autopia ishte një nga atraksionet më të preferuara të të vegjëlve të mi, duke drejtuar një makinë nga e ardhmja e viteve '50.
 • Frontierland- Përtej rrugës, në të majtë, ne kemi zonën e West Disneyland. Rezidenca Phantom ishte një nga ato që vizituam më shumë edhe me të vegjlit (është pak e frikshme), ashtu si edhe Big Thunder Mountain, një slitë më e butë se ajo në Star Wars dhe që e përsëritëm disa herë. Ju gjithashtu mund të bëni një udhëtim me një varkë me avull në anijen e lumit Thunder Mesa.
 • Fantasyland: pas kalasë së Bukuroshes së Fjetur në të djathtë kemi zonën e klasikëve, ku të vegjlit do të kalojnë shumë mirë. Shtëpia e Mickey Mouse për të marrë foton tuaj me personazhin më të famshëm në të gjithë Disney, shtëpinë e Pinocchio, labirintin e Alice në Wonderland, Carousel të Lancelot ose tërheqjen e Peter Pan vetëm disa shembuj të gjithçkaje që mund të gjejmë në këtë zonë, më të dendurat e parkut përsa i përket tërheqjeve, dhe pothuajse të gjitha të përshtatshme për të gjitha moshat.
 • Adventureland: vetëm në anën tjetër, në të majtë të kalasë, ne kemi një zonë tani disi të kafeinuar sepse tërheqja Piratët e Karaibeve është e mbyllur, por ka atraksione të tjera të tilla si slitë rul Indiana Jones (vetëm për të moshuarit), Treehouse ose ishulli i aventurave të Robinson.
Anije pirate Disney

Anije Pirate në Adventureland

Studiot Walt Disney

Gjysma tjetër e parkut Disney janë studiot, ku mund të shijojmë prodhime të shkëlqyera si Toy Story ose Ratatouille. Ato janë vendosur sikur të ishin studiot e mëdha të regjistrimit dhe ne do të gjejmë atraksione të të gjitha llojeve dhe për të gjitha moshat, edhe pse mund të jetë një zonë që fëmijët më të moshuar dhe të rriturit e shijojnë më shumë.

Ka shfaqje të Star Wars në mëngjes dhe pasdite ku të shohësh Kapitenin Phasma me trupat e saj, ose Chewbacca me Darth Vader, R2D2 dhe C3PO është diçka që çdo adhurues i sagës nuk mund ta humbasë. Ju gjithashtu keni shfaqje të tjera të Makinave dhe atraksione të tjera, por unë theksoj një mbi të gjitha dhe që duhet patjetër të provoni: Ratatouille. Hyrja në një karrocë fëmijësh dhe futja në botën e filmit të mirënjohur të miut me syze 3D ndërsa shkoni nën tavolina restorantesh, goditeni me një fshesë ose do të gjoheni nga një kuzhinier është një përvojë e pamposhtur.

Ka atraksione të tjera shumë të mira, të tilla si Kulla e Terrorit (Zona e Muzgut) në të cilin hipni në një ashensor në një hotel të braktisur që përfundon duke rënë në boshllëk, ose slitë Nemo ose parashutat e Story Story. Kam kaluar vetëm një ditë në Walt Disney Studio dhe mendoj se ishte më se e mjaftueshme.

Kaloni radhët: Fast Pass dhe truket e tjera

Nëse flisni për Disney duhet të flisni për radhë, është e pashmangshme. Por mos ki frikë, sepse edhe nëse të kanë thënë që ka radhë që arrijnë 120 minuta (dhe është e vërtetë), ka mënyra për të qenë në gjendje të shijojmë gjithçka dhe pa pasur nevojë të shkojmë në atë ekstrem. Pak kuptim i zakonshëm, njohja e orëve kur ka më pak radhë dhe përdorimi i Fast Pass do t'ju ndihmojë ta bëni këtë.

Ratatouille disneyland

Ratatouille në Walt Disney Studios

Fast Pass është një hyrje e shpejtë që mund ta merrni në disa atraksione, zakonisht ato me radhët më të gjata. Pranë hyrjes në atraksion do të shihni se ka disa terminale me të cilat duke përdorur hyrjen tuaj në park mund të merrni sa më shumë Pasazhe të Shpejta sa keni bileta. Këto bileta tregojnë një periudhë kohe në të cilën ju mund të përdorni atraksionin drejtpërdrejt, pa radhë (ose pothuajse). Mund të merrni Fast Pass vetëm çdo dy orë, kështu që menaxhojini mirë dhe përdorni ato për ato me më shumë radhë.

Truket e tjera janë të shkoni në atraksione në kohën kur ka më pak njerëz në to, të cilat janë gjatë vakteve, gjatë paradës pasdite dhe nga 9 e natës. Në këto kohë, kohët e pritjes priren të zvogëlohen shumë dhe janë momentet ideale për të shijuar tërheqjet tuaja të preferuara. Gjëja normale është që të duhet të presësh një gjysmë ore, ia propozova vetes dhe ia arrita në të gjitha rastet. Ekziston gjithashtu mundësia e hyrjes në 8 nëse jeni duke qëndruar në një hotel Disney, megjithëse nuk është ilaç sepse jo të gjitha atraksionet janë të hapura para 10.

Fotografitë me personazhe të Disney

Isshtë qëllimi i të gjithë fëmijëve kur shkojnë në park: të bëjnë fotografi me personazhet e tyre të preferuar dhe të marrin firmat e tyre. Ju mund t'i blini librat në të njëjtin park ose thjesht të merrni fletore dhe stilolapsa nga shtëpia, kjo nuk ka rëndësi, por ju duhet të gjeni personazhet. Në të gjithë parkun ka pika të vendosura ku mund të merrni foton dhe nënshkrimin, padyshim pasi të jeni në radhë. Pritja është shumë argëtuese, sepse personazhet luajnë me fëmijët dhe është mjaft argëtuese.

Përveç këtyre pikave, ka edhe vende të tjera për të marrë nënshkrime, siç janë restorantet Inventions, Plaza Gardens dhe Auberge du Cendrillon.. Ndërsa ata kanë mëngjes ose hanë, personazhet do të arrijnë në tavolina dhe ju mund të bëni fotografi me ta. Durimi i tyre është gjithmonë maksimal dhe fëmijët kalojnë shumë mirë me ta, duke e bërë atë një përvojë të paharrueshme për ta.

Meqenëse po flasim për foto është e rëndësishme që ju të njihni shërbimin PhotoPass + të ofruar nga parku. Në shumë zona, ose me personazhe ose edhe në disa atraksione, ata do të marrin fotografi për ju që mund t'i mblidhni në dalje. Nëse punësoni këtë shërbim (60 €) mund të ngarkoni të gjitha fotot në llogarinë tuaj dhe t'i shkarkoni ato sa herë që dëshironi në shtëpi me rezolucion maksimal. Vlen shumë, veçanërisht nëse e ndani me dikë tjetër, pasi nuk ka asnjë kufizim në numrin e fotove që mund të ngarkoni.

Kështjella Disneyland

Kalaja e Bukuroshes se Fjetur e ndricuar

Shfaqja e mbylljes së parkut

Nuk ka mënyrë më të mirë për ta përfunduar këtë artikull sesa me shfaqja e bukur e dritave, tingujve dhe fishekzjarreve me të cilat parku mbyllet çdo natë në orën 23:00. Ju nuk mund ta humbisni, të paktën një natë, pa marrë parasysh sa jeni të lodhur, sepse disa gjëra më spektakolare do të jeni në gjendje të shijoni ndonjëherë. Zgjidh një vend të mirë për ta parë në Main Street (unë qëndroja gjithmonë në fund të rrugës pa asnjë pemë që errësonte kështjellën e Bukuroshes së Fjetur) dhe shijo njëzet minuta të bujshme që do t'i largonte fëmijët.

Shfaqja projekton imazhe të Mickey, nga filmat e Disney, me muzikë dhe fishekzjarre, në kështjellën e Bukuroshes së Fjetur. që shoqërojnë për të arritur një rezultat spektakolar që keni harruar dhimbjen në këmbë dhe gjumin e akumuluar pas një dite intensive në park.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*