Si të shkoni nëpër Paris

si të lëvizim në Paris

Nëse planifikoni të vizitoni kryeqytetin e Francës, atëherë një nga pikat që duhet të dini është si te shkojme rreth Parisit. Meqenëse, megjithëse gjithmonë bëjmë një 'planifikim' me gjithçka që duam të vizitojmë, nuk dëmton të jemi të qartë se si të arrijmë në secilën nga këto pika në rrugën tonë.

Ka disa opsione, në varësi të zonave dhe distancave, ne do të kompensojmë më shumë se një nga mjetet e transportit dhe biletat që ekzistojnë për të ditur se si të shkoni nëpër Paris. Pra, duhet të shqetësoheni vetëm për të zbuluar secilin nga cepat e tij, të cilët nuk kanë asnjë humbje.

Si të shkoni nëpër Paris

Së pari, lëvizja nëpër Paris nuk është e komplikuar. Sepse është një nga qytetet evropiane me një nga komunikimet më të mira. Kështu që ne do të kemi mundësi të ndryshme në varësi të pikave tona për të vizituar. Një pjesë e këtyre pikave janë mjaft afër, pasi ato kryesore do të përqendrohen në qendër. Por sigurisht, nëse doni të shkoni nga Katedralja Notre Dame në Kullën Eifel, atëherë duhet të dini se do të jetë rreth një orë udhëtim.

Autobusët e Parisit

Mos harroni gjithashtu se çmimi i secilës biletë do të ndryshojë, gjithmonë në varësi të distancës për të udhëtuar. Zona qendrore ose në qendër të qytetit është zona një, nga kjo në zonën tre, e cila i referohet vendeve më të afërta, atëherë rruga do të jetë pak më e lirë. Nëse e lëmë atë, drejt aeroporteve, për shembull, atëherë ne tashmë po flasim për një distancë më të madhe dhe një çmim që rritet. Të dy Kulla Eifel dhe Muzeu i Luvrit, Invalidet ose Harku i Triumfit ndodhen midis zonës një dhe tre.

Metro në Paris

Metro është një nga zgjidhjet më të mira kur duam të dimë se si të kalojmë nëpër Paris. Meqenëse është mjeti më i njohur i transportit. Ka rreth 16 linja, me më shumë se 300 stacione dhe gjithashtu fillon të punojë mjaft herët, në 5:30 të mëngjesit. Orët e tij zgjaten deri në 1:15 pasdite, edhe pse në fundjavë do të jetë një orë më e gjatë. Të dy ngjyrat dhe numrat e secilës linjë do ta bëjnë të lehtë arritjen e destinacionit tonë. Shtë një nga më të përdorurat nga të gjithë turistët.

Treni i udhëtarëve

Një mundësi tjetër është e ashtuquajtura RER ose tren udhëtar me të cilën ka Parisi. Padyshim, ai gjithashtu ka një rrjet të madh hekurudhor, kështu që siç kemi komentuar, është një tjetër nga idetë më praktike për të udhëtuar. Në këtë rast, ajo ka pesë rreshta që diferencohen nga secila që ka një shkronjë dhe ngjyrë të ndryshme, siç ishte rasti me metronë. Kjo është e lidhur në mënyrë të përsosur me metronë dhe drejton gjithashtu nga 5:30 e mëngjesit deri pas mesnatës.

Një udhëtim me autobus

Për ata që e preferojnë, ata kanë edhe autobusin. Përsëri jemi para linjave të shumta që po kalojnë qytetin. Mos harroni se secila rresht është e numëruar nga 20 në 199. Nga e para në 99 janë linjat që priren të përqendrohen në pjesën më qendrore, ndërsa pjesa tjetër tenton të shkojë në zona të tjera të largëta. Por po, duhet ta këshilloni mirë përpara se të futeni në njërën prej tyre. Ka një numër të autobusët e natës 'Noctilien' që punojnë nga ora 00:30 deri në 5:30 të mëngjesit. Linja N01 dhe gjithashtu N02 janë ato që bëjnë rrugën tipike rrethore. Kështu që do të arrini edhe në stacionet e trenit

taksi i Parisit

Taksia, mjeti më i shtrenjtë i transportit

Ne tashmë mund ta intuitojmë, por kur flasim se si të lëvizim në Paris, taksi është gjithashtu i disponueshëm. Ajo që njihet si ulja e flamurit ose, kur shoferi i taksisë fillon njehsorin, zakonisht fillon me 4 euro. Brenda kësaj ka një seri çmimesh.

  • Për shembull, norma më e lirë Isshtë me 1,10 euro për kilometër, duke qenë nga e hëna në të shtunë nga mëngjesi deri në pesë pasdite.
  • Shkalla e dytë është 1,30 për çdo kilometër që udhëtoni. Por ne po flasim për një rrugë që Do të niset nga 5 pasdite deri në 10 të natës.
  • Ndërsa opsioni i tretë në dispozicion shkon deri në 1,60 euro për kilometër. Edhe pse në këtë rast do të jetë një udhëtim në mëngjes herët ose për të gjithë ata që duhet të shkojnë jashtë qytetit.

Mos harroni se është gjithmonë më mirë të hipni në të njëjtën ndalesë, sepse nëse e quani njehsori tashmë do të fillojë të numërojë kur të largohet dhe jo kur të hipni në makinë.

varkë parisi

Batobús, një shëtitje përgjatë Senës

Në këtë rast, ne nuk dëshironim të humbim momentin për të folur për një tjetër transport që është gjithashtu i disponueshëm në Paris. E vërteta është se është gjithmonë një opsion turistik perfekt Meqenëse është një varkë e madhe që kalon përmes lumit. Pra, ka rreth tetë ndalesa në zonat më të njohura dhe më të njohura të qytetit. Ju mund të zgjidhni leje si për 24 orë (17 euro i rritur) dhe 48 (19 euro për të rritur), për të hipur dhe zbritur kur të doni.

Llojet e biletave dhe kartave për të kaluar Parisin

Tani që jemi të qartë për mënyrat se si mund të lëvizim, asgjë si të flasësh për biletat ose kartat që do të na përshtaten më mirë për këtë.

Bileta T + (bileta e vetme)

Kjo është një biletë për një udhëtim dhe është me çmim 2,80. Mos harroni se nëse do të jeni atje një ditë ose një tjetër dhe do të eksploroni mirë zonën, kjo do t'ju dëmshpërblejë të blini rreth 10 bileta për 22,40 euro (çmimet mund të ndryshojnë sipas zonave). I keni si në makineri ashtu edhe në stacione. Por nuk është e vlefshme për linjat lokale RER.

Ile de France

Isshtë një tjetër nga biletat e thjeshta, por në këtë rast, vetëm për udhëtime të rastit. Mund të përdoret si për rrjetet metro ashtu edhe për RER. Duke lejuar kështu udhëtimin nga qendra në zona më të largëta. Çmimi gjithmonë do të varet nga rruga çfarë bëjmë ne.

bileta parisi

Vizitë në Paris

Në këtë rast nuk është më një biletë por një kartë. Availableshtë në dispozicion për udhëtime të pakufizuara nga një ditë në pesë, dhe gjithashtu sipas zonave. Për shembull, vetëm për një ditë dhe udhëtimet që bëni pa kufij midis zonës një dhe zonës 3 do të kushtojnë rreth 12 euro në total.

Plehra Mobilis

Kjo është një pleh për t’u përdorur çdo ditë dhe gjithashtu ju lejon, gjatë asaj kohe, udhëtime të pakufizuara. Për shembull, nëse do të udhëtoni midis zonës një dhe dy, ose zonës dy dhe tre, etj., Atëherë çmimi i atyre udhëtimeve do të ulet në 7,50 euro, afërsisht. Ndërsa nëse udhëtimi është pak më i gjatë se nga zona një në tre, atëherë do të flisnim për 10 euro.

Navigo Discovery

Oneshtë një nga më të rekomanduarit, kur do të bëjmë më shumë udhëtime dhe për një kohë të caktuar (rreth 3 ose më shumë ditë). Meqenëse mundeni udhëtime të pakufizuara javore ose mujore, në varësi të asaj që ju nevojitet. Ju mund të zgjidhni 'dy zona' ose 'të gjitha zonat' për të qenë në gjendje të udhëtoni gjatë gjithë ditës. Sigurisht, në varësi të këtyre opsioneve çmimet janë gjithashtu të ndryshme. Për shembull, karta kushton 22,80 kur flasim për kartën javore dhe mund të udhëtojmë në 'të gjitha zonat'.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*