Peisazhet e Perusë: Bregu dhe Xhungla

Turizmi në Peru

Turisti mund të zbulojë mrekullitë natyrore dhe antike të Perusë përgjatë bregdetit të Paqësorit ose në xhunglën ekzotike dhe magjepsëse… në çdo kohë të vitit!

Njëri prej tyre është në Rezerva Kombëtare Paracas. Njihet si «Galapagos të Perusë », atje mund të eksploroni ekosistemin e pasur detar të kësaj siti të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si në tokë ashtu edhe në një turne intrigues me varkë në Ishujt Ballestas, duke eksploruar boobitë me këmbë blu, pinguinët, pelikanët, vulat dhe delfinët.

Gjithashtu në itinerar mund të vizitoni disa vende arkeologjike para-Inkave, dhe një gjeoglif misterioz që i përket Nasines Lines.

Dhe në pjesën veriore të bregdetit Peruan, ujrat bruz të Oqeanit Paqësor kanë bërë Mancora një nga destinacionet më tërheqëse të plazhit në Peru, ku mund të pushosh në një hotel buzë detit ose një vendpushim me stil.

Máncora është një fluturim dy orësh nga Lima, moti dhe valët e së cilës mahnisin surfistët dhe dashamirët e plazhit. Në këtë vend unik, konvergjenca e rrymës së ftohtë Humboldt dhe rrymave të ngrohta Niño caro tërheqin jetën detare si balenat, delfinët dhe breshkat e detit, të cilat mund t'i dalloni në një ekskursion gjysmë ditor në një udhëtim me varkë.

Dhe për pamjet, ngjyrat dhe tingujt e jashtëzakonshëm në një aventurë të vërtetë në mes të Xhungël Amazon nga Peruja jugore, duhet të shkoni në një rezervat ekologjik në pellgun Amazon në Perunë juglindore.

Aty mund të eksploroni xhunglën në këmbë, me biçikletë malore, me kajak dhe të varet të sigurt në kulmin e majave të majë, ndërsa mësoni për larminë e pabesueshme të Rezerva Kombëtare Tambopata, një zonë e konservuar që ndodhet në Departamentet e Madre de Dios dhe Puno.

Ajo është shtëpia e 600 llojeve të zogjve, 200 llojeve të gjitarëve, 1.200 llojeve të fluturave dhe më shumë se 40 grupeve etnike. Pa dyshim, një vend i përsosur për të mësuar në lidhje me biodiversitetin e Amazonës dhe përpjekjet për të mbrojtur këtë rajon të gjerë dhe të çmuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*