Sektorët ekonomikë të Perusë

Ekonomia-Peruan

Peru Ka përfituar nga rritja e shkëlqyeshme për 10 vjet, por përballet me shumë sfida, siç është ajo e pabarazive sociale.

Ndër sektorët më të mëdhenj të ekonomisë peruan, ne në radhë të parë theksojmë agricultura, i cili nëse përfaqëson vetëm 7,3 të PBB-së, punëson 25,8% të popullsisë aktive, me pambuk, kallam sheqeri, kafe, kakao, grurë, oriz dhe sheqer si prodhimet e tij kryesore. Por është eksportuesi kryesor në botë i miellit dhe i dyti prodhuesi i peshkimit. Industria, veçanërisht veprimtaria minerare, përbën më shumë se 41% të PBB-së.

Peruja është e para prodhuesi botëror i argjendit, prodhuesi i pestë më i madh i arit, prodhuesi i tretë më i madh i bakrit dhe një furnizues i madh i zinkut dhe plumbit. Vendi ka gjithashtu rezerva të mëdha të gazit natyror dhe naftës, pavarësisht se është një importues i energjisë. Ndër shërbimet, turizëm, e cila ka 7% të PBB-së. Vendi mirëpret 4.000.000 turistë çdo vit.

Sfidat aktuale dhe të ardhshme

Pavarësisht këtij shëndeti të mirë makroekonomike, qeveria peruan duhet të përballet me disa sfida të mëdha. Së pari, pabarazitë janë të habitshme. 26% e popullsisë jeton nën kufirin e varfërisë. Përkundër një përmirësimi të qartë që nga viti 2004. Dhe nëse shkalla e papunësisë është vetëm 7,7%, këto të dhëna duhet të merren me kujdes, 60% e punësimit gjenerohet nga një Economia joformal.

Përveç kësaj, vendi duhet të decentralizojë të vetin Economia. Vendi duhet të bëjë investime publike, të zhvillojë arsimin e tij dhe të modernizojë infrastrukturën e tij, posaçërisht rrugët në rajonet më të largëta. Më në fund, ju duhet të vazhdoni luftën tuaj kundër prodhimi i kokainës, prej të cilave është bërë një udhëheqës botëror.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*