Receta kuzhine portugeze: Sapateira Recheada

kuzhina portugeze

Shumëllojshmëria e madhe e kuzhina portugeze Bazohet në shijet mesdhetare ku protagonist është peshku, kështu që turisti mund të shijojë disa pjata ekzotike si p.sh. Sapateira e refuzuar. Kjo pjatë bazohet në gaforren ku lëvorja e trupit shërben si mbushëse për zorrët e saj.

Përbërësit
1 gaforre guri i gatuar, shkrirë
1 shallot, i grirë
1 vezë e zier fort, e copëtuar imët
2 lugë çaji kaperi të grirë
2 lugë majonezë
1 lugë gjelle birrë
1 lugë çaji mustardë
P lugë çaji spec i ëmbël
Majë kripe
Majdanoz i freskët

Preparación

Së pari, hapni gaforren. Për ta bërë këtë duhet ta ktheni në mënyrë që barku të jetë lart. Aty do të gjeni një "përparëse" në formë trekëndëshi që duhet të ngrihet me kujdes lart.

Do të ketë pak mish dhe vezë (me ngjyrë të kuqe-portokalli të ndritshme) akoma të bashkangjitura në pjesën që është hequr nga trupi që mund të hiqet me gishta ose një lugë të vogël dhe të vendoset në një tas. Më pas shpëlajeni brendësinë.

Për të përgatitur mbushjen, duhet të bluani mishin e gaforres në pjatë me gishta. Nëse ka copa të mëdha, prerë me thikë në një dërrasë prerëse dhe vendoseni në tas.

Shtoni qepën, vezën, kaperi, birrën, majonezën, mustardën dhe specin në tasin e gaforres. Përziejeni mirë me një pirun dhe sezonin për ta provuar me kripë dhe majdanoz. Tjetra, derdhni përzierjen e gaforreve në guaskën e gaforres dhe shërbejeni me krisur ose mini tostada.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*