Aveiro në Portugali

Kanali Aveiro

Aveiro

Kur vizitoni Aveiro në Portugali nuk mund të shmangni ndjenjën e të qenit në një Venecia në miniaturë. Kaluar nga tre kanale që deri vonë janë përdorur për të transportuar alga deti dhe kripë, ajo gjithashtu ka një interesant arkitektura e artit të ri dhe monumente të ndryshme fetare. Sikur të mos mjaftonte, ajo gjithashtu ju ofron animacionin e një qyteti universitar, plazhe të shkëlqyera dhe komoditetin e një qyteti të vogël.

Aveiro është vetëm shtatëdhjetë kilometra larg Oporto dhe një tren i drejtpërdrejtë është përgjegjës për komunikimin e të dy vendeve. Kjo bën që shumë turistë të Portos të dynden në Aveiro në udhëtime ditore. Në çdo rast, të gjitha cilësitë e këtij qyteti të vogël e kanë bërë atë një nga destinacionet e preferuara në botë. në veri të Portugalisë. Nëse doni ta njihni, ne ju inkurajojmë të na ndiqni në vizitën tonë.

Monumentet e Aveiro në Portugali

Bërthama primitive e Aveiro është lagje e bregu i detit, me rrugët e saj të ngushta dhe kanalet e përshtatur nga shtëpitë e artit të ri me fasada goditëse, të zbukuruara me bollëk. Ato u ndërtuan në fillim të shekullit të XNUMX-të nga emigrantë portugezë të cilët u kthyen pasi bënë pasurinë e tyre në Brazil. Por Aveiro ka monumente të tjera për t'ju treguar.

Sheshi i Republikës

Shtë qendra nervore e qendrës historike të Aveiro. Shtë një hapësirë ​​e madhe urbane me një dysheme të zbukuruar dhe ku mund ta shihni ndërtesa e bashkisë dhe Kisha e Mëshirës, ​​për të cilën do të flasim me ju së shpejti. Ju gjithashtu do të gjeni në këtë shesh një statujë për politikanin Portugez Jose Estevao, i cili ka lindur në këtë qytet.

Shtëpi arti i ri

Arkitektura e artit të ri

Katedralja Aveiro

Quhet edhe kisha e Sao Domingos de Aveiro, u ndërtua në shekullin e katërmbëdhjetë. Sidoqoftë, nga ajo kohë mbetet vetëm një nga muret, pjesa tjetër është për shkak të rindërtimit të bërë në shekullin e XNUMX-të. Në vend të kësaj, brenda tempullit mund të shihni të famshmen cruzeiro gotike e Sao Domingos, e cila është pjesë e ndërtesës së parë. Gjithashtu në brendësi të tij janë prezbiteria moderniste, kori barok, disa kapele manieriste dhe një organ spektakolar tubash.

Pa e hequr këtë tempull, ne gjejmë atë Kisha e Mëshirës, një kishëz e vogël e shekullit të XNUMX-të me një portik të bukur manierist të zbukuruar me pllaka. Brendësia, me më shumë pllaka, gdhendje dhe piktura, gjithashtu vlen të vizitohet.

Fabrika e vjetër e qeramikës Jerónimo Pereyra Campos

Ky mostër e rëndësishme e arkitekturës industriale është një nga monumentet më domethënëse të Aveiro në Portugali. Ajo fasada prej balte e kuqe dhe aktualisht përdoret si një qendër kongresi dhe vendi i shfaqjes.

Manastiri i Jezusit dhe Muzeu i Aveiro

Mbyllja me kusht është një ndërtim i mrekullueshëm i shekullit të XNUMX-të të cilit elementët barokë u shtuan më vonë. Ajo strehon varrin e princesha Santa Joana, vajza e mbretit Alfonso V të Portugalisë. Por mbi të gjitha është selia e Muzeu Aveiro, ku mund të shihni vepra të shumta arti nga shekujt XNUMX deri në XNUMX, si dhe dorëshkrime historike dhe mbetje arkeologjike nga zona.

Fabrika e qeramikës Jerónimo Pereyra

Fabrika e qeramikës Jerónimo Pereyra

Fabrika e Muzeut të Shkencave të Jetesës

E përkryer për tu vizituar me fëmijët tuaj, ka dymbëdhjetë dhoma interaktive kushtuar përkatësisht robotica, biokimi dhe disiplina të tjera shkencore. Gjithashtu ju ofron disa ekspozita të përhershme shumë interesante.

Ekomuzumi i Marinha da Troncalhada

Nëse doni të dini se si kanë punuar ata banesat e kripës Aveiro në PortugaliJu mund ta vizitoni këtë sit të vendosur në njërën prej tyre që ende funksionon. Ai gjithashtu shërben si një metodë për të ruajtur këtë disiplinë antike të nxjerrjes që është praktikuar që nga viti 959.

Muzeu Vista Alegre

La Porcelani Vista Alegre Ajo ka qenë në prodhim që nga viti 1824 dhe është një nga më të famshmet në botë, me klientë të tillë si Mbretëresha e Anglisë. Shumë afër Aveiro ju keni këtë muze ku mund të shihni disa nga pjesët më të mira të tij.

Stacion treni

Nëse mbërrini në Aveiro në Portugali me tren, surpriza e parë që do të keni në qytet është fasada e stacionit. Sepse është e mbuluar me të mëdha pllaka polikromi që rikrijojnë skena tipike të rajonit. Për shembull, veprimtaria e peshkatarëve, kripërat ose kanali qendror i Aveiro.

Fari Aveiro

E vendosur në plazhin Barra, për të cilën do të flasim më vonë, do të tërheqë vëmendjen tuaj për shkak të lartësisë. Në fakt, është më e larta në Portugali dhe i dyti më i larti në të gjithë Gadishullin Iberik. Ka funksionuar që nga viti 1893 dhe drita e tij ka një diapazon prej 23 milje detare.

Moliceiros

moliceiros

Kopshti Rossio

E vendosur në buzë të grykëderdhjes Aveiro, është një park ideal për t'u çlodhur pasi keni vizituar qytetin. Në të mund të vëzhgoni një larmi të rëndësishme të specieve bimore dhe pamje madhështore. Gjithashtu, nëse jeni pak me fat, vizita juaj do të përkojë me një nga shumë tregjet artizanale të mbajtura në këtë park.

Parku Infante Dom Pedro

Ndoshta edhe më i bukur se ai i mëparshmi, ju keni në të disa liqene me ura dekorative dhe shumë kënde romantike. Ajo gjithashtu ka një kafene dhe tarracë, si dhe tavolina dhe stola për përdorim falas për të ngrënë diçka. Ju gjithashtu mund t'i merrni fëmijët tuaj te Parku Baixa de Santo Antonio, ku ata kanë një zonë për fëmijë dhe madje edhe një park skate.

Aktivitetet për të bërë në Aveiro

Nëse vizitoni Aveiro në Portugali, ka diçka që duhet të bëni pa diskutim për të shijuar qytetin. Bëhet fjalë për lërimin nëpër kanalet e tij në varkat e vjetra që i dedikoheshin transportimit të algave dhe kripës. Aveirensët i quajnë ata moliceira dhe ato duken të ngjashme me gondolat në Venecia, megjithëse janë më të mëdha.

Ata kanë dy anëtarë të ekuipazhit dhe, meqenëse mund të mbajnë mjaft pasagjerë, ata kanë një çmim ekonomik prej rreth gjashtë euro. Turneu zgjat 45 minuta dhe mbulon tre kanalet e Aveiro, duke ju ofruar një perspektivë tjetër të qytetit.

Nga ana tjetër, nëse vizitoni Aveiro në verë, jeni të interesuar të dini se ka dy plazhe. Ajo e Kosta Nova shquhet për uniken e saj kasinhas às riscas, gozhdë shtëpi me vija të pikturuara, dhe për stendat e saj të lëvizshme të ushqimit. Duke iu referuar Plazhi i Barrës, ku ndodhet fari për të cilin po flisnim, është i rrethuar nga një bulevard ku keni bare dhe restorante të shumta.

Shtëpitë me vija të Costa Nova

Shtëpi me vija

Pranë të parës së këtyre plazheve është Rezervuari Natyror i Dunave Sao Jacinto. Bëhet fjalë për nëntëqind hektarë natyrë ku mund të vëzhgoni zogj deti unik, si dhe vetë duna, të cilat janë spektakolare. Shtë një vend i përsosur për të bërë hiking ndërsa i dalloni ato specie. Midis rrugëve të saj, thirrja bie në sy Descoberta da Naturaleza Trilho. Sidoqoftë, për të vizituar këtë rezervat natyror duhet ta kërkoni paraprakisht.

Më në fund, nëse doni të ndjeni pulsin e vërtetë të Aveiro, duhet të kaloni nëpër Plaza do Peixe. Gjatë ditës, ekziston një treg i mbushur me peshq dhe natën, është pika e përqendrimit që studentët të pinë një pije në shumë bare dhe restorante. Dhe kjo na sjell në kuzhinën tipike të qytetit portugez.

Gastronomia e Aveiro në Portugali

Megjithëse duket se ne e fillojmë rekomandimin tonë të kuzhinës në fund, gjëja më tipike në Aveiro për sa i përket gastronomisë është një ëmbëlsirë. Bëhet fjalë për ëmbëlsirat që ata i quajnë nishane ovos, receta e së cilës është e thjeshtë: e verdha e vezës, sheqeri dhe uji.

Sa i përket peshkut, duhet të provoni merluc, tipike për të gjithë Portugalinë, por që në Aveiro përgatitet në një mijë mënyra. Dhe gjithashtu rreze në salcë pitaú, turshi i skuqur molho, ndryshe zierjet, merak ngjalash ose levrek i pjekur në skarë. Lidhur me mishin, qengji i butë, e cila përgatitet në enë balte të quajtura caçoilos e zezë, Dhe derr thithës i freskët.

Për të pirë, duhet të provoni verën e famshme të Emri i Origjinës i Bairrada. Dhe, midis ëmbëlsirave, përveç nishaneve ovo, ju keni edhe disa të shkëlqyera ëmbëlsira dhe gjithashtu zorrët, një lloj krepash të mbushur me mjaltë, çokollatë apo edhe djathë.

Nishanet Ovo

Nishanet e vezëve

Klima e Aveiro-s

Qyteti portugez ka një klimë i zbutur, me një temperaturë mesatare vjetore prej gati pesëmbëdhjetë gradë. Dimrat janë të këndshëm, me minimum prej rreth pesë mbi zero dhe mesatare prej gati dhjetë. Por është edhe sezoni më i shiut, sidomos muaji janar.

Nga ana e saj, verat janë të ngrohta, por jo të nxehta. Temperaturat mesatare në këto muaj janë rreth nëntëmbëdhjetë gradë, me një minimum prej pesëmbëdhjetë dhe një maksimum prej njëzet e tre. Sasia më e vogël e reshjeve ndodh në korrik.

Prandaj, kohët më të mira për të vizituar Aveiro në Portugali janë pranvera dhe vera. Vjeshta është gjithashtu një kohë e mirë, por bie shi më shumë. Dhe, nëse nuk ju pëlqen përqendrimi i turistëve, është më mirë që të zgjidhni pranverë, pasi që në verë qyteti pret shumë vizitorë si nga brenda dhe jashtë Portugalisë.

Si të shkoni në Aveiro në Portugali

Aerodromi më i afërt me qytetin portugez është ai i Oporto. Sapo atje, ju mund të merrni Metro, i cili arrin në qendër për rreth XNUMX minuta, ose një autobus, megjithëse ky i fundit zgjat më shumë. Më pas, nga stacioni Campanha në Porto ata largohen trenat e drejtpërdrejtë për në Aveiro, udhëtimi i të cilit zgjat rreth një orë e një çerek. Nga ana e tij, stacioni i qytetit të fundit është rreth pesëmbëdhjetë minuta nga qendra.

Siç mund ta shihni, është një rrugë në të cilën duhet të bëni disa transferime. Për këtë arsye, mund të jetë më mirë për ju të shkoni në Aveiro me makinën tuaj private ose me një makinë me qira. Përveç kësaj, në këtë mënyrë ju mund të lëvizni lirshëm përreth mjedisit.
Nëse arrini nga lindja ose veriu, autostrada që ju çon në qytet është autostrada A25, ndërsa nëse udhëtoni nga jugu do të hyni në të përmes A17. Sidoqoftë, nëse flasim për transportin rrugor, ju gjithashtu jeni të interesuar të dini se ka linjat e autobusëve që mbërrijnë direkt në Aveiro nga qytete të ndryshme në Spanjë. Ky është rasti i La Coruña, Valladolid apo edhe Bilbao.

Fasada e stacionit Aveiro

Stacioni hekurudhor Aveiro

Nga ana tjetër, qyteti portugez është i vogël. Si pasojë, mund ta eksploroni në këmbë. Sidoqoftë, ju gjithashtu keni një shërbim komunal falas të hua për biçikleta, i njohur gjerësisht si buga. Aveiro është e sheshtë, kështu që nuk do të duhet shumë përpjekje që të pedaloni.

Informacione të tjera me interes në lidhje me Aveiro në Portugali

Qyteti Portugez feston dy festa gjatë gjithë vitit. Në janar festa e San Gonzalito, e cila u bën haraç marinarëve. Dhe në korrik, festa e grykëderdhjes, me aktivitete të shumta të tilla si gara moliceiros dhe valle rajonale.

Nga ana tjetër, nëse udhëtoni në Aveiro me automjetin tuaj, jeni të interesuar të dini se autostrada A25, e cila ju çon në qytet, është taksë. Në Portugali, këto mund të paguhen vetëm me kartë krediti. Por ju gjithashtu mund të blini një karta parapagese që shesin në shumë pika karburanti. Kur bëhet fjalë për parkimin në qytetin portugez, nuk do të keni asnjë problem jashtë qendrës, ku është rregulluar. Në anën tjetër të grykëderdhjes, por edhe afër qendrës historike keni disa parkim falas.

Sa i përket restaurimit, duhet të keni kujdes me meze që vendosni para se të hani. Nëse nuk i provoni, asgjë nuk ndodh. Por nëse e bëni, ju ata do të ngarkojnë veç e veç të çmimit të vaktit. Nëse, si zakonisht, është gjalpë ose ullinj, është e lirë. Por, nëse në vend të tij është proshutë, ajo tashmë do të jetë shumë më e shtrenjtë.

Më në fund, Portugezët e kuptojnë plotësisht Kastilian kështu që nuk do të keni probleme të kuptoni veten. Sidoqoftë, ne përmendim disa fjalë për të cilat jeni të interesuar të dini, veçanërisht kur porosisni në një lokal. Ata e quajnë kafe në përgjithësi grykë, por nëse pritet duhet të kërkoni një i shpifur. Nga ana e saj, kafeja me qumësht është qumësht mjalti. Dhe, nëse doni saktësisht një gotë qumësht me një pikë kafe, kërkoni një galao.

Në përfundim, Aveiro në Portugali Shtë një qytet i bukur që ia vlen të vizitohet. Ju ofron monumente të bukura, plazhe të mrekullueshëm, një klimë të këndshme dhe kuzhinë të shijshme. Por mbi të gjitha, kjo të jep ndjesinë e të qenurit në një Venecia miniaturë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*