Zakonet portugeze

Zakonet më të njohura portugeze

E ndodhur në ekstremin jug-perëndimor të Evropës, Portugalia kufizohet me Spanjën përgjatë anëve të saj lindore dhe veriore dhe shikon përtej Atlantikut në perëndim dhe në jug. Me një trashëgimi e pasur kulturoreDhe një peizazh që përfshin male të harlisura, fusha të lagura nga dielli dhe milje e milje plazhe mahnitëse, Portugalia ofron një mikpritje të ngrohtë për vizitorët nga e gjithë bota.

Portugalia mbulon 92,212 km² dhe është vendi më perëndimor në Evropën kontinentale. Vendi është i ndarë në disa provinca, secila me peisazhin dhe karakterin e saj unik. Në veri, Miño është e gjelbër, duke qenë një popullsi relativisht e zhvilluar, ndërsa fqinji i Pas-os-Montes është shumë më i egër dhe më rrallë vizitohen nga turistët. 

Kultura lokale dhe gjuha portugeze

veshje tradicionale

Portugezët janë normalisht të butë, të mirë dhe modestë. Vizitorët që bëjnë përpjekje për të mësuar qoftë edhe disa fjalë ose fraza të thjeshta si p.sh. Përshëndetje (bom ditë), Faleminderit (falemnderit) dhe mirupafshim (tchau) do të vlerësohet.

Familja është themelore në mënyrën portugeze të jetës, dhe merr përparësi mbi të gjitha marrëdhëniet e tjera, përfshirë biznesin. Punësimi i anëtarëve të familjes brenda një biznesi shihet si gjëja normale për të bërë në Portugali, pasi ka kuptim që ata të rrethohen me njerëzit që njihni.

Portugezët gjithashtu kanë të bëjnë me paraqitjet dhe respekti. Të qenit i veshur mirë, në çdo rast, shihet si një shenjë respekti, veçanërisht midis brezit të vjetër. Në varësi të marrëdhënies tuaj me person i vdekur, zia mund të zgjasë disa vjet dhe disa të ve në zonat rurale vajtojnë për gjithë jetën e tyre.

Portugalia është një komb me shumë pika bregdetare, prandaj dhe e saj tradita e të ngrënit sardele, skumbri dhe e famshmja merluc (merluc i thatë, i kripur) me besueshmëri në menutë e të gjitha llojeve të restoranteve: gjellë derri janë gjithashtu të zakonshme, të tilla si salcice me mish derri dhe chorizo ​​dhe fasule të zier. Portugezët adhurojnë të tyre embelsira dhe embelsira, dhe një vizitë në një pastiçeri do të zbulojë të gjitha llojet e shijshme.

Portugalia ka shumë festime për të shënuar ditë të ndryshme të shenjta, si dhe një numër festash të rëndësishme vjetore, duke përfshirë Dita e Portugalisë (1 qershor), Zonja e Zojës (15 gusht) dhe Dita e Republikes (5 tetor). Për më tepër, qytete dhe qytete në të gjithë vendin zakonisht kanë një festival veror, shpesh duke përfshirë lufta me dema ose beteja me dema nëpër qytet.

Si funksionojnë tubimet shoqërore

traditat në Portugali

Ndërsa Portugalia është më tepër një komb konservatore dhe e rezervuar, sjellja e bollshme nga turistët mund të shihet si e vrazhdë.  përshëndetjet duhet të jenë formale dhe të respektueshme, dhe tituj zyrtarë, të tillë si Z. dhe Znj ato duhet të përdoren gjithmonë, përveç nëse jeni ftuar posaçërisht të përdorni emrat. Customshtë zakon të shtrëngoni duart njerëzit që nuk e dinë mirë, dhe me miq të ngushtë, është e zakonshme për burrat përqafohen dhe për gratë nga një puthje në çdo faqe, nga e djathta në të majtë.

Të jesh vonë në një takim konsiderohet i vrazhdë, kështu që gjithmonë mundohu të jesh në kohëOse për një takim biznesi ose nëse jeni të ftuar në një restorant ose darkë në shtëpinë e një miku ose të njohuri. Nëse jeni të ftuar për një vakt në shtëpinë e dikujt, është zakon të sillni një dhuratë të vogël, por të zhytur në mendime, të tilla si çokollata ose lule.

Në shumë vende, një pjatë e pastër në fund të vaktit është një shenjë që ju ka shijuar vakti, por në Portugali, konsiderohet i sjellshëm lini pak ushqim në pjatë sapo të keni mbaruar.

Si rregull i përgjithshëm, portugezët nuk shkojnë në shoqëri pas punës gjatë javës dhe argëtohen vetëm gjatë fundjavës.

Takime biznesi dhe këshilla për menaxhim

kostum tradicional portugez

Ndërsa Portugezi mund të vonojë në takime, do të konsiderohej i pasjellshëm. Nëse vazhdoni të prisni për një takim biznesi, është e rëndësishme të mos shqetësoheni.

Çdo takim biznesi ka të ngjarë të ketë një të mirë shkalla e bisedës që nuk ka të bëjë me takimin. Kjo është një mënyrë që kolegët tuaj portugezë t'ju njohin dhe ju nuk duhet të përpiqeni të nxitoni në takim ose të zhgënjeheni sepse programi juaj i planifikuar me kujdes po injorohet. Nëse prisni të ndiqen vendimet e biznesit që janë marrë gjatë një takimi, ka shumë të ngjarë të zhgënjeheni, pasi vendimet zakonisht merren jashtë takimeve zyrtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Bia dijo

  Unë jam Portugez
  Qendrat tregtare nuk janë të hapura nga ora 10:00 deri në 23:00. Ato hapen nga ora 9:00 deri në 24:00.

 2.   nikool dijo

  shume bukur ne fakt i dergoj per te pare qe jane shume te bukura

 3.   lau -peru dijo

  Epo ky informacion më ndihmoi në diçka, unë studioj gastronomi dhe jam në hulumtim të plotë mbi të gjitha ëmbëlsirat doganore të gastronomisë portugeze ushqim food. Madje duhet të ketë një faqe ku mund të gjej gjithçka që do të më ndihmonte shumë më shumë në ekspozitën time ... dhe nëse ekziston ajo faqe dërgojeni x këtë faqe px ....

 4.   dhe Jessica dijo

  Përshëndetje, unë jam yessica dhe mendoj se vendi i Portugalisë është shumë i bukur dhe dua të them se po kërkoj një të dashur dhe jam në dispozicion

 5.   tinoko dijo

  deri Portugalia dhe Meksika bij të kurvave thotë se është një meksikan krenar

 6.   Ana San Roman dijo

  Unë dua ekskluzivitet

 7.   KarlithaA dijo

  Përshëndetje, Kjo nuk më shërben hehe = (

 8.   louisana dijo

  Çfarë përplasjeje nuk mund të gjej zakonet e Pottugesa

 9.   Carlos dijo

  Vend shumë i bukur, pata fatin ta vizitoja disa vjet më parë dhe është e vërtetë që njerëzit janë shumë të dashur dhe të ngrohtë, isha gjithashtu për arsye pune me një grup portugezësh në Azi, njerëz shumë të mirë, të dashur, miqësor , miq të mirë, të mirë për të ngrënë merluc. Një përqafim për të gjitha Portugalët.

 10.   karla selena dijo

  pershendetje kiero100000

 11.   kelimar gallardo dijo

  Më duhen zakonet e Portugezit