Festivale tradicionale në Portugali

partitë në Portugali

Si mund të ishte ndryshe, në Portugali ka shumë festivale dhe festa tradicionale që festohen çdo vit dhe që vizitorët mund të shijojnë gjatë qëndrimit të tyre në vendin Lusitanian. Për shembull, nga 3 deri më 5 shkurt, në Portugali festohet karnavali, Kështu që ka shumë parada, muzikë dhe vallëzim nëpër rrugë të ndryshme, kryesisht në Madeira ku dihet të organizohen karnavalet më të mëdha.

Gjatë Në muajin Mars, në Portugali festohen Pashkët dhe Pashkët, dy festime që janë shumë të rëndësishme për banorët e vendit pasi që shumica e tyre përpunojnë fenë katolike. Ditët e Javës së Shenjtë jetohen me shumë entuziazëm dhe respekt, ndërsa e diela e Pashkëve zakonisht festohet me takime dhe shumë ushqime.

En 25 Prilli në Portugali shënon Ditën e Lirisë, domethënë dita e Revolucionit që i dha fund diktaturës së Marcelo Caetano. Ashtu si në vendet e tjera të botës, në 1 maj Dita e Punës festohet gjithashtu në Portugali, ndërsa në 13 të po këtij muaji, kremtimi i Zojës së Fatimas zhvillohet me një pelegrinazh që fillon më 12 maj natën.

Për dashamirët e muzikës dhe rrokut, gjatë muajit të Qershori festivali i famshëm i muzikës Rock in Rio festohet në Portugali. Festivale të tjera tradicionale në Portugali përfshijnë ditën e San Antonio, Nata e San Juan, Dita e Fjetjes dhe në 1 Dhjetor, Dita e Pavarësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*