Portugalia, toka e karnavaleve

Parada festive e karnavaleve nëpër rrugët e Loulé

Parada festive e karnavaleve nëpër rrugët e Loulé

Festa e Karnaval në Portugali Shtë një kohë argëtuese dhe emocionuese që fillon në shkurt. Shtë një festival vjetor që feston jetën dhe ndodh në shumë vende të botës. Këto ngjarje përcaktohen nga muzika, vallëzimi dhe kostumet e hollësishme që duhen muaj për t'u përgatitur.

Edhe pse Karnavali duket të jetë më i njohur në Brazil, Karnavali në Portugali festohet me zjarr në Lisbonë, prandaj është e nevojshme të rezervoni hotelin në kohë.

Shfaqja elektrizuese është plot ngjyra të gjalla dhe energjia nuk mund të mposhtet. Rrugët janë përmbytur nga një shfaqje e mrekullueshme e ahengjeve, notave dhe paradave nëpër rrugë dhe të gjithë janë plot shpirt dhe gjallëri.

E vërteta është se Karnavali në Portugali është koha më emocionuese e vitit për banorët dhe vizitorët dhe mbase koha më e mirë për të udhëtuar në vend në rastin më të mirë.

Ku ta festojmë?

Duhet të theksohet se rajoni Algarve është vendi i përsosur për të festuar festën e Karnavalit në det. Disa njerëz madje zbukurojnë anijet tradicionale portugeze dhe lundrojnë përgjatë bregdetit për argëtim.

Ndërsa restorantet furnizojnë ushqime deti dhe mallra të tjerë dhe ku rrugët janë të mbushura me zbukurime shumëngjyrëshe me njerëzit që bëhen gati për festat.

Një tjetër vend i shkëlqyeshëm për të festuar Karnavalin, ku mijëra vizitorë mbërrijnë çdo vit është në Funchal, kryeqyteti i ishullit të bukur të Madeira. Ky ishull malor është shtëpia e një ngjarjeje spektakolare ku pjata e preferuar është peshku i shpatës i pjekur në skarë, i shoqëruar nga një gotë verë Madeira. Peizazhi është i bukur dhe fryma festive është ngjitëse.

Edhe pse ky festival feston Portugalinë do të tregojë fundin e sezonit të dimrit dhe fillimin e Kreshmës, në Lisbonë ai gjithashtu është bërë i njëjtë bazuar në argëtim. Me këtë festival, banorët e Portugalisë sjellin më shumë argëtim gjatë gjithë muajit, si asnjë kohë tjetër të vitit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*