Gjërat thelbësore për të bërë dhe parë në udhëtimin tuaj në Punta Cana

Pushimet në Punta Cana

Eshtë e panevojshme të thuhet se Punta Cana është një nga destinacionet më të kërkuara. Sepse vetëm duke i përmendur emrin, kuptojmë se plazhet janë ajo parajsa e kërkuar nga shumica dërrmuese e turistëve, por është e vërtetë që përveç shijimit të atyre cepave të diellit, rërës dhe ujërave bruz, Udhëtimi në Punta Cana na lë me gjëra të pafundme për të bërë dhe parë.A do t'ju mungojnë ato?

Ndoshta ju e keni idenë shijoni disa nga plazhet e tij magjepsëse dhe sigurisht që është një nga gjërat thelbësore në mesin e pushimeve në Punta Cana. Por duke qenë se po shijoni ditët e pushimit, keni mundësi të tjera që do t'ju pëlqejnë gjithashtu. Nëse nuk dini nga të filloni, mos u shqetësoni, ne e kemi bërë punën për ju. Para se të fikni plotësisht, mos harroni të zgjidhni një  fluturim plus hotel Punta Cana. Pse? Sepse ju do të shkoni me sigurinë dhe komoditetin e të pasurit gjithçka të mbyllur ose të lidhur mirë. Tani po, mirëpresim ose mirëpresim në pushimet tuaja!

Organizoni udhëtimin tuaj në Punta Cana me një paketë pushimesh gjithëpërfshirëse

Hapi i parë për të qenë në gjendje të kënaqeni më shumë se kurrë është të zgjidhni një pushim gjithëpërfshirës në Punta Cana. Sepse vetëm atëherë e dimë që kemi regjimin e akomodimit që përfshin të gjitha shërbimet. Pra, në këtë mënyrë, do t'ju duhet të përqendroheni vetëm në shijimin e të gjitha aktiviteteve që ju interesojnë më shumë dhe ta lini veten të ecni me një ritëm më të qetë, pa u shqetësuar se ku do të hani dhe kur. Sigurisht, në raste të tjera Kur flasim për hotelet në Punta Cana, duhet të përmendim komoditetet e mëdha që do të gjejmë në to. Kjo do të thotë se do të ketë ditë që nuk keni nevojë të dilni, sepse do të gjeni gjithçka që keni dashur.

Punta Cana

Sigurisht që gjatë rezervimit të hotelit duhet të mendojmë edhe për një tjetër nga opsionet më të kërkuara që fokusohet tek fluturimi plus hotel Punta Cana.Ide perfekte sepse do të mbyllim edhe dy nga hapat më të rëndësishëm përpara nisjes së udhëtimit. Në këtë mënyrë, ne mund të gjejmë oferta që do të jenë gjithmonë të mirëpritura.

Ekskursioni i parë i rekomanduar: Parku Kombëtar Los Haitises

Ne kemi bërë tashmë rezervimet për udhëtimin tonë në Punta Cana, kështu që pasi të jemi vendosur, fillon aventura. Një aventurë që nis me një nga vendet e para për t'u vizituar. Ky është Parku Kombëtar që ndodhet në Gjirin e Samanës. Ju do të shijoni një zonë larg nga të gjitha resortet në zonë. Në të do të zbuloni të ashtuquajturat 'mogote' të cilat janë një lloj lartësie ose tokash më të larta që janë formuar nga natyra. Mund të mbërrini nga deti dhe të zbuloni shpellat e ndryshme që strehon një vend si ky, plot sekrete por shumë të bukura.

Një vizitë në Isla Saona

Është një nga ekskursionet më të kërkuara dhe arsyeja është se ka plazhe të bukura plot me palma, por jo vetëm kaq, por shoqërohen edhe me shkëmbinj nënujorë koralorë. Është e pashmangshme që hotelet në Punta Cana ta kenë të integruar në paketat e tyre më të rekomanduara ose momentet e kohës së lirë. Aty do të gjeni Mano Juan, i cili është një fshat shumë i qetë peshkimi., e cila do t'ju fitojë, falë kabinave të saj shumëngjyrëshe dhe për t'u bërë një vend i shenjtë për breshkat.

Isla katalina

Zhytje në ishullin Katalina

Një tjetër nga ishujt që mund të vizitoni është edhe ky. E quajti Catalina sepse kështu e quajti Christopher Columbus në 1494. Është një tjetër nga vendet më turistike dhe në të mund të tërhiqeni nga aktivitete si zhytja. Është gjithmonë diçka shumë tipike në zona kaq të njohura. Pra, pas një shëtitje rreth ishullit, asgjë nuk është si të zgjedhësh për një stërvitje të vogël. Do të dashuroheni me pamjet e saj plot natyrë.

Santo Domingo, vizita më kulturore

Nëse një ditë zgjoheni herët dhe dëshironi të bëni një turne kulturor, asgjë si të shkoni në Santo Domingo. Nga Punta Cana është rreth tre orë me makinë. Por do t'ia vlejë, dhe shumë. Meqenëse është një nga qytetet më të vjetra në të gjithë Karaibe. Ajo ka një qendër historike të rrethuar me mure dhe gjithashtu ndërtesa që datojnë nga shekulli i XNUMX-të. Gjithashtu në këtë vend mund të shijoni katedralen dhe kështjellën e parë që kishte Amerika. Nuk është çudi që është një sit i Trashëgimisë Botërore

 

Çfarë duhet të bëni në Punta Cana

Aktivitetet më të mira që mund të praktikoni në Punta Cana

Në çdo zonë plazhi, të cilat janë më të bollshmet siç e përmendëm më parë, nuk do të bëni gjithmonë banja dielli apo banjo. Kështu që ju mund të investoni kohë në aktivitetet më të veçanta. Ne kemi përmendur zhytjen por Gjithashtu nuk harrojmë të kalojmë nëpër zona ranore me kuadrat ose me kalë. Çfarë do të dëshironit më shumë? Ndoshta të jesh në gjendje të fluturosh mbi zonë ose të praktikosh surfing. Pa dyshim, ka mundësi për çdo shije. Vini bast për një pushim të ëndrrave dhe mos u shqetësoni për xhepin tuaj sepse fluturimi Punta Cana plus hoteli mund të shkojnë së bashku, në një paketë dhe t'ju kursejnë një majë të mirë. Do të paketojmë?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*