Katakombet Romake

Katakombet Romake

L Katakombet Romake Ato janë një seri katakombesh shumë të vjetra, të cilat u përdorën për varrim, kur filloi koha e krishterimit. Edhe pse kjo është ideja e përgjithshme, është e vërtetë që mbi to bien edhe shumë legjenda dhe histori, me të cilat vështirë se mund të flinim natën.

Por larg nga e gjithë kjo, ne mund t'i përkufizojmë ato me të vërtetë si varreza. Vende nëntokësore që, në këtë rast, shtrihen deri në 170 kilometra në gjatësi dhe në të gjithë këtë distancë, ne mund të gjejmë rreth 750.000 varre. Të gjithë ata po komunikojnë falë disa tuneleve labirintike. Një vend adhurimi dhe misteri që ne do të zbulojmë sot.

Origjina e Katakombave Romake

Shumë, shumë vite më parë, kishte një ligj në Romë që ndalohet varrosja e të vdekurve brenda vetë qytetit. Prandaj, trupat pushuan përtej mureve të qytetit të përmendur. Duhet thënë gjithashtu se romakët preferuan të digjnin trupat, ndërsa të krishterët, vendosën për varrim. Hapësira ishte një nga çelësat kryesorë për të menduar për të bërë një lloj tunelesh ose vrimash nëntokësore. Thuhet se Katakombet e para u shfaqën në shekullin e dytë pas Krishtit. Ato po zgjerohen aq shumë sa për këtë arsye përfundojnë pothuajse të bashkuara ose të lidhura. Midis tyre, ka edhe hapësira të vogla për adhurim. Në shekullin e XNUMX-të ajo ishte varrosur tashmë në tokë, pa nevojën e përdorimit të kësaj lloj praktike. Kështu që Katakombet qëndrojnë në prapavijë deri rreth shekullit të XNUMX-të.

Katakombet Callisto

Katakombet më të rëndësishme të Romës

Siç po komentojmë tashmë, ka shumë dhe me emra shumë të larmishëm. Në rast se po pyesni, këta emra vijnë në mënyra të ndryshme. Disa nga Katakombët e marrin atë nga shenjtorë ose njerëz të rëndësishëm që ishin varrosur atje. Të tjerët mbajnë emrin e pronarit i cili e dha tokën për atë qëllim. Tani që dimë pak më shumë rreth tyre, le të shohim ato më të rëndësishmet dhe ato që janë të hapura për publikun.

Katakombet e Shën Sebastianit

Mund t'i gjeni në zonën Vía Appia Antica, 136. Ata kanë një total prej 12 kilometrash në gjatësi dhe emri i tyre është për shkak të një ushtari që u kthye në krishterim dhe për këtë arsye u martirizua. Mund t’i vizitoni, si në mëngjes ashtu edhe pasdite.

Katakombet e Shën Callistos

Në këtë rast, ne shkojmë në Katakombet e San Calixto që do t'i gjejmë në të njëjtën zonë, në Via Appica Antica, 126. Edhe pse këtu flasim për një shtrirje më të madhe, pasi ato kanë më shumë se 20 kilometra gjatësi. Në këtë vend janë varrosur pontife dhe martirë të krishterë. Orari juaj? Të martën deri të enjten si në mëngjes ashtu edhe pasdite.

Katakombi Domitilla

Katakombet e Priskilës

Në këtë rast, do të duhet të shkojmë në veri të Romës për të arritur Nëpërmjet Salaria 430. Arti reflektohet gjithashtu në to, pasi ato mbajnë afreske vërtet të mahnitshme dhe të rëndësishme. Mund t’i shihni nga e marta në të dielë, në mëngjes dhe pasdite.

Katakombet e Domitilla

Këto mund të gjenden në Via delle Sette Chiese, 280. Ata ishin zbuluar në shek. Nëse flasim për rrugën e saj, duhet thënë se ato janë të gjata rreth 15 kilometra. Ata e mbajnë këtë emër falë mbesës së Vespasiano dhe ju mund t'i vizitoni nga e Mërkura deri të Hënën, gjithashtu në mëngjes si dhe pasdite.

Katakombet e Santa Agnes

Nëse dëshironi t'i arrini, atëherë duhet të shkoni te Via Nomentana, 349. Në këtë rast, ata ia detyrojnë emrin e tyre Santa Inés e cila gjithashtu u martirizua për shkak të bindjeve të saj. Ajo u varros në këtë vend dhe prej këtu rrjedh edhe emri i saj. Përveç të Dielës në mëngjes dhe të hënën pasdite, mund ta vizitoni atë në çdo kohë gjatë pjesës tjetër të javës.

Katakombet e Romës

Si të shkojmë në Katakombet

Një nga opsionet më të mira për të shkuar në Katakombet Romake është duke zgjedhur një turne. Pa dyshim, është një nga opsionet më të mira dhe më të plota. Do të kemi guidën dhe autobusin që do të na çojë nga pika të ndryshme të qytetit, për të vizituar këtë vend mbresëlënës. Ti mund bëni rezervime në internet për turne që janë në Spanjisht.

Nëse tashmë jeni në zonë dhe dëshironi të arrini vetë, mund ta bëni gjithashtu falë autobusit. Edhe pse mund të zgjasë më shumë, është opsioni më i lirë. Autobusët që mund të merrni janë të ndryshëm në varësi të rrugës që dëshironi të bëni më parë. Për të shkuar në Katakombën e San Calixto mund të merrni autobusin 218 nga Plaza de San Juan de Letran dhe e cila ndalet në Fosse Ardeatine. Ose, autobusi 118 që largohet nga Koloseu. Për Katakombet e San Sebastián, ju gjithashtu mund të merrni autobusin 118 ose 218 dhe 660 që vjen nga Colli Albani. Për të shkuar në Domitila keni autobusë 714, 716, si dhe 160 dhe 670.

Mbishkrime në Katakombë

Çmimet e vizitës në Katakombat Romake

Ne kemi parë tashmë se si të arrijmë atje, oraret dhe çfarë do të gjejmë në Katakombat e ndryshme Romake. Kështu që, me siguri kësaj radhe keni menduar edhe për atë që do të shpenzonit. Epo, duhet thënë se hyrja në këto vende Ka një çmim prej 8 eurosh për publikun e gjerë. Sigurisht, më vonë, për fëmijët deri në 5 vjeç dhe gjithashtu grupe shkollore nxënësish, do të ketë një çmim të reduktuar prej 5 eurosh.

Këshilla themelore për të udhëtuar në Katakombë

Nëse nuk do të udhëtoni në grupe të mëdha, por më tepër si çift ose si familje, nuk ka nevojë të rezervoni paraprakisht. Orët e mesditës, rreth orës 14:00 pasdite, është një nga momentet më të mira për t'i vizituar ata. Që në këtë mënyrë, ju nuk do të takoni shumë njerëz. Sigurisht, duhet thënë se ne po flasim për një vend unik me shumë histori pas tij, por gjithashtu duhet të keni kujdes me njerëzit që vuajnë nga klaustrofobia. Megjithëse jo në të gjitha zonat, disa prej tyre tregojnë korridore disi të ngushta.

Ashtu si vendet afër, për të qenë në gjendje Përfitoni nga vizita, keni Banjat e Caracalla të cilat janë rreth 3 kilometra larg. Në të njëjtën distancë, Bazilika e Shën Gjon Lateranit dhe Shën Palit Jashtë Mureve, si dhe Circus Maximus në Romë që keni rreth 4 kilometra larg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*