Kolona e Trajanit

legjendat monumente

La Kolona e Trajanit mund ta gjejmë në Romë. Siç e dimë mirë, ai është një monument përkujtimor. E vërteta është se kur vizitojmë zonën ku ndodhet, kjo na bën të mendojmë për një civilizim tjetër, në histori të shumta dhe gjithashtu legjenda që nuk mund të ndalojmë t’i imagjinojmë.

Epo, kolona e Trajanit ka shumë më tepër sesa të jesh e thjeshtë monument. Prandaj, sot kemi dashur ta afrojmë pak, në mënyrë që të zbuloni në personin e parë gjithçka që mund të na ofrojë. Le të shohim pas në kohë!

Ku ndodhet kolona e Trajanit?

Duhet thënë se kolona e Trajanit u përfundua në vitin 113 dhe se ajo u ngrit me urdhër të Trajan. Një perandor i cili nga viti 98 dhe deri në vdekjen e tij në vitin 117 qeverisi Romën, duke e çuar atë në majë. Me fjalë të tjera, ai kishte një periudhë shkëlqimi me vete. Meqenëse ju është caktuar ndërtimi i ndërtesave të mëdha publike.

kolona e trajanit

Në këtë rast, monumenti i tij kryesor u ndërtua në Forumin e Trajanit, i cili u ndërtua falë plaçkës së luftës. Siç sugjeron emri i saj, ai ishte gjithashtu një tjetër nga ndërtimet e tij më të njohura. Isshtë një nga vendet më të mëdha në Romë, pasi ka sheshin, Bazilikën Ulpia, si dhe kolonën dhe gjithashtu Tempulli i Trajanit. Ky vend është shumë afër Quirinal-it të njohur. Se nuk është askush tjetër veçse një mal apo kodër, një haraç për Zotin Quirino.

Historia e tij

Ne po përballemi me një kolonë që është më shumë se 30 metra e lartë dhe nuk llogaritet piedestali i saj. Pra, ne po flasim për një nga pikat më të mira të Romës. Por kjo nuk është e gjitha, ajo fsheh një histori të gjatë të treguar të lehtësuar. Meqenëse kolona nuk ka një përfundim të qetë, përkundrazi. Brenda saj Fitoret e Trajanit përkujtohen. Përbëhet nga gjithsej 18 blloqe mermeri. Me peshë 40 tonë, secili prej tyre.

Në fillim, ajo u kurorëzua nga një statujë e një zogu. Disa kohë më vonë, njëri nga perandori u vendos. Edhe pse Papa Sixtus V, urdhëroi vendosni një statujë të Shën Pjetrit. Prandaj, e gjithë kjo është pjesë e historisë së saj. Sigurisht, ishte vetë perandori ai që donte të bënte një lloj narracioni për secilën betejë të tij kundër dakëve. Kjo është arsyeja pse nëse jemi përpara kolonës, na paraqitet e gjithë historia e saj në një mënyrë shumë të përpiktë dhe për t'u marrë parasysh.

detajet e perandorit trajan

Kuptimi i lehtësimeve të tij

Siç po komentojmë, ai nuk është një monument i thjeshtë, i cili mund të ketë pak a shumë rëndësi. Kolona e Trajanit e ka atë dhe shumë. Jo vetëm për të qenë një nga ata që qëndrojnë akoma dhe në gjendje të mirë, por për gjithçka që ai ka për të thënë. Ndër lehtësimet e tij mund të shohim pjesë të shumta që janë pjesë e një jete dhe një historie e rrëfyer mirë. Konkretisht, rrëfehen dy fitore kundër dakëve. E para është në pjesën e poshtme, ndërsa e dyta në pjesën e sipërme.

Për të ndarë njëri nga tjetri, mund të vëzhgoni personifikimi i Nike, fitorja. Midis të gjitha skenave që kemi përfaqësuar, ka edhe disa që tregojnë një pjesë metaforike. Ju mund të shihni se si ishte jeta në kamp, ​​si ata ndërtuan ujësjellësin ose si bastisën një qytet. Për shembull, Trajano shfaqet 59 herë i gdhendur në një mënyrë shumë realiste. E vërteta është se e gjithë kjo ka një vlerë të rëndësishme kulturore. Meqenëse është një mënyrë për t'iu afruar ushtrisë, ushtarëve dhe gjithashtu armëve të tyre ose mënyrës së veprimit.

Reliefet e kolonës Trajan

Mbishkrimi në piedestal

Në pjesën e piedestalit ka edhe një mbishkrim, i cili vjen për të thënë diçka si një shpjegim se kolona është aq e lartë sa mali që ishte në vendin e tij. E mira për këtë mbishkrim romak është se është bërë me shkronja të mëdha dhe katrorë. Një stil që përdorej vetëm në epigrafi. Ato ishin shkronja gjeometrike, domethënë kishin forma gjeometrike si katrori ose rrethi. Zakonisht lexohen nga poshtë, për këtë arsye, shkronjat e ulëta janë me një madhësi më të vogël.

monumentet e trajanit

Brendësia e kolonës së Trajanit

Shtë e vërtetë që në këtë rast, nuk trajtohet si monumentet e tjera që i gjejmë në Romë. Disa prej të cilave, për një tarifë të vogël, ne mund të hyjmë dhe ta lëmë veten të rrëmbehen nga brendësia e saj unike. Në këtë rast, duhet thënë se ka një brendshme të zbrazët, në të cilën ka një shkallë spirale, me rreth 185 hapa. Kjo të çon në pjesën më të lartë të ndërtesës. Nga e cila mund të merrni pamje të pakonkurueshme. Por duhet thënë që për këtë, ju duhet të merrni një lloj leje që zakonisht nuk jepet ashtu. Kështu që ne do të qëndrojmë me dëshirën dhe të vazhdojmë të shijojmë lehtësimet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*