Muzetë e Kapitolinës

muzeumet e kapitolinës

Megjithëse i njohim si shumës, e vërteta është se ai është një muze i madh në Romë. Pa asnjë dyshim, Muzetë e Kapitolinës Ato janë kryesore dhe më të rëndësishme në të njëjtën kohë si një nga më të vjetrat në botë. Meqenëse gjithçka filloi falë një donacioni që ndodhi në shekullin e XNUMX-të.

Pak nga pak donacionet ishin mjaft të shpeshta, prandaj ishte e nevojshme të instalohej një vend për t'i ruajtur ato. Prandaj, në vend që të bënte një muze, thirrja u ngrit së pari Pallati i Konservatorëve dhe para tij, ai i njohur si Pallati i Ri. Zbuloni të gjitha sekretet e saj të shkëlqyera!

Si të shkoni në Muzeumet Kapitolinë

Shtë një pikë mjaft e lehtë për tu gjetur. Meqenëse duhet thënë se muzeu ndodhet në sheshin e njohur Campidoglio. Gjë që na bën të flasim për një nga sheshet më të rëndësishme në Romë. Ishte Miguel Ángel ai që bëri projektin e sheshit. Epo, për të arritur në këtë vend mund ta bëni si me metro ashtu edhe me autobus. Ndalesa në të cilën do të arrini do të jetë Sheshi Venezia dhe shumë afër forumit, do ta gjeni këtë vend. Sigurisht, ju gjithashtu keni mundësinë e marrjes së një taksi, por në varësi të vendit ku jeni, do të jetë dy herë më e shtrenjtë në krahasim me autobusin.

si të merrni muzeumet e kapitolinës

Pallati i Konservatorëve dhe Pallati i Ri

Ato janë dy pjesët që përbëjnë Muzeumet Kapitolinë. Selia historike është e para prej tyre, pasi siç e kemi përmendur, ajo u ngrit në 1471 kur një koleksion bronzesh Shtë dhuruar nga Papa Sixtus IV. Pas tij, mbërritën edhe Papë të tjerë, të cilët gjithashtu po zgjeronin këto koleksione, gjë që bëri të domosdoshme ndërtimin e një ndërtese të re.

Pallati i Konservatorëve

Në këtë pallat do të gjejmë një seri koleksionesh nga më të rëndësishmet. Midis tyre janë bustet e figurave të shumta të rëndësishme, si dhe piktura të Rubens ose Caravaggio, ndër të tjera. Megjithëse nga të gjitha veprat e artit, është e vërtetë që vendi kryesohet nga Ujku i Kapitolinës. Pa harruar statujën e kuajve të Marco Aurelio.

Pallati i Ri

Në këtë rast, hapësira u është kushtuar skulpturave, të cilat janë kopje romake, por me origjinë greke. Ka shumë që ia vlen, por Afërdita është një nga ato kryesore së bashku me Discobolus. Nuk është një dhomë që është e përkushtuar për të Filozofë dhe personazhe grekë. Pra, është gjithashtu një tjetër nga vizitat thelbësore për t'u marrë parasysh.

ujku kapitolinë

Koleksione historike

  • Një nga koleksionet thelbësore është e ashtuquajtura Pinacoteca. Vjen nga Princat e Savojës dhe Marquis Sacchetti.
  • Koleksioni i busteve që kemi përmendur tashmë, i njohur si protomoteca, përfshin personazhet më të famshëm, të rëndësishëm dhe të shquar që vijnë nga Panteoni. Ishte Pius VII ai që vendosi kështu.
  • Gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të, koleksioni Castellani u dhurua. Ky koleksion përbëhej nga materiale qeramike.
  • Koleksioni i monedhave, si dhe bizhuterive, është emëruar Kapitolinë Medagliere. Edhe pse nuk u hap për publikun deri në vitin 2003.

Muzetë e Romës

Një turne themelor në Muzeumet e Kapitolinës

Nëse fillojmë itinerarin përmes Pallatit të Ri, mund të shohim skulpturat e perandorëve, si dhe buste të filozofëve ose politikanëve. Pra, duke e ditur këtë, ne do të takojmë Homerin dhe Ciceronin, ndër shumë të tjerë. Ne gjithashtu do të parakalojmë përmes Galit që Vdes, Faun i Kuq, Venera ose mozaikë të ndryshëm. Për të vazhduar me itinerarin, mund të dilni në shesh ose të vazhdoni përmes një galerie nëntokësore që të çon në ndërtesën tjetër.

Aty do të shihni piktura të shkëlqyera si ato të Caravaggioo dhe statuja e Kostandinit janë disa nga opsionet. Por sigurisht, pasi të keni atje, do të gjeni shumë më tepër. Cilat janë gjërat e domosdoshme? Trueshtë e vërtetë që është pothuajse e pamundur të përmendet por sigurisht, nuk mund të humbasim disa të tilla si: Aleksandri i Madh, Apollo, Cupid dhe Psikikë, Herkuli në statujën prej bronzi, Eros ose Leda dhe mjellma, ndër të tjera.

Orët, çmimet dhe informacionet që duhet të merren parasysh

Nëse dëshironi të vizitoni muzetë e Kapitolinës, duhet ta dini se mund ta bëni nga e marta deri të dielën. Ndërsa orari i tij do të jetë nga ora 9:30 deri në 19:30 pasdite. Çmimi është 15 euro, është e vërtetë që në të njëjtën biletë mund të hyni në të dy ndërtesat. Sigurisht, mos prisni ta gjeni të hapur më 25 maj, as më XNUMX janar ose XNUMX dhjetor. E diela e parë e çdo muaji është falas për të hyrë. Por gjithmonë mbani mend se radhët për atë ditë janë mjaft të rëndësishme. Ata ofrojnë të dy turne me udhëzues dhe vetë-udhëzues, për më pak se dy euro, në Spanjisht. Mbani në mend se fotografia në flash nuk mund të merret. Gjithashtu, nëse doni të bëni një turne të plotë, do t'ju duhet rreth katër orë.

Çfarë të shohësh pranë muzeut

Nëse keni akoma kohë dhe dëshirë për të përfunduar vizitën tuaj, atëherë mund ta bëni me Pallatin e Venecias, i cili është rreth 200 metra larg ose të zbuloni monumentin për Victor Emmanuel II, si dhe Bazilika e Santa Maria në Aracoeli dhe si Plaza de Campidoglio që do të shkelni kur të hyni në muze. Pa harruar Forumin Romak, i cili do të jetë më pak se 300 metra larg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*