Një mëngjes tipik italian në Romë

Një nga qytetet më të bukura dhe interesante në Evropë është Roma. Kombinon pak nga gjithçka, midis historisë, artit dhe gastronomisë. Çdo udhëtar e shijon atë nga lindja e diellit deri natën vonë, kështu që ju duhet ta filloni ditën me një mëngjes të mirë, a mëngjes tipik në Romë.

Më pëlqen mëngjesi, shumë më tepër kur jam duke udhëtuar dhe ato përfaqësojnë shtesën e nevojshme të energjisë për të filluar ditën, mundësinë për të shijuar aromat lokale, për të ndjerë një pjesë të vogël të atij vendi që po zbuloj. Por çfarë mund të hamë mëngjes në Romë?

Mëngjesi në Romë

Të gjitha vaktet janë të rëndësishme në Itali, një vend me një kuzhinë të mrekullueshme, prandaj le të shfrytëzojmë rastin për ta filluar ditën me një mëngjes të mirë. Padyshim, protagonisti që nuk mungon kurrë është kafeja dhe në menunë më të zakonshme dhe më të popullarizuara nga të gjitha ka disa ëmbëlsira. Pastaj, një mëngjes tipik dhe i thjeshtë në Romë është kafeja dhe ëmbëlsira me pak gjalpë ose reçel, ca galetë ose cookie.

Këtë menu do ta gjeni në shtëpitë e Romakëve ose në supermarket, por Të hash mëngjes jashtë, në një bar, është një lloj tjetër eksperience.

Nëse jeni duke kërkuar diçka ndryshe, atëherë një ditë duhet të anashkaloni mëngjesin e hotelit dhe të dilni dhe të kërkoni një mëngjes romak më të përpunuar. Këtu tashmë po flasim për një kafe dhe diçka të ëmbël për ta shoqëruar: një bomba, ciambella, maritozzo ose kornetë.

Le të fillojmë me kafe. Italianët e duan kafenë dhe kështu bëjmë edhe ne, kështu që për mëngjes opsionet më të zakonshme janë kafeja e zezë, kapuçino, kafe me qumësht, kafe pulmono, kafe freddo, kafe al vetro ... mirë, ka një fjalor të tërë, le të thjeshtësojmë pak gjëra. Qëllimi:

 • Coffee: është një ekspres i thjeshtë. Ajo vjen në një filxhan, në sasi të vogël dhe super të koncentruar. Mund t’i shtoni pak qumësht ose sheqer.
 • Kafe Makiato: është kafe me një pikë qumësht të nxehtë.
 • Kapuçino: kafe me qumësht të rrahur në avull, shumë kremoze.
 • makiato latte: një gotë e gjatë me qumësht të nxehtë me kafe ekspres.
 • Kafene Lungo: shërbehet në një filxhan ekspres dhe për këtë bëhet fjalë, është një ekspres me pak më shumë ujë të nxehtë.

Të gjitha këto versione të kafesë italiane janë bërë me standardin: kafe ekspres. Nëse nuk ju pëlqen, gjithmonë mund të porosisni një Americano në një filxhan të madh, i cili është më i holluar me ujë.

Kjo në lidhje me kafenë, tani mirë, përsa i përket pastërave kemi disa mundësi. Njëra është maritozzi, një simite maja e ëmbël që është specialiteti i Romës. Legjenda thotë se në Mesjetë në 1 Mars një maritozzo iu dha një të dashur, dhe se e fshehur në krem ​​duhet të ketë qenë një xhevahir ose një unazë.

Shtë një simite e madhe por shumë e lehtë dhe zakonisht mbushet me krem ​​pana. Shume e rende? Shoqërohet me kafe dhe mund ta ndani, ideja është gjithmonë ta provoni. Ka maritozzi shumë të mirë në Il Maritozzaro, Roscioli Caffe ose Pasticceria Regoli. E hollë!

Një simite tjetër popullore e mëngjesit është kornetë. Në fakt, një mëngjes tipik italian është thjesht një kafe kapuçino me një koketë.

Kushëriri i briosh francés Këto simite zakonisht bëhen me vaj në vend të gjalpit, kështu që kanë një shije më të butë dhe të ëmbël. Një kornetë mund të vijë "E thjeshtë" ose e mbushur me bllokime, memellata, ose krem. Ka mundësi më të shëndetshme, nëse janë shumë të rënda për ju, dhe pastaj ka kornete integrale, që do të thotë, e bërë me miell integrale dhe e mbushur me mjaltë.

Ku i hani kornetat më të mira? Epo mund të ulesh për të pirë kafe dhe për të ngrënë cornettos brenda Perfe Caffe, në Pizza del Risorgimento, ose në Pastiçeri Barberini, në lagjen Testaccio, ose vetëm para këtij vendi, në Depo e tramvajit. Nëse nuk doni kafe, atëherë ëmbëlsira më e mirë në Romë është Furra Bonci, në Prati.

Nëse mëngjesi romak ka diçka si një briosh, dhe i lë francezët të kënaqur, ai gjithashtu ka diçka si një donut dhe tërheq amerikanët. Në këtë rast po flasim për cimbella.

Ashtu si donut, ajo është një brumë që është skuqur dhe ka një banjë sheqeri kështu që kur kafshoni në të, ajo grumbullohet pak dhe goja juaj përmbytet me karamele. Ciambellat më të mira shiten në Linari, në Vía Nicola Zabaglia, 9 vjeç.

Një simite tjetër tipike e ëmbëlsirave romake për mëngjes është bombolone, ose bombë, një simite e skuqur me ngjyrë më të çelët e mbushur me krem ​​pjekje.

Oferta vazhdon me simite të tjera tipike që shiten në disa kafene me pasta të përfshira. Për shembull, në qendër të Romës është një vend i tillë Kafe Roscioli, e vendosur midis Getos Hebreje dhe Campo de'Fiori. Megjithëse është një vend i shtrenjtë për të ngrënë mëngjes një ditë, ju mund ta bëni atë dhe të shijoni cilësinë e Danishtes ose të krostatave të saj, ëmbëlsira të ëmbla me mollë dhe bajame që janë të shijshme.

Deri më tani gjithçka është shumë e ëmbël, apo jo? Pra, nëse ju jeni një nga ata që duan diçka e kripur ju mund ta shoqëroni kafenë me një tramezzini. Këto janë trekëndësha të bukës së bardhë me thërrime dhe majonezë me mbushje të ndryshme. Ata nuk janë ndonjë punë e madhe. Sigurisht, ato duken shumë mirë. Nëse keni udhëtuar në Japoni dhe të ktheheni të kënaqur me këtë lloj sanduiçësh, ata në Romë do t'ju zhgënjejnë disi. Mbani në mend.

Më në fund mundeni kombinohen të ëmbla dhe të kripura në një tipik paradrekë, një mëngjes i vonë ose një drekë e hershme. Çfarë zakoni amerikan që ka shkuar nëpër botë!

Ku të hamë mëngjes në Romë

natyrisht, mëngjes i vonë nuk është mëngjesi juaj tipik në Romë por është një zakon që është bërë popullor dhe është i kombinuar në qytet me mëngjesin e tij më tipik. Pra, përveç faqeve që po i emëronim, tregoni këto të tjera:

 • Marigold Roma, në Via Giovanni da Empoli, 37) është opsioni i parë. Isshtë një restorant me një furrë të vogël që bën bukë shtëpiake, role kanelle, kos organik, granola, pancakes, vezë dhe shumë më tepër. Shtoni kafe të veçantë dhe një listë të gjatë dhe të pasur me çajra dhe ju keni mëngjesin e duhur.
 • Kafe Merenda: Shtë një vend shumë i popullarizuar në mesin e Romakëve, specialistë në briosh me mbushje fëstëk. Brioche është gjithashtu e mirë dhe e gjithë pasta e saj bie në sy. Shtë në rrugën Luigi Magrini, 6 vjeç.
 • Ginger: është në valën e ushqimit të shëndetshëm. Shtë një restorant që shërben edhe mëngjesin: ka smoothie, petulla, vezë dhe proshutë, kornezë dhe kafe. Via Borgognona, 43-46.
 • Nero Vaniglia: hapet herët, tipi 6 i mëngjesit. Ka një stil modern me të gjitha kuzhinat në sy. Gjithçka është shtëpi dhe më të mirat janë ato e lezetshme me mouss me shije të ndryshme. Shtë midis Ostiense dhe Garbatella, Circonvallazione Ostiense, 201.
 • Koromandeli: Isshtë afër Piazza Navonna dhe shërben pasta të shijshme nga e gjithë bota. Shtë në Via di Monte Giordano 60/61.
 • Mato: këtu do të shijoni më të mirën pastiçiotto nga Roma. Ata janë pjesë e mëngjes tipik i Pulias dhe ato janë në menunë e këtij zinxhiri ushqimor që ka tre degë në Romë. Njëra është në Piazza Bologna, një tjetër në Sallustiano dhe një tjetër në Lagjen Afrikane. Ju gjithashtu mund të provoni panzerotti të shijshëm dhe fokaci. Via Lorenzo il Magnífico, 26 vjeç, Via Venti Settembre, 41 vjeç dhe Viale Eritrea, 108 vjeç.
 • Bar Benaco: ky vend është i mrekullueshëm, i thjeshtë dhe i shijshëm. Gjithmonë përsëritet dhe gjëja më e mirë që bën është brioshët. Shtë në Vía benaco, 13 vjeç.
 • Cafe delle Comari: Mund të zgjidhni të uleni në bar ose në një tavolinë. Shumëllojshmëria e njerëzve është shumë e mirë dhe stafi është shumë i vëmendshëm. Shtë afër Vatikanit, kështu që është një vend i mirë nëse filloni turne tuaj në lagje më pas. Vía Santamaura, 22. Hapur nga e hëna në të dielë nga ora 7 e mëngjesit deri në 9 pasdite.
 • Cafe Novecento: Ka një dhomë të këndshme çaji dhe shumë romakë për të biseduar. Shërben mëngjesin deri në mesditë. Via del Governo Vecchio, 12 vjeç.
 • LI.BE.RA + së shpejti: Ky është një restorant i hapur herët që shërben mëngjes, drekë dhe orë të lumtura. Closeshtë afër Pizza Navona dhe është shumë bukur. Shtë në Via del Teatro Pace, 41 vjeç.
 • Shën Eustachio il Caffè: është rreth panteonit dhe njihet për përsosmërinë e kafesë së sapo bluar. Pizza di S. Eustachio, 82. nga ora 7:30 e mëngjesit.

Këto janë vetëm disa nga opsionet për të shijuar një mëngjes tipik italian në Romë, por ata nuk do të të zhgënjejnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Melany dijo

  Unë e dua këtë faqe.

 2.   Livia dijo

  Ashtë gabim të mendosh se panino dhe jo panini, që do të ishte shumësi, është pjesë e mëngjesit. Mëngjesi italian ka vetëm gjëra të ëmbla, asgjë të kripur. Panino shitet në çdo kohë për ata që kanë ngrënë mëngjes me orë të tëra dhe janë të uritur si një meze të lehtë në mes të mëngjesit.

 3.   buzëqeshje për të falënderuar dijo

  Në shtëpi, keqkuptimet kanë tendencë të ndodhin më shumë për shkak të
  rrëmujës dhe kjo është arsyeja pse IKEA paraqet Emoticons, një mjet
  komunikimi për të siguruar mirëkuptimin në shtëpi.

  Lidhur me Android, pritet që azhurnimet e ardhshme të bëjnë
  futni saktësisht në të njëjtën mënyrë të shfaqjes. , Francë,
  Gjermania, Italia, Në fund të tastierës, do të mund të shihni tema të ndryshme emoji për të
  zgjedh Simboli i orës në anën e majtë ju tregon më të fundit
  që keni përdorur. Gjithashtu i disponueshëm autokorrektiv, 30
  Fjalorë të gjuhëve më thelbësore, Vetëm në tastierat e telefonit tim celular (Menu - Cilësimet - Gjuha dhe Tastiera)
  mundësoj që aplikacioni që kisha shkarkuar të përdoret gjithashtu dhe kaq, funksionoi
  deri në përsosmëri.