Njihuni me 6 vendet më të bukura në Itali

Nëse keni nevojë për frymëzim për të udhëtuar në këtë vend magjik, ne zbulojmë për ju vendet më të mira për të parë në Itali, një nga një.
Duke qenë një nga vendet më të vizituara në botë, nuk është për t'u habitur që është gjithashtu një nga më të bukurit në planet. Nga gastronomia e saj me famë botërore, peisazhe magjepsëse deri te cepat që përmbajnë histori unike, kështu që një listë e të gjitha vendeve thelbësore në Itali duhet të jetë e përjetshme, megjithatë ne kemi arritur një zgjedhje të vlefshme që ju të dini 6 vendet më të bukura në Itali.

1. Romë

Ky kapital duhet të paraqitet në çdo listë. Pa dyshim që është një nga qytetet më të bukura në botë i njohur si Qytet i Përjetshëm, lëreni veten të bllokuar nga fama e tij mitike dhe historia përrallore e mbyllur në çdo cep të saj. Ju gjithashtu mund të shijoni tërheqjet avangardë.

2. Venice

Një nga qytetet më romantike në botë dhe një nga vendet për t’u vizituar në çdo kohë. Qyteti i kanaleve gjithmonë harxhon sensualitetin kudo, sidomos në festën e tij të madhe, Karnavalin. Përveç shëtitjes nëpër sheshin e saj më të famshëm, Plaza de San Marcos, padyshim që do të dashuroheni.

3. Piza

Turneu në rajonin e Toskanës është një nga opsionet më të mira dhe një ndalesë e rëndësishme është qyteti i Pizës. Përveç kullës së famshme të prirur, ka shumë për të bërë. Museo Nazionale di Palazzo Reale, Palazzo della Carovana dhe shumë më tepër.

4. Cinque Terre

Ky rajon është një nga më spektakolarët. Ky grup qytetesh të vendosura në shkëmbinjtë dhe plot me shtëpi shumëngjyrëshe. Një nga opsionet më të mira për të parë në të gjithë Italinë. Kaloni disa ditë në turne Corniglia, Vernazza, Riomaggiore dhe Manarola dhe shkoni në shëtitje dhe vlerësoni pamjet e denja për sulm në zemër.

5. Liqeni Como

Isshtë vendi i tretë më i madh në Itali dhe një nga vendet më të bukura për t’u vizituar në Itali për mjedisin e tij natyror që është i mbushur me fshatra përrallash.

6. Siçili

Ky ishull ka fituar të gjithë të drejtën t'i përkasë kësaj liste, pasi është më i miri. Një vend i përsosur i kulturës, gastronomisë, historisë dhe natyrës i rrethuar nga deti Mesdhe duke ju pritur. Mos humbisni vendet arkeologjike dhe perlat e tjerë arkitektonikë. Nëse ju pëlqen peisazhet, admironi bukuria e vullkanit Etna. Sikur të mos mjaftonte, Sicilia ende mban një gamë të ulët kostoje, gjë që e bën atë një destinacion tërheqës për të gjitha buxhetet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*