Prati, një nga lagjet më luksoze në Romë

Roma është një qytet i vogël që mund të eksplorohet në këmbë. Një shëtitje nëpër lagjet e saj të shumta rekomandohet shumë në një ditë me diell, kështu që në këtë turne nuk mund të humbni simpatiken dhe simpatiken barrio Prati.

Prati është një destinacion i njohur për rrugët e tij, ndërtesat e tij elegante dhe të tijin hijeshi evropiane. Ka shumë personalitet, pothuajse duket si Parisi, prandaj le të shohim sot se çfarë mund të bëjmë këtu.

Livadhe

Është Tremujori i njëzet e dytë i Romës dhe stema e saj përfshin Mauzoleumin e Hadrianit, një nga vendet më emblematike të tij (edhe pse në të vërtetë i përket Borgos). Por cila është historia e kësaj lagjeje simpatike romake?

Duket se në kohën e Perandorisë Romake këto toka ishin pushtuar nga vreshta dhe shkurreKështu, quhej Horti Domitii dhe i përkiste gruas së Domitianit. Më vonë ajo ndryshoi emrin e saj, në Prata Neronis, dhe gjatë Mesjetës u quajt Prata Sancti Petri ose fushat e San Pedro.

Zona mbeti e gjelbër pothuajse në fund të shekullit të XNUMX-të, midis shkurreve, kënetave dhe tokave të kullotjes pasi aty kishte akoma disa ferma, veçanërisht në shpatet e Monte Mario. Por sq 1873 pronari i atëhershëm i një pjese të madhe të tokës, Xavier de Mérode, nënshkroi një kontratë me komunën për të filluar formoni një rreth të ri. Kaluan dhjetë vjet derisa ndërtesat e para panë dritën.

Sidoqoftë, lagjja mbeti margjinale për një kohë të gjatë pasi nuk kishte infrastrukturë të mirë dhe dukej se ishte e izoluar. Në fakt, vetë Mèrode pagoi nga xhepi i tij për punët e një ure hekuri për të hapur rrugët e komunikimit. Ishte vetëm në fillim të shekullit të XNUMX-të që qyteti filloi të zgjidhte problemet urbane të rrethit. Si Në thelb këtu u ndërtuan zyrat administrative të Mbretërisë së re të Italisë.

Shtrirja e rrugëve është bërë me një veçanti: çfarë nga asnjëri prej tyre nuk mund të shihej Bazilika e San Pedro. Në atë kohë, marrëdhëniet midis Vatikanit dhe qeverisë së re nuk ishin më të mirat, kështu që as një rrugë apo një shesh përreth këtu nuk ka emrin e papëve ose shenjtorëve.

Punimet e reja përfshinin mbushje tokash, për të mos pësuar përmbytjen e lumit Tiber, por nuk ishte e lehtë as për shkak të qëndrueshmërisë shumë të lagësht të tokës. Por, gjithsesi, ndërtesat e reja filluan të dilnin si kërpudha, të gjitha gjatë gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të dhe të njëjtat rrugë simetrike.

Rrugët kryesore të Prati janë Përmes Cola di Rienzo, Përmes Ciceronit, Marcantonio Colonna dhe Lepanto. Të gjitha këto rrugë janë zemra e Prati-t. Në veri lagjja kufizohet me Della Vittoria, në lindje me lagjen Flaminio, në jug me Ponte dhe në perëndim me Trioinfale.

Çfarë të vizitoni në Prati

Ndërsa ecni nëpër rrugëve dhe shesheve me emrin e personaliteteve të Perandorisë Romake ju do të shihni disa ndërtesa të bukura si gjykata dhe e bukura Teatri Adriano. Ky teatër u përurua në 1898, sot ai punon si kinema dhe është në La Piazza Cavour.

Nga ana e tij, Pallati i Drejtësisë u ndërtua midis 1888 dhe 1910 dhe konsiderohet si një ndërtesë madhështore, një nga më të rëndësishmet pas shpalljes së Romës si kryeqyteti i Mbretërisë së Italisë. Për shkak të natyrës së terrenit, me kaq shumë lagështi, ai duhej të sigurohej me themele të forta masive prej betoni që zgjatën deri në vitet 70 të shekullit të XNUMX-të kur duhej të forcohej përsëri. Eshte stili barok dhe rilindjesIsshtë 170 metra me 155 metra dhe është i gjithë gur gëlqeror travertin.

Livadhe eshte nje lagje e qete, një alternativë e mirë nëse nuk doni ngutje dhe ngutje. Connectedshtë e lidhur mirë me pjesën tjetër të qytetit, por është akoma rezidenciale dhe e qetë. Madje është një lagje shumë e sigurt, pasi që edhe pse nuk ka lindur me bekimin e Vatikanit, rezidenca e Papës është shumë afër.

Pra, gjëja më e mirë që dikush mund të bëjë në Prati është ec, humbet në rrugët e saj. Ju mund të filloni nga Vatikani vetë, të vizitoni Bazilikën e Shën Pjetrit ose Muzetë e Vatikanit dhe pastaj të filloni të ecni. Kështu, ju gjithashtu do të hasni në Kisha e Zemrës së Shenjtë të Votimit, e njohur gjithashtu si Katedralja e Milanos në miniaturë sepse ka një fasadë të bukur neo-gotike.

Këtu brenda punon Muzeu i Shpirtrave të Purgatorit, paksa e errët, me fotot e të vdekurve ... Kisha u ndërtua në vitin 1917. Brenda saj ka edhe një organ të bukur.

El Stadiumi Olimpik Shtë gjithashtu në Prati. U inaugurua në 1953 edhe pse historia e tij daton që nga vitet 20 pasi në atë vend kishte një stadium të vogël fashist. Këtu u mbajt ceremonia e hapjes dhe mbylljes së Lojërave Olimpike Verore 1960 dhe ajo u rinovua plotësisht për Kupën Fifa 1990 dhe përsëri, në 2008.

Rruga më e mirë e blerjeve në Prati është Via Cola Di Riezo. Ju do të shihni vargjet e dyqane rrobash, dyqane të vogla dhe restorante. Ata kanë çmime më të mira sesa në qendrën historike, kështu që është një alternativë e mirë për të kursyer para. Banorët e tyre? Nëpunës, nëpunës, njerëz me paga të mira sepse Shtë një nga lagjet më të mira ekonomike në Romë. Bëni kujdes, mos mendoni se është një lagje super popullore me shumë lëvizje, jo, në fakt është një lagje jashtë qarkut turistik dhe ndonjëherë as romakët nuk vijnë këtu.

Po, po, është shumë afër Bazilikës së Shën Pjetrit dhe Vatikanit, por turistët zakonisht nuk e vizitojnë atë shpesh. Dhe ata që arrijnë thjesht shëtisin përgjatë Via Cola di Renzo, e cila përqendron dyqanet. Por nëse doni më shumë, duhet të lëvizni pak më tej. Për shembull, duke lënë testament Zona e Viale Giulio Cesare, Një zonë multi etnike ku njerëzit nga e gjithë bota jetojnë së bashku.

Padyshim, ka shumë arabë dhe indianë këtu, me dyqanet e tyre përkatëse tregtare. Dhe nëse planifikoni të udhëtoni nëpër Itali ka një librari të mirë, Touring Club, e cila ka gjithçka për udhëtarët midis udhëzuesve dhe hartave. Statuja e Dea Roma na pret në  Ura Risorgimento. Wasshtë bërë nga skulptori polak Igor Motoraj dhe ai ka një fytyrë super të trishtuar dhe romantike.

Gjithashtu duke ecur do të shihni shumë Ndërtesa të stilit Umbertino, një stil tipik italian i fundit të shekullit të XNUMX-të dhe shumë të tjerë Vila të stilit Art-Nouveau. Po ashtu ka ndërtesa të stilit racionalist, nga periudha e Musolinit, dhe disa prej tyre stili rokoko. Padyshim që ka edhe disa ndërtesa më moderne, të tilla si ndërtesa RAI, të gjitha prej xhami dhe pasqyra, ose ish-komuna, një ndërtesë e stilit brutalist të vitit 1973 që sot ka dritare shumë të gjalla. Ai me fotografitë që do të bëni

Një tjetër nga sektorët e Prati është Delle Vittorie, një rreth i planifikuar në 1919 e cila ndodhet kryesisht në rreth Piazza Mazzinit dhe karakterizohet nga shtëpi të ndërtuara në periudhën fashiste, me oborre tipike të hapura. Nga të gjitha këto ndërtesa që kemi emëruar deri më tani, mos harroni detajet që janë vërtet të bukura në dyer, dritare dhe ballkone.

Nëse ju pëlqen të ngasni një biçikletë në Prati ka disa shtigje biçikletash duke filluar nga Viale Angelico në Castel Giubileo, një zonë më periferike në veri të Romës. Shtë një shëtitje e bukur që kalon përgjatë bregut të lumit dhe humbet në fusha të hapura ose cila do të ishte fshati i Romës. Një tjetër shteg biçikletash fillon në të njëjtën pikë, por nuk shkon shumë larg, në Piazza Cavour.

A ka hapësira të gjelbërta në Prati? Epo, nuk ka parqe të përshtatshme që të kujtojnë të kaluarën e saj të hapur dhe vreshtat. Nuk është bregu i lumit, shtegu i biçikletave pranë tij e cila është vendi ku njerëzit zakonisht ecin ose vrapojnë dhe jo shumë tjetër. Ndoshta ndonjë lokal i fshehur afër bregut ose në një varkë.

Prati mund të mos jetë lagjja më e popullarizuar në Romë, por më lejoni t'ju them se nëse shkoni në gusht është koha më e mirë nga të gjitha Në të vërtetë, çdo kohë ndërmjet 1 korrikut dhe 7 shtatorit është një kohë e mirë, sepse moti është ideal, ka njerëz në rrugë duke shëtitur, ju mund të vizitoni Muzeun e Castel San't Angelo në një natë vere, të ecni nëpër ngrih shtegun e Borgo Passetto, ku Papa u strehua nga Vatikani në kështjellë dhe admiroi kupolën e Bazilikës së Shën Pjetrit gjatë rrugës. E çmuar.

Për të bërë këtë shëtitje duhet të paguani, por me të njëjtën biletë mund të vizitoni fortesën dhe sallat e saj të bukura dhe oborret e shtëpive ose të ngjiteni në tarracë dhe të shijoni pamjet e mrekullueshme panoramike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*