Kuriozitete ruse, ditëlindje, pije dhe mesazhe

Rusi

Edhe një herë ne vazhdojmë të analizojmë shumë kuriozitete për Rusinë dhe sjelljen e qytetarëve të saj. Ka emra të veçantë për zona të caktuara të qytetit, ose për monumentet. Gjithashtu zakone dhe tradita gastronomike, sot ne vazhdojmë të analizojmë pak më shumë se si rusët përpiqen të zgjidhin dyshimet në lidhje me personalitetin dhe sjelljen e tyre.

A e dini se linjat e metrosë në Moskë quhen Pallati Underground? Kjo është kryesisht për shkak të arkitekturës mbresëlënëse të stacioneve të saj dhe shërbimit të shkëlqyeshëm, të përpiktë dhe të shpejtë, për të gjitha degët e saj. Në kohën e pikut, metrot e Moskës drejtohen çdo XNUMX minuta për të garantuar transportin për të gjithë pasagjerët e saj. Oneshtë një nga metrot më të vlerësuara dhe më të dashura në Evropë dhe botë.

Ndryshe nga ajo tradicionale festimi i ditëlindjes Në Perëndim, në traditat ruse, është djali i ditëlindjes ai që sjell ushqim dhe pije në festën e tij për të treguar dashurinë dhe vëmendjen e tij ndaj të ftuarve. Një detaj tjetër kurioz në lidhje me pijet, kur pinë çaj zakonisht vendosin shumë sheqer, deri në gati dy centimetra më të ekzagjeruarit.

Një detaj që dikush mund ta njohë menjëherë është vështirësia e rusëve për të hedhur atë që është e vjetër ose nuk ka më përdorim të qartë. Ata zakonisht nuk i flakin gjërat dhe kjo është arsyeja pse dikush ka ndjenjën se rusët janë grumbullues pak, edhe nëse janë gjëra që nuk janë më të dobishme ose janë të prishura.

Dhe kur bëhet fjalë për të komunikuar? Ata mund të duken të ftohtë dhe të pa shprehur, por Rusët priren të mbushin komunikimet e tyre të bisedave me emoticonsAta kryesisht kënaqen me vendosjen e kllapave për të theksuar dhe theksuar mesazhin që duan të përçojnë.

Çfarë cilësish ose karakteristikash të tjera kurioze mbani mend për rusët? A mendoni se ato mund të zbatohen edhe në qytete dhe vende të tjera në botë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)