Aeroflot ka rregulla të reja për bagazhet

aeroplan aeroflot

Ka shumë udhëtar nga e gjithë bota që përdorin shërbimet e linjës ajrore të flamurit rus në udhëtimet e tyre. Të gjithë ata do të jenë të interesuar të dinë se çfarë rregulla të reja për bagazhet aeroflot, informacion shumë i rëndësishëm kur rezervoni fluturime dhe planifikoni udhëtime.

Ndryshimet e paraqitura i përgjigjen situatës së re globale në botën e aviacionit, e goditur keq nga pandemia. Në realitet, të gjitha linjat ajrore në botë po kalojnë periudha të vështira dhe ristrukturojnë fuqinë e tyre të punës, flotën e tyre dhe shërbimet e tyre. Çështja e bagazhit është vetëm një pjesë e tërë këtij ristrukturimi.

Rregullat e bagazhit Aeroflot

Sipas rregullave të reja të Aeroflot, bagazhet i lejohen secilit pasagjer kjo do të varet nga norma që ai ka paguar dhe gjithashtu fat atij që fluturon. Tabela e mëposhtme shpjegon më hollësisht:

Klasi i biznesit

 • Shkalla fleksike dhe klasike: deri në 2 thasë me 32 kg secila lejohen të kontrollohen falas. Një copë me peshë deri në 15 kg lejohet si bagazh dore.
 • Tarifa familjare: lejohet kontroll falas në një valixhe të vetme deri në 32 kg. Një copë që peshon deri në 15 kg lejohet gjithashtu si bagazhe dore.

Klasa e komoditetit

 • Shkalla fleksike dhe klasike: deri në 2 valixhe lejohen të kontrollohen falas, por me një peshë maksimale prej 23 kg secila. Bagazhet e dorës zvogëlohen në një copë të vetme maksimumi 10 kg.
 • Tarifa familjare: lejohet kontroll falas në një valixhe të vetme deri në 23 kg. Sa i përket bagazheve të dorës, vlejnë të njëjtat rregulla si në tarifën e mëparshme: një bagazh deri në 10 kg në peshë.

Klasa ekonomike

 • Shkalla e përkuljes: check-in falas i 2 valixheve me peshë deri në 23 kg secila. Bagazhet e dorës: një copë maksimumi 10 kg.
 • Tarifat klasike, kursyese dhe promovuese: Faturim falas i një valixheje që peshon deri në 23 kg. Një copë e vetme maksimumi 10 kg e lejuar si bagazh kabine.
 • Tarifat e Lite dhe PromoLite: Lejon të ngarkohet vetëm një copë bagazh dore maksimalisht 10 kg. Kontrolli i bagazhit të tjerë duhet të paguhet veçmas.
bagazhet aeroflot

Rregullat e reja të bagazhit Aeroflot

Duhet të merret parasysh se, sipas rregulloreve të Aeroflot, shuma e dimensionet e bagazhit për të kontrolluar nuk mund të kalojë 203 cm. Nga ana tjetër, matjet e bagazhit të dorës nuk mund të kalojnë 55 cm të gjatë, 40 cm të gjerë dhe 25 cm të lartë.

Duhet gjithashtu të theksohet se në disa fluturime të distancave të gjata ka përjashtime që ju lejojnë të kontrolloni në një bagazh shtesë.

Rregullat e Aeroflot në lidhje me bagazhet speciale

Në rast të udhëtimit me bagazhet speciale (pesha ose dimensionet e të cilit tejkalojnë kufijtë e vendosur nga Aeroflot), duhet të jetë informoni kompaninë ajrore të paktën 36 orë para nisjes së fluturimit. Do të jetë ndërmarrja që vendos nëse do të miratojë apo jo check-in-in e këtij bagazhit dhe e cila, nëse është kështu, do të informojë klientin se si të veprojë.

Në përgjithësi, si bagazhe speciale pranohen si më poshtë:

 • Pajisjet e skive ose dëborë.
 • Pajisje hokej mbi akull.
 • Biçikletat e përgatitura dhe të paketuara siç duhet për të udhëtuar në kapjen e avionit.
 • Pajisjet e golfit të paketuara në një qese të vetme.
 • Pajisje peshkimi.
 • Surf, kitesurf, wakeboard ose pajisje për rrëshqitje në ajër.
 • Instrumente muzikorë që tejkalojnë dimensionet e lejuara.
standardet e aeroflotit

Rregulla të reja për bagazhet për pasagjerët e Aeroflot

La Tarifa Faturimi i secilës prej këtyre pjesëve do të përcaktohet sipas llojit të biletës, peshës, dimensioneve dhe destinacionit.

Karriget me rrota dhe sendet e tjera të lëvizjes konsiderohen gjithashtu bagazh të veçantë, por përjashtohen nga pagesa.

Në rast të bagazhit të tepërt

Importantshtë e rëndësishme të dini se nëse numri i bagazhit, pesha e tyre ose shuma e tre dimensioneve tejkalon atë që lejohet nga rregulloret e Aeroflot, tarifë shtesë për bagazhet e tepërta. Kjo normë mund të shkojë nga 29 € në 180 € për secilën pjesë, përsëri në varësi të llojit të biletës, destinacionit të fluturimit dhe peshës ose vëllimit të tepërt.

Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se bagazhet e tepërta do të pranohen vetëm nëse avioni ka kapacitet të mjaftueshëm në kapje për ta pranuar atë. Nëse jo, do të qëndrojë i bazuar.

Aeroflot - Russian Airlines (Аэофло́т-Росси́йские авиали́нии në rusisht) është një nga linjat ajrore më të vjetra në botë. Ajo u themelua në vitin 1923, në fillim të epokës Sovjetike. Interesante, ai ende mban simbolikën e çekanit dhe draprit në mburojën e tij. Që nga viti 2004, ajo i përket aleancës ndërkombëtare Skyteam.

Aktualisht qendra e Aeroflot është e vendosur në Aeroporti Sheremetyevo në Moskë. Flota e saj aktualisht përbëhet nga 226 aeroplanë me një moshë mesatare prej 5,5 vjet. Ka dy filiale (Donavia y nordavia) dhe operon linja të shumta në tre kontinente (Azi, Evropë dhe Amerikë) me një listë të gjatë me pothuajse 400 destinacione.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Noelia dijo

  Olga;
  Nesër jam duke udhëtuar për në Indi me aeroflot dhe nuk ka qenë e qartë për mua se mund të hipi në aeroplan si bagazh dore, ne nuk do të bëjmë check-in. Para se të mund të ngrinim valixhen që nuk i kalonte 10 kg dhe të ndanim çantën ose çantën tuaj të shpinës ... tani jo?
  Falënderim

 2.   manuel dijo

  Kjo është, nëse unë tashmë udhëtoj me rregullat e mëparshme dhe blej atë që do të merrja në shtëpi tani duhet të lë gjithçka në Rusi sepse tejkalon 32 kg !!!!, më thuaj çfarë të bëj !!!!! ??
  falënderim

 3.   Yaime dijo

  Unë jam Kuban dhe udhëtoj me klasë ekonomike përsëri në Kubë, do të më duhet të di se sa duhet të paguaj për një bagazh tjetër 23 kg dhe nëse është e mundur ta mbash atë, ose vetëm klasa ekonomike mund të mbajë 1 qese me 23 kg .

 4.   Kështjella Leon Noriega dijo

  Si mund të dërgoj bagazh të pashoqëruar nga Moska në Havanë (me ngarkesë) përmes Aeroflot?

 5.   Claudia dijo

  Përshëndetje, unë do të udhëtoj në Kubë dhe valixhja ime e dytë 23 kg, e cila më kushton 100 €, shkon për 5 kg, dhe kostoja është më e madhe për çdo kg.

 6.   dennis alberdis betancourt dijo

  Do të doja të dija sa duhet të paguaj për çdo valixhe shtesë 23 kg, unë udhëtoj nga Vietnami në Kubë, faleminderit