Darka e Krishtëlindjes në Rusi

Imazhi | Pixabay

Janë 2.400 miliardë të krishterë në botë që festojnë Krishtlindjet ndryshe, sipas traditave të secilit vend dhe emërtimit të Krishterë të cilit i përkasin. Me këtë rast, ne do të trajtojmë se si festohet kjo festë në Rusi dhe cila është darka tipike e Krishtlindjeve në këtë komb.

Zakonet që ka ky vend në lidhje me këtë datë të dashur janë shumë të ndryshme nga ato që ne jemi mësuar normalisht. A doni të dini më shumë rreth Krishtlindjeve në Rusi? Vazhdoni të lexoni!

Kur festohen Krishtlindjet në Rusi?

Konfesionet e krishtere me numrin më të madh të besimtarëve në botë, katolike dhe protestante, festojnë lindjen e Krishtit më 25 dhjetor. Sidoqoftë, Kisha Ortodokse nuk e bën. Pavarësisht se ndajnë pjesën më të madhe të besimit, doktrinës dhe riteve me grupet e mësipërme, shumica e patriarkatave ortodokse festojnë Krishtlindjet në 7 Janar. Por cili është motivi?

Në fakt, Ortodoksët, përfshirë Rusët, gjithashtu festojnë Krishtlindjet në 25 Dhjetor. Vetëm ata ndjekin kalendarin Julian, i cili është 7 janari në kalendarin Gregorian.

Si është pragu i Krishtlindjes në Rusi?

Në të njëjtën mënyrë që katolikët festojnë pragun e Krishtlindjes më 24 dhjetor, rusët e bëjnë atë më 6 janar. Në orën 10 të mbrëmjes, nga Katedralja e Krishtit Shpëtimtar në Moskë, presidenti zhvillon një ceremoni tradicionale për të gjithë vendin.

Ardhja e Shpejtë

Dihet mirë se Ardhja ndodh para Krishtlindjeve, kohë përgatitjeje për lindjen e Krishtit. Në Rusi ku besimi ortodoks është mbizotërues, Ardhja zhvillohet nga 28 Nëntori deri më 6 Janar. Në këtë fazë, bëhet një agjërim që kulmon në ditën e fundit të Ardhjes me një agjërim gjatë gjithë ditës. Mund të prishet dhe hahet përsëri kur besimtarët shohin yllin e parë.

Darka e Krishtëlindjes në Rusi

Imazhi | Pixabay

Duke folur për ushqimin, A e dini cilat janë pjatat tipike që hahen në darkën e Krishtlindjes në Rusi? Familjet shpesh përgatisin receta të ndryshme. Këto janë disa nga më të zakonshmet:

  • Kutia: Një nga pjatat kryesore të partisë. Përbërësit e përdorur kanë një kuptim simbolik në fenë ortodokse. Kështu gruri aludon në ringjalljen e Krishtit dhe mjalti evokon përjetësinë. Rezultati është një ushqim ritual në të cilin mund të shtoni edhe arra, rrush të thatë dhe fara lulekuqe.
  • Patë e pjekur: Gjatë Ardhjes nuk u lejua të hahej mish, kështu që kur erdhën Krishtlindjet, rusët përgatitën me pasion pjatat me këtë përbërës për të prishur agjërimin. Patat e pjekura ishin një nga pjatat më të njohura.
  • DerrNjë pjatë tjetër që hahet në darkën e Krishtlindjes në Rusi është derri i gjirit ose siç e quajnë rusët "derri i qumështit". Shërbehet i pjekur me qull dhe perime. Typicalshtë tipike ta marrësh atë në fund të Ardhjes për të përfunduar agjërimin.
  • Kulibiak: Kjo tortë e mbushur është një hit në çdo aheng dhe gjithashtu shërbehet shpesh në darkën e Krishtlindjes në Rusi. Mund të bëhet nga disa lloje brumi të ndryshëm me peshk, oriz, mish, perime, kërpudha, vezë. Likeshtë si një vakt i plotë në një copë tortë të vetme!

Imazhi | Pixabay

  • Vinaigrette: Shtë një sallatë tradicionale e përgatitur me patate, karota, panxhar, turshi në uthull dhe vaj. Edhe sot është ende një nga pjatat e preferuara për darkën e Krishtlindjeve në Rusi, sepse është e lehtë për tu përgatitur dhe e lirë. Sidoqoftë, familjet që duan ta çojnë përvojën e qiellzave të tyre në një tjetër nivel shtojnë peshq të mrekullueshëm siç është bli.
  • Sallatë Olivier: Isshtë një tjetër sallatë shumë e thjeshtë për t’u bërë për festa. Ka karrota, qepë, vezë të zier, patate, turshi, suxhuk dhe bizele. Gjithçka e përzier me majonezë.
  • Kozuli: Kjo është një nga ëmbëlsirat më të njohura në Rusi gjatë Krishtlindjeve. Këto janë biskota për Krishtlindje të bëra me kek me xhenxhefil me shurup dhe të zbukuruara me sheqer krem. Format më tipike në të cilat paraqiten këto biskota janë engjëjt, yjet e Krishtlindjeve, kafshët dhe shtëpitë. Ato përdoren gjithashtu si një dekoratë festive.
  • vzvar: Pas darkës së Krishtlindjes në Rusi kjo pije shërbehet si ëmbëlsirë. Shtë përgatitur në furrë me komposto të bërë nga fruta dhe manaferrat që është e veshur me barëra, erëza dhe shumë mjaltë. Shtë një alternativë e mirë për verën e nxehtë ose grushtin.

Tavolina është e mbuluar me kashtë, në kujtim të vendit ku lindi Jezusi, dhe një mbulesë tavoline të bardhë vendoset sipër.

Cilat këngë Krishtlindjesh këndohen në Rusi?

Në Rusi këngët tipike të Krishtlindjeve zëvendësohen nga një këngë sllave e njohur si Koliadki. Kjo melodi zakonisht këndohet në prag të Krishtlindjes nga një grup njerëzish në rrugë të veshur me kostume rajonale.

Dhe si e festojnë rusët Santa Nöel?

Në Rusi nuk është babai Nöel ai që u jep dhurata fëmijëve duke vjedhur nëpër oxhaqet e shtëpive të tyre, por Ded Moroz i shoqëruar nga mbesa e tij Snegurochka. Ky karakter sjell dhurata për të vegjlit ditën e Vitit të Ri, në kalendarin rus më 12 janar.

Viti i Ri në Rusi

Imazhi | Pixabay

Duke marrë parasysh që Krishtlindja është më 7 janar dhe pragu i Krishtlindjes është më 6 janar, kalendari rus vazhdon të funksionojë dhe Viti i Ri festohet natën e 12-13 janarit. Festa është e njohur si "Viti i Ri i Vjetër". Kurioz, apo jo?

Që nga koha Sovjetike ka qenë festivali më i rëndësishëm popullor i vitit dhe në këtë datë zakonisht zbukurohet bredhi i Vitit të Ri, i cili kurorëzohet me një yll të kuq. Një simbol komunist.

Si argëtohen rusët në Krishtlindje?

Rusët argëtohen në shumë mënyra në Krishtlindje. Një nga traditat më tipike të rusëve për të kaluar pushimet do të shijojë pistat e patinazhit në akull. Ata janë praktikisht kudo!

Për fëmijët, organizohen shfaqje të shkeljes së syve, tema kryesore e të cilave është lindja e foshnjës Jezus dhe që të vegjëlve u pëlqen shumë.

Njerëzit e moshuar zgjedhin të bëjnë pazar për të gjetur dhurata për Krishtlindje. Dyqanet dhe qendrat tregtare janë zbukuruar me të gjitha llojet e dritave, kurorave, bredhave, burrave të borës, etj. Fëmijëve zakonisht u jepen lodra si në të gjitha pjesët e botës dhe të rriturve u jepen libra, muzikë, teknologji, etj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*