Dita e Nënës në Rusi

Imazhi | Pixabay

Dita e Nënës është një festë shumë e veçantë që festohet në të gjithë botën për të përkujtuar të gjitha nënat dhe për të falënderuar për dashurinë dhe mbrojtjen që ata u japin fëmijëve të tyre që nga lindja.

Meqenëse është një festë ndërkombëtare, në secilin vend festohet në ditë të ndryshme, megjithëse më e përgjithshme është zakonisht e diela e dytë në maj. Sidoqoftë, Dita e Nënës në Rusi zhvillohet në një datë tjetër. Dëshironi të dini se si festohet në këtë vend?

Si është dita e nënës në Rusi?

Dita e Nënës në Rusi filloi të festohej në vitin 1998, kur u miratua me ligj nën qeveritë e Borís Yeltsin. Që atëherë ajo mbahet të Dielën e fundit të Nëntorit të çdo viti.

Meqenëse kjo është një festë mjaft e re në Rusi, nuk ka tradita të vendosura dhe secila familje e feston atë në mënyrën e vet. Sidoqoftë, fëmijët bëjnë kartolina dhuratash dhe zanate të bëra me dorë për të falënderuar nënat e tyre për dashurinë dhe për të shprehur ndjenjat e tyre.

Njerëz të tjerë bëjnë një darkë të veçantë familjare ku u japin nënave një buqetë të bukur me lule tradicionale si një simbol të mirënjohjes së tyre, shoqëruar me një mesazh të dashur.

Në çdo rast, qëllimi i Ditës së Nënës në Rusi është të kultivojë vlerat familjare dhe kuptimin e thellë të dashurisë së nënave për fëmijët e tyre dhe anasjelltas.

Cila është origjina e Ditës së Nënës?

Imazhi | Pixabay

Ne mund të gjejmë origjinën e Ditës së Nënës në Greqinë e lashtë më shumë se 3.000 vjet më parë kur u mbajtën festime për nder të Rea, nëna titane e perëndive aq të rëndësishme sa Zeusi, Hadesi dhe Poseidoni.

Historia e Rea tregon se ajo vrau burrin e saj Cronos për të mbrojtur jetën e djalit të saj Zeus, sepse ai kishte ngrënë fëmijët e tij të mëparshëm në mënyrë që të mos rrëzohej nga froni siç bëri me babanë e tij Uranin.

Për të mos lejuar që Cronos të hante Zeusin, Rea hartoi një plan dhe maskoi një gur me pelena që burri i saj ta konsumonte, duke besuar se ishte djali i saj ndërsa ai në të vërtetë po rritej në ishullin e Kretës. Kur Zeus u bë i rritur, Rea arriti ta bënte Cronus të pinte një ilaç që i bëri fëmijët e tij të vjella.

Për dashurinë që ai tregoi për fëmijët e tij, grekët i bënë haraç atij. Më vonë, kur Romakët morën perënditë Greke, ata gjithashtu miratuan këtë festë dhe në mes të Marsit ofruan oferta për tre ditë perëndeshës Hilaria në tempullin e Cibeles në Romë (që përfaqëson Tokën).

Më vonë, të krishterët e shndërruan këtë festë me origjinë pagane në një tjetër për të nderuar Virgjëreshën Mari, nënën e Krishtit. Në shenjtorët katolikë më 8 dhjetor festohet Koncepti i Papërlyer, një datë që këta besnikë miratuan për të përkujtuar Ditën e Nënës.

Tashmë në shekullin e 1914-të, presidenti i Shteteve të Bashkuara Woodrow Wilson shpalli në XNUMX të Dielën e dytë të majit si Ditën zyrtare të Nënës, një gjest që bëri jehonë në shumë vende të tjera të botës. Sidoqoftë, disa vende me një traditë katolike vazhduan ta mbanin festën në Dhjetor edhe pse Spanja e ndau për ta zhvendosur atë në të Dielën e parë të Majit.

Kur festohet Dita e Nënës në vendet e tjera?

Imazhi | Pixabay

Shtetet e Bashkuara

Ky vend feston Ditën e Nënës të Dielën e dytë në maj. E para që e bëri atë siç e dimë se ishte Anna Jarvis për nder të nënës së saj të ndjerë në maj 1908 në Virxhinia. Më vonë ajo kreu një fushatë për të vendosur Ditën e Nënës si një festë kombëtare në Shtetet e Bashkuara dhe kështu u shpall në 1910 në West Virginia. Pastaj shtetet e tjera do të ndiqnin shpejt shembullin.

Francë

Në Francë, Dita e Nënës është një traditë më e re, që kur filloi të festohej në vitet XNUMX. Para kësaj, disa ditë u njohën përpjekjet e disa grave që kishin lindur një numër të madh të fëmijëve për të ndihmuar në rivendosjen e popullsisë së shkatërruar të vendit pas Luftës së Madhe dhe madje u dhanë medalje meritore.

Aktualisht ajo festohet të Dielën e fundit të majit përveç nëse përkon me Rrëshajën. Nëse është kështu, Dita e Nënës zhvillohet të Dielën e parë në Qershor. Cilado qoftë data, është tradicionale që fëmijët t'u japin nënave të tyre një tortë në formën e një lule.

Kinë

Në këtë vend aziatik, Dita e Nënës është gjithashtu një festë relativisht e re, por gjithnjë e më shumë kinezë po festojnë të Dielën e dytë në maj me dhurata dhe shumë gëzim me nënat e tyre.

Meksikë

Dita e Nënës përkujtohet në Meksikë me shumë entuziazëm dhe është një datë e rëndësishme. Festa fillon një ditë më parë kur është traditë që fëmijët të serenojnë nënat ose gjyshet e tyre, ose vetë ose duke punësuar shërbimet e muzikantëve profesionistë.

Ditën tjetër mbahet një shërbim i veçantë kishtar dhe fëmijët u japin nënave të tyre dhuratat që ata kanë krijuar në shkollë për ta.

Imazhi | Pixabay

Tajlandë

Nëna Mbretëreshë e Tajlandës, Madhëria e saj Sirikit, konsiderohet gjithashtu nëna e të gjithë subjekteve të saj Tailandeze kështu qeveria e vendit ka festuar Ditën e Nënës në ditëlindjen e tij (12 gusht) që nga 1976. Shtë një festë kombëtare që festohet me stil me fishekzjarre dhe shumë qirinj.

Japoni

Dita e Nënës në Japoni fitoi popullaritet të madh pas Luftës së Dytë Botërore dhe aktualisht festohet të Dielën e dytë në maj.

Kjo festë jetohet në një mënyrë shtëpiake dhe tradicionale. Normalisht fëmijët vizatojnë fotografi të nënave të tyre, përgatisin pjata që u kanë mësuar të gatuajnë dhe gjithashtu u japin atyre karafila rozë ose të kuq pasi simbolizojnë pastërtinë dhe ëmbëlsinë.

Angli

Dita e Nënës në Mbretërinë e Bashkuar është një nga festat më të vjetra në Evropë. Në shekullin e XNUMX-të, e diela e katërt e Kreshmëve u quajt Nëna e Dielë për nder të Virgjëreshës Mari. dhe familjet e shfrytëzuan rastin për tu bashkuar, për të shkuar në meshë dhe për të kaluar ditën së bashku.

Në këtë ditë të veçantë, fëmijët përgatisin dhurata të ndryshme për nënat e tyre, por ka një që nuk mund të humbasë dhe është ëmbëlsira Simnel, një tortë e shijshme me fruta me një shtresë paste bajame sipër.

Portugalia dhe Spanja

Në Spanjë dhe Portugali, Dita e Nënës festohej më 8 Dhjetor me rastin e Konceptimit të Papërlyer por u nda përfundimisht dhe të dy festimet u ndanë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*