Pema e Krishtlindjeve ruse

pema e Krishtlindjeve

Ashtu si në shumicën e vendeve në botë, Krishtlindja është plot zbukurime, dritë dhe ngjyra. Dhe megjithëse në Krishtlindjet ruse shumë gjëra janë të ndryshme (atje nuk festohet më 24 janar por më 6 janar), Pema e Krishtlindjes është ende një element qendror në dekorimin.  Dhe shumë e rëndësishme, sepse për shkak të Historia politike ruse Krishtlindjet nuk janë respektuar gjithmonë si parti. Regjimi socialist, armik i fesë, bëri që rusët të privojnë veten e tyre nga Krishtëlindja për shumë vite. Për fat të mirë për vite me radhë festa e Krishtlindjes është kthyer në shtëpitë ruse.

Pema e Krishtlindjes në Rusi më parë ishte zbukuruar me ëmbëlsira dhe fruta. Mund të gjesh mollë, arra dhe mandarina. Nga ana tjetër, u shtuan figurina të bëra nga kartoni, pëlhura, alumini ose letra. Kohët e fundit kristali ose xhami u bënë materiali karakteristik për të bërë topat e Krishtlindjeve ose sferat e pemës së Krishtlindjes ruse.

L topa Krishtlindjesh në Rusi Ata janë një treg që është kryesisht në duart e fabrikës "Ariel" të vendosur në Nizhny Novgorod. Ata janë specialistë në krijimin e stolive të Krishtlindjeve prej qelqi. Krijimet e tij janë origjinale dhe shumë të bukura, të gjitha sferat janë bërë në një mënyrë artizanale dhe shumë delikate.

Këto topa nuk janë thelbësore vetëm në Pemët e Krishtlindjeve të shumë shtëpive ruse, Ato janë gjithashtu të njëjtat që zbukurojnë pemën presidenciale ose disa zbukurime që qyteti ofron në metro ose në sheshe specifike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*