Poster rus

Poster rus

Gjatë periudhës Leniniste (midis Revolucionit të Tetorit dhe vdekjes së Leninit në 1924), ndodhën ngjarje të shumta shoqërore, politike dhe ekonomike, duke tronditur dhe transformuar shoqërinë ruse. Në të njëjtën kohë, kultura e vendit kaloi një nga momentet më interesante. Ndër shprehjet artistike të kohës, bie në sy dizajni i posterit rus. Një derivat i artit piktor, por në letër. Dizajni i posterëve rusë ishte përdorur si një medium efektiv dhe masiv reklamuesPor vetëm në territorin Sovjetik kartelizmi arriti rëndësi politike.

Në Rusinë e vitit 1917 Posterat filluan të ishin një mjet i fuqishëm i agjitacionit politik. Një përdorim i panjohur deri më tani për artin poster. Rusët kombinuan artin piktor, komiken, poezinë, realizmin dhe ideologjitë politike për të arritur te njerëzit. Bërja e një revolucioni të tërë.

Posteri botëror, në atë kohë i ndikuar shumë nga Art Nouveau, merr ndikimin rus. Një gjuhë e re, më realiste dhe pragmatike për të folur për kohët e luftës dhe të shtypjes në Evropë. Posterizmi rus është një shprehje e qartë e socializmit, në këtë mënyrë ai përpiqet të largohet nga një stil borgjez dhe të kthehet në propagandizëm revolucionar.

Printime posterësh ruse ata janë bërë një thesar i qindra koleksionistëve në botë dhe përbëjnë një suvenir të shkëlqyeshëm për të gjithë ata që vizitojnë vendin. Ato janë të lehta për tu gjetur në dyqane të ndryshme turistike. Asgjë më e mirë se një poster rus në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit dhe më mirë nëse vjen nga toka e tij origjinale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*