Taiga Siberiane

tajgë

tajgë ose pyll boreal është fjala që përdoret për të identifikuar një ekosistem të caktuar, atë të masave të mëdha pyjore halore që shtrihen nëpër rajonet më veriore të planetit, në kufirin e kufijve të Arktikut.

Fjala taiga është ruse, megjithëse vjen nga gjuhë jakuta, të folur nga fise të ndryshme turke të Siberisë. Kuptimi i tij është "territor i pabanuar" ose "territor pyjor". Megjithëse konceptet mund të duken semantikisht të ndryshme, nga këndvështrimi i një shoqërie nomade nominale ato janë praktikisht të njëjtat.

Fushat gjeografike të taigës përfshijnë tre kontinente: América del Norte, Veçanërisht në Kanadë, Evropën Veriore y Siberi, në Rusi. Kjo është ajo ku këto peizazhe të pyjeve të mëdha dhe të egra marrin madhështi më të madhe. Në përgjithësi, kur dikush flet për taigën, pa dyshim flitet për taigën siberiane, taigën më të mirëfilltë.

Ky pyll i pafund shtrihet për mijëra kilometra pa ndalje (rreth 7.000 km nga lindja në perëndim), përmes maleve, fushave dhe kënetave. Disa nga qëndrimet e pyjeve në taigën Siberiane janë ndër më të vjetrat në planet.

Taiga Siberiane Perëndimore

La taiga perëndimore siberiane Shtë një pyll i madh që shtrihet pandërprerë midis Malet Urale dhe Lumi Yenisei. Isshtë një pyll gjigant, praktikisht i virgjër që mbulon një sipërfaqe prej afërsisht 1.670.000 kilometra katrorë.

I gjithë ky rajon është praktikisht i pabanuar, megjithëse në kufijtë jugorë të pyllit ka qytete të mëdha dhe të rëndësishme si p.sh. Yekaterinburg, ku jetojnë rreth 300.000 njerëz. Në veri, pas një brezi tranzicioni prej rreth 100 kilometrash, taiga i lëshon vendin tundër.

dimër taiga

Për shkak të gjerësisë gjeografike, klimë e taigës siberiane është kryesisht e ftohtë. Njihet si klima boreale, karakterizohet nga vera të shkurtra, shumë të thata dhe dimra të gjatë e të ashpër. Temperaturat mesatare të verës zakonisht nuk shkojnë përtej 18-19º C, por në dimër ato zbresin në -30º C. Reshjet mesatare të reshjeve janë 450-500 mm në vit.

Ndër zonat më të rëndësishme të mbrojtura në rajon, ne duhet të përmendim Rezervat e natyrës Denezhkin Kamen, Ilmen, Sosva, Pripyshminskiye Bory dhe Yugansky. Këto rezerva njihen në Rusi me termin zapovednik, që do të thotë "zonë gjithmonë e egër".

Bimësia tipike e taigës siberiane

Llojet kryesore të pemëve të taigës Siberiane janë halore, i gjatë dhe me gjelbërim të përhershëm. Në rajonet veriore ato janë shumë të zakonshme larshi, bredhi, bredhi dhe pisha e zezë. Nga ana tjetër, në jug, haloret përzihen me speciet e tjera të pemëve gjetherënëse si p.sh. panje, thupra, pemë hiri, shelgje y Pemë lisi.

Pyll siberian

Flora siberiane e tajgës

Kurorat e pemëve, të larta dhe të trasha, nuk lejojnë kalimin e dritës së diellit, kështu që ato rriten mbi të gjitha në nivelin e tokës likenet dhe myshqetShtë vlerësuar se pothuajse 40% e tokës në taiga është përmbytur. Në këto zona më të lagështa, torbat me bollëk. Në jugperëndim të rajonit është Këneta Vasyugan, një nga kënetat më të mëdha në botë, torfe e të cilit shtrihet në një thellësi prej më shumë se 2 metra. Në zonat margjinale të veriut, pa pemë, toka është e ngrirë nga permafrost.

Në taigën siberiane, veçanërisht në zonat jugore, ka edhe kaçube tipike të pyjeve të përziera. Ndër bimët më të spikatura të manave janë rrush të thatë, boronica, mjedra arktike ose buckthorn. Në pranverë, kur bora hiqet, ato shfaqen bimë me lule të bardha.

Fauna e Taigës

Pyjet e mëdha të taigës janë habitati i shumë llojeve të ndryshme të kafshëve. Midis gjitarëve gjejmë lloje të bollshme barngrënësish si reno, ciervus ose dre. Ka edhe shumë brejtës, nga lepuri i bardhë, mars dhe vizon deri në specie të ndryshme të ketrat, lepujt dhe minjtë.

ari kafe

Ariu i murrmë, një nga banorët e mëdhenj të taigës

Kanivoret kryesore jane Lobo, zorro, rrëqebulli dhe nuskë. ari kafe, një nga kafshët më përfaqësuese të faunës së taigës siberiane.

Midis zogjve ne duhet të nxjerrim në pah disa grabitqarë të tillë si skifter, Shqiponja dhe buf arktik. Në zonat më jugore ata gjithashtu banojnë në terren i zi dhe specie të shumta të zogjve pyjorë të tillë harabeli ose qukapiku. Për shkak të klimës së ftohtë të këtyre rajoneve, zvarranikët janë më pak të zakonshëm, edhe pse disa lloje të hardhucat dhe nepërkat.

Një numër i madh i kafshëve i mbijetojnë dimrit të gjatë, të ftohtë dhe me dëborë të taigës siberiane duke miratuar një gjendje të anabiozë (në rastin e jovertebrorëve) ose hibernación (siç bëjnë gjitarë të caktuar si ariu i murrmë ose ketri). Zogjtë "ikin" nga kushtet e vështira klimatike duke migruar në jug.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   aileona e erret dijo

    vendi im i endrrave!