Traditat ruse: Baba Yaga

22 gushti është Dita Ndërkombëtare e Folklorit dhe ajo shprehje e kulturës që bashkon njerëzit dhe përfshin shaka, fjalë të urta, valle, histori, legjenda, muzikë ... Këtu dhe atje ka folklor, dhe në rastin e Rusisë një nga personazhe popullores më e njohur është ajo e Baba Yaga.

Në të vërtetë kalon kufijtë pasi i përket kulturës sllave, por madje është hedhur në përralla josllave, në botën e komikëve, revistave të modës dhe kinemasë. Sot, pra, në Absolut Viajes pak nga folklori rus nga dora e Baba Yaga-s së vjetër.

Kokrra të kuqe Yaga

Siç thamë më parë është një personazh nga folklori sllav dhe është shumë e vjetër. Bëhet fjalë për një qenie e mbinatyrshme e cila shfaqet në formën e a plakë apo një treshe motrash ata ndajnë të njëjtin emër. Ai zakonisht jeton në një kasolle apo kasolle që thuhet se mbështetet në kockat e pulës.

Është një të jetë i paqartë. Ashtu siç ka histori në të cilat shfaqet si fëmijë ngrënës, ka edhe të tjerë në të cilët është një grua e moshuar nga nëna që i ndihmon ata që e hasin ose e kërkojnë. Përveç kësaj, ai është një qenie e lidhur me jetën e egër dhe të gjithë Baya Yaga një nga figurat më të paharrueshme të të gjithë folklorit të Evropës Lindore.

Duke qenë një personazh që kapërcen kufijtë brenda botës sllave, emri i tij ka pasur variacione. Fjala Baba i referohet rusishtes së vjetër dhe do të thotë mami, magjistare, fallxhor. Sot, në rusishten moderne, fjala plakë, gjyshja, rrjedh prej saj, për shembull, ose polonishtja babcia, gjithashtu. Kjo nga njëra anë, por nga ana tjetër ka edhe disa kuptime ose përdorime jo aq pozitive të fjalës.

Kështu, disi është nga kjo paqartësi e fjalës baba që dalin histori të ndryshme rreth karakterit folklorik. Ajo e të qenurit në të njëjtën kohë një grua e moshuar nënë dhe një qenie e aftë për të keqen.

Dhe çfarë do të thotë kjo yaga, elementi i dytë i emrit? Duke folur etimologjikisht është mjaft e vështirë të gjesh një origjinë, por në disa gjuhë sllave rrënja e saj duket se tingëllon si gjëra të tilla zemërimi, frika, tmerri, tërbimi, sëmundja, dhimbja...

Historitë e Baba Yaga

Me këtë shpjegim rreth emrit dhe paqartësisë së karakterit, cilat janë historitë për Baba Yaga? Epo ka shumë histori për këtë magjistare të famshme dhe ne i gjejmë të gjitha Ukraina, Rusia dhe Bjellorusia kryesisht

Kjo është një plakë, me një kapelë të bërë nga kockat e pulësMe një Escoba, gjithmonë pranë një llaçi. Kasollja e tij është bërë me kocka dhe me të ai udhëton kudo, në gjendje të kthehet me erën. Isshtë pak mbresëlënëse sepse është zbukuruar me kafka dhe brenda ka shumë qirinj me madhësi të ndryshme, të ndezura dhe të pandezura. Brenda, ka edhe verë dhe mish dhe shërbëtorët spektralë të cilët i shërbejnë asaj.

Shumë histori e përshkruajnë atë si një plakë e mjerë me dhëmbë të mprehtë dhe lëkurë të thatë dhe të errët. Kryesisht në ato histori në të cilat gllabëron viktimat e saj. Por, në historitë e tjera, ato ku ajo është e mirë, përshkrimi është më tepër i një plake të zakonshme.

Do të lexoni të gjitha llojet e tregimeve: kjo ha fëmijë, gllabëron shpirtrat, përcakton datën e vdekjes e njerëzve, çfarë është kapriçioz, i cili kërkon sakrifica të fëmijëve në këmbim të pasurisë, se shtëpia e tij është ura midis botës së të gjallëve dhe botës së të vdekurve.

Kështu që, varësisht nga historia që lexoni, do të shihni një ose një version tjetër të Baba Yaga, dhe madje edhe atë në të cilin nuk është një grua e moshuar, por tre motra të vjetra. Atje jane dy histori më të njohuraUnë e di pjesën tjetër.

Në këtë kuptim, treshja e motrave, është historia e Zonja Car, mbledhur në shekullin e XNUMX-të nga Aleksandër Afanasyev. Protagonist është Ivan, djali i bukur i një tregtari, i cili takon tre Baba Yagas.

Së pari ai vrapon në kabinë dhe me motrën e parë, ata flasin dhe ai e dërgon atë të flasë me motrën e tij tjetër, në një kabinë identike me të parën. Ai përsërit fjalët e një të mëparshmi, ai u përgjigjet të njëjtave pyetje, por nuk e dërgon për të parë motrën e tretë dhe të fundit sepse i thotë se nëse zemërohet me të, do ta hajë.

Por ai ju paralajmëron, se nëse nuk keni fat që ta shihni, të jeni të kujdesshëm, t'i merrni brirët e saj dhe të kërkoni leje për t'i fryrë ato. Epo, ai më në fund e ka atë takim dhe kur i bie brirëve shfaqen dhjetëra zogj dhe njëri prej tyre e shpëton duke e marrë me vete.

Tregimi tjetër popullor është ai i Vasilisa e Bukura. Kjo vajzë jeton me njerkën e saj të ligë dhe dy motrat e saj (Hirushja, ndoshta?). E vërteta është se ata duan ta vrasin atë dhe të bëjnë komplot për ta bërë këtë. Ata provojnë disa herë dhe në fund e dërgojnë drejt në kasollen e Baba Yaga sepse e dinë që ajo do ta hajë.

Por kjo nuk ndodh, ajo e merr atë si një shtëpiake duke e bërë atë të bëjë gjëra të vështira, por vajza bën gjithçka mirë dhe më pas e lejon të kthehet në shtëpi. Ai kthehet me fenerin e një plake, një fanar magjik, i cili ndizet dhe gllabëron familjen e saj të keqe, duke e djegur të gjallë. Dhe mirupafshim familje e keqe dhe mirëpres botën e lumtur sepse në fund Vasilisa e bukur martohet me carin.

Këto dy llogari janë shembuj të paqartësia e karakterit folklorik të Baba Yaga: ajo është e mirë dhe është e keqe, është tirane dhe është e butë ose e ndershme. Kjo paqartësi, për specialistët e folklorit, lidhet me natyrën dhe feminitetin dhe është ajo që e bën këtë figurë unike brenda folklorit.

Pse Epo, sepse në pjesën më të madhe të folklorit evropian personazhet janë shumë të qëndrueshëm dhe ju e dini se çfarë të prisni prej tyre, ose lehtësoni ose pengoni, rolet janë gjithmonë ato të horrit ose ato të dhuruesve. Dhe Baba Yaga është gjithçka tjetër veçse e parashikueshme.

Baba Yaga në kulturën popullore

Ndërsa gjithmonë ka qenë një karakteri botëror sllavPrej disa kohësh, ai ka kapërcyer kufijtë. Siç thamë, është shfaqur në botën e komikëve, televizioneve dhe filmave. Në rastin e serialeve televizive, nëse keni parë OA, nga NetflixJu do ta dini që Baba Yaga gjithmonë shfaqet në vizione.

Gjithashtu shfaqet në Dragon Ball, Kontabilisti i Pasurisë Baba Yaga, është një personazh i përsëritur në Hellboy, në romanin nga Orson Scott Card (autori i Lojërave të Ender), Magjepsje, në serinë e Scooby Doo!, në lojë video Rise of Tomb Raider dhe në Castlevania: Lord of Shadows dhe gjithashtu në serinë e John Wick, vetëm për të përmendur disa nga paraqitjet e tij.

Dhe nëse të gjitha këto paraqitje nuk do të ishin të mjaftueshme, ai madje është shfaqur në një faqe interneti feministe, Shalë, për të kaluar më vonë në një libër mbi këshillat nga këndvështrimi i Babës, "Pyete Baba Yaga."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Lilian hernandez dijo

    Gjithmonë isha kurioz të dija për traditat ruse. Kur isha i vogël kisha një libër rus me tregime dhe kishte terma misteriozë si "Baba Yaga".
    Faleminderit tani gjeta një shpjegim të mirë.

    përgëzime